PODosłonami.pl
Nowa plantacja truskawki: uwaga na zamieranie roślin
W ostatnich latach coraz częściej problemem na nowych plantacjach truskawek jest zamieranie roślin w krótkim czasie po posadzeniu. Rzadko kto jest w stanie określić od razu przyczynę takich problemów. Co robić, żeby zapobiec zamieraniu? Ten temat był omawiany podczas konferencji BerryTech w Dworku Marzenie 28 lipca br. – wydarzenia zorganizowanego przez firmy Doradca Jagodowy i Boryna wraz z partnerami – firmami Osadkowski sp. z o.o. i Cosmocel.
Czytaj dalej...Dlaczego truskawki zamierają po posadzeniu?
Na to pytanie odpowiadała dr Aneta Chałańska (NEF Science). – Przyczyn zamierania młodych roślin może być dużo. Mogą to być choroby odglebowe, ale także szkodniki żyjące w glebie. Na młodych plantacjach najczęściej są stwierdzane choroby kojarzone ze zmęczeniem gleby. Większość patogenów to polifagi, które atakują nie tylko truskawkę, ale także inne gatunki roślin, najczęściej z rodzajów Rhizoctonia, Fusarium, Botrytis – przekazała prelegentka.
Jak informowała A. Chałańska, cześć patogenów może być zawlekanych na plantację z materiałem nasadzeniowym. Bardzo często w sadzonkach są stwierdzane patogeny, ale niekoniecznie sadzonka jest „chora”, czyli nosi wyraźne objawy chorobowe. Zarodniki patogenów mogą być obecne na roślinach, ale niekoniecznie truskawki są porażone. Najczęściej materiał jest produkowany w szkółce w matecznikach polowych, w glebie.
Na sadzonkach wykrywane są patogeny, które mogą powodować choroby w okresie wzrostu roślin. Często stwierdzane są patogeny z rodzajów Phoma, Pestalotiopsis, Fusarium, Phytophthora, Cylindrocarpon. Wiedza na temat obecnych na roślinach patogenów pomaga bezwzględnie w doborze odpowiednich i skutecznych metod ochrony. W przeszłości – jak mówił dr hab. Z. Jarosz (Doradca Jagodowy) – można było zaprawiać korzenie sadzonek tiofanatem metylu. Dziś niestety nie ma tej substancji, gdyż została wycofana z rejestru środków dopuszczonych do ochrony truskawki. Pewnym rozwiązaniem jest ochrona biologiczna, polegająca na wprowadzaniu do gleby produktów zawierających szczepy pożytecznych grzybów z rodzajów Trichoderma, Gliocladium czy innych mikroorganizmów. Jeśli w szkółce te produkty były używane do zabezpieczania roślin, to wykonanie chemicznego zabiegu na początku uprawy mogą przynieść więcej szkód, niż pożytku. Warto zasięgnąć zatem informacji od sprzedawcy materiału nasadzeniowego, jak sadzonki były chronione w szkółce.
Prelegenci zwrócili uwagę na to, że patogeny uaktywniają się w okresie warunków stresowych. Może to być susza, ale także przenawożenie azotem czy przemrożenie sadzonek przed posadzeniem. Roślina osłabiona jest bardziej podatna na choroby. W warunkach stresu może dochodzić do zamierania liści truskawki na skutek patogenów, które zwykle nie są kojarzone z pojawianiem się poważnych objawów.
Przyczyny problemów na plantacji
Zbigniew Jarosz zwrócił uwagę na błędy, jakie można popełnić na starcie. Jeden z nich to np. podwinięcie korzeni sadzonki frigo w czasie sadzenia. Takie rośliny po 2-3 tygodniach mogą dopiero pokazać objawy zamierania, wynikające z problemów z pobieraniem wody. Jeśli korzenie są zbyt długie należy je przyciąć i zabezpieczyć produktem miedziowym przed wniknięciem patogenów odglebowych.
Inny problem pojawiający się przy sadzeniu sadzarką to zbyt głębokie sadzenie lub zbyt wysokie przysypanie szyjki korzeniowej. Prowadzi to do ograniczenia wiązania owoców, a wskutek tego – do ograniczenie plonowania.
Trzeci problem to sadzenie roślin w zachwaszczone pole, źle przygotowane pod plantację. Może to prowadzić do wielu negatywnych następstw., gdy w późniejszym okresie chcemy zwalczyć chwasty chemicznie. Okazuje się np., że rośliny w stresie nie są w stanie zmetabolizować podawanych herbicydów, nawet selektywnych. Warto w takich sytuacjach wzmocnić rośliny np. produktem Maxi-Grow. Po posadzeniu nie powinno się dopuścić do zakwitnięcia roślin i wydania owoców, bo to osłabia roślinę i nie może ona rozbudować części nadziemnej. A to przecież część nadziemna odpowiada za przemiany energetyczne w roślinie.
Po posadzeniu truskawek warto także zwrócić uwagę na utrzymanie reżimu wodnego i nie podlewać nadmiernie, gdyż wówczas system korzeniowy nie rozbuduje się do pożądanej wielkości. Stymulatory ukorzeniania takie, jak Humik, Goteo, BlackJack, Rootex czy Askan wspomagają rozrost części podziemnej rośliny, ale tylko wspomagają – podkreślił Z. Jarosz.
Nowe możliwości ochrony pomidora
Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]