PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Muszka plamoskrzydła – zagrożenie dla plantacji jagodowych, cz. 2

W pierwszej części relacji z wykładu Tomasza Domańskiego opisałam w jaki sposób monitorować i rozpoznać szkodnika – muszkę plamoskrzydłą. W tej części skupię się na tym, w jaki sposób można ją eliminować z plantacji jagodowych.

Czytaj dalej...
Larwa Drosophila suzukii

Larwa D. suzukii wypływa przez otwór w owocu. (fot. D. Łabanowska-Bury)

Metody higieniczne i monitoring

Przede wszystkim owoce należy zrywać systematycznie. Nie należy czekać do momentu aż duża część owoców dojrzeje. To niestety niosłoby za sobą ryzyko ataku ze strony muszki plamoskrzydłej – informował T. Domański. Drugi sposób, na jaki zwrócił uwagę, to zakładanie siatek insektycydowych wokół plantacji. Ta metoda sprawdza się w krajach Europy zachodniej, m.in. w Belgii i Holandii, szczególnie w sadach czereśniowych.

Warto zwrócić uwagę, aby nie pozostawiać owoców zdyskwalifikowanych podczas zbioru i pakowania na plantacji, szczególnie pod krzewami. W takich owocach mogą rozwijać się larwy, które dają początek kolejnemu pokoleniu muszki plamoskrzydłej i mogą jeszcze stanowić zagrożenie dla dojrzewających na tej samej plantacji owoców. Najlepiej zrywać owoce, które zostały zaatakowane i do których zostały złożone jaja (widoczne są np. wystające z owocu rurki oddechowe szkodnika). Można, a wręcz trzeba ustawiać na plantacjach pułapki z atraktantem zapachowym (kominowe bądź lepowe) w celu monitorowania szkodnika. Warto jednak pamiętać, że dzięki takim pułapkom można zwabić do siebie, na swoją plantację, muszki z okolicznych pól…

Chemiczne możliwości zwalczania muszki plamoskrzydłej w sezonie 2024

– Zabiegi ochrony należy rozpocząć w momencie, gdy muszka zaczyna loty na plantacji. Do dyspozycji jest kilka substancji czynnych środków ochrony. Rejestrację ma m.in. benzoesan emamektyny w postaci produktu Affirm 095SG. Ma działanie kontaktowe i żołądkowe. Efekty działania są widoczne po kilku godzinach od wykonania zabiegu. Zabieg będzie skuteczny przy dobrym pokryciu roślin cieczą roboczą. Można stosować ten insektycyd w uprawie wielu gatunków – winorośli, truskawki, borówki, maliny, żurawiny, na plantacjach porzeczek, agrestu i aronii. Dla większości gatunków karencja wynosi 7 dni, w wypadku truskawki są to 3 dni – informował T. Domański.

Drugi produkt do zwalczania muszki plamoskrzydłej zarejestrowany na plantacjach wielu gatunków roślin jagodowych to Spintor 240 SC o działaniu kontaktowym i żołądkowym oraz jajobójczym. Na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie (na młodych liściach). Po zastosowaniu środek działa na układ nerwowy szkodnika, prowadzi do paraliżu i śmierci. Najskuteczniej działa w zakresie temperatury od 8-25°C. Jest zarejestrowany do ochrony większości gatunków jagodowych (borówka, agrest, porzeczka czerwona i czarna, żurawina, truskawka, malina i jeżyna), jego okres karencji wynosi 3 dni.Trzeci insektycyd przeciwko D. suzukii to Decis Mega – środek z grupy pyretroidów, który na szkodnika działa kontaktowo i żołądkowo. Środek najskuteczniejszy jest w temperaturze poniżej 20°C i wymaga dokładnego pokrycia roślin cieczą użytkową. Karencja na truskawce wynosi 3 dni, a na innych gatunkach – 7 dni (śliwa, wiśnia, czereśnia, porzeczka czarna i czerwona, biała, aronia, borówka, jeżyna i malina).

W doborze przeciwko muszce plamoskrzydłej jest także środek Exirel 100 SE z substancją czynną cyjanotraniliprol – o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa wgłębnie i translaminarnie, a szkodnik zostaje sparaliżowany po kilku godzinach od wykonania zabiegu (przestaje żerować). Zalecana temperatura stosowania powyżej 10°C, a karencja dla wiśni i czereśni wynosi 7 dni, dla winorośli – 10 dni.

Ta sama substancja czynna – cyjanotraniliprol – jest także dostępna jako produkt Benevia 100 OD, insektycyd ten jest zarejestrowany do ochrony truskawek przed muszką plamoskrzydłą. Karencja w uprawach truskawek wynosi 1 dzień.

– W badaniach są także inne substancje czynne i insektycydy, które być może będą już w doborze na ten i przyszłe sezony. Mam nadzieje, że niedługo będzie więcej środków dopuszczonych do zwalczania m.in. muszki plamoskrzydłej – przekazał T. Domański. – Trzeba pamiętać, że nawet sroga zima może nie ograniczyć szkodnika w takim stopniu, by nie stanowił zagrożenia w kolejnym sezonie – informował. Zwrócił też uwagę na inne sposoby migracji szkodnika na krajowe plantacje, np. „import” szkodników z zagranicy. Okazuje się, ze muszka plamoskrzydła może być przywożona w importowanych owocach z innych krajów , w tym azjatyckich. – Najważniejsze, aby od początku sezonu, w okresie dorastania owoców, zwracać uwagę na warunki pogodowe, a gdy są sprzyjające rozwojowi szkodnika – podejmować działania profilaktyczne lub interwencyjne – skwitował prelegent.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet