PODosłonami.pl

Nowy szkodnik na papryce!

W tym tygodniu kilku producentów papryki zauważyło czerwono-czarne osobniki na dolnej stronie liści papryki. Podejrzewamy kim jest „nowy” szkodnik. Z dużą dozą prawdopodobieństwa są to osobniki I stadium larwalnego Halyomorpha halys, choć dla 100-proecnetowej pewności najlepiej do oznaczenia byłoby zaobserwować dorosłe pluskwiaki.

Czytaj dalej...
Formy larwalne Halyomorpha halys (fot. Mateusz Lipiński)

Formy larwalne Halyomorpha halys (fot. Mateusz Lipiński)

Halyomorpha halys to pluskwiak różnoskrzydły, który należy do rodziny tarczówkowatych (Pentatomidae). W Polsce jest opisywany od kilku sezonów jako tarczówka marmurkowata. Szkodnik pochodzi z Azji, z takich krajów, jak Chiny, Japonia, Korea Północna i Południowa, Tajwan. Stamtąd został najpierw zawleczony Kanady i USA, a następnie do krajów europejskich. Występuje w większości krajów. W Polsce gatunek został także stwierdzony, głównie na południu kraju. Były to tylko pojedyncze osobniki, niezwiązane z żadnym konkretnym gatunkiem uprawnym. Monitoring na obecność tarczówki jest prowadzony od kilku lat.

Jak wyglądają?

Osobniki dorosłe tego owada mają długość 12-17 mm, a ich zabarwienie jest brązowo-zielone z metalicznymi, barwy miedzianej lub niebieskawymi plamami na głowie i przedpleczu. Po grzbietowej stronie ciała znajduje trójkątna tarczka dochodząca do połowy długości odwłoka, który otoczony jest przez beżowo paskowaną otoczkę. Czułki są pięcioczłonowe, brązowe z jaśniejszymi paskami. Nimfy są początkowo żółto-czerwone, a z czasem stają się brązowawe. Gdy owady czują się zagrożone wytwarzają bardzo nieprzyjemną woń, która na długo może utrzymywać się w pomieszczeniach.

Bardzo podobne są jednak larwy innego gatunku – Trolius luridus. Najłatwiej rozpoznać obydwa szkodniki po jajach lub w wypadku obserwacji owadów dorosłych.

Formy larwalne Halyomorpha halys (fot. Mateusz Lipiński)

Formy larwalne Halyomorpha halys
(fot. Mateusz Lipiński)

Jakie gatunki są zagrożone?

Halyomorpha halys jest polifagiem i poraża ok. 100 gatunków roślin, w tym: drzewa owocowe, a ponadto drzewa i krzewy leśne i ozdobne. Wśród roślin żywicielskich są także warzywa: papryka, fasola i pomidor oraz rośliny rolnicze, np. kukurydza.Sposoby rozprzestrzeniania i przenikania

Owady mogą rozprzestrzeniać się lokalnie w uprawach, a ponadto są przenoszone wraz z przesyłkami roślin, świeżych owoców i warzyw oraz kolb kukurydzy.

Objawy i zagrożenie

Osobniki Halyomorpha halys odżywiają się sokami roślin – nimfy żerują na liściach, łodygach i owocach roślin oraz kolbach kukurydzy, a osobniki dorosłe głównie na owocach. Na porażonych organach roślinnych pojawiają się niewielkie nekrotyczne plamki (średnicy ok. 3 mm) i bruzdy oraz brązowawe przebarwienia. Silnie porażone owoce są zdeformowane i nie nadają się do sprzedaży. Na kolbach kukurydzy tworzą się nekrozy na ziarniakach, natomiast w przypadku soi i fasoli na nasionach wewnątrz strąków.

Jak podaje PIORiN, W Unii Europejskiej, a tym samym w Polsce Halyomorpha halys nie podlega obowiązkowi zwalczania (nie jest to agrofag kwarantannowy w Unii).

2 komentarze do Nowy szkodnik na papryce!

  1. Esmeralda
    / Odpowiedź

    mopsilan

  2. Marcin
    / Odpowiedź

    Jest już rozwiązanie tego problemu, na Węgrzech stosują NEZAPAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet