PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Nowy szkodnik warzyw pod osłonami: słonecznica orężówka

Niestety w uprawach pomidora i papryki pod osłonami co jakiś czas pojawia się nowe zagrożenie. Jest to efekt nie tylko zmian klimatycznych, lecz także coraz bardziej rozwiniętego transportu i wymiany towarowej miedzy krajami. Niedawno coraz częściej pojawia się stosunkowo mało znany wcześniej u nas szkodnik pomidora i papryki – słonecznica orężówka – Helicoverpa armigera. Stanowi zagrożenie upraw na większości kontynentów.

Czytaj dalej...
Fot. Arian Shala

Fot. Arian Shala

Nowy szkodliwy motyl

Słonecznica orężówka nie jest w naszym kraju szkodnikiem powszechnym. Należy do tej samej rodziny, co rolnice, czyli jest motylem nocnym (Noctuidae). Aby zidentyfikować poprawnie gatunek warto rozpocząć monitoring upraw i odłowić motyle. Do monitoringu wykorzystuje się pułapki feromonowe i świetlne sygnalizujące nalot motyli na plantację. Oczywiście można także zaobserwować gąsienice podczas żerowania na owocach czy częściach wegetatywnych rośliny. Duża ilość gąsienic może spowodować wysokie straty upraw poprzez doprowadzenie do gołożeru.

W bieżącym roku słonecznica orężówka stanowi dość duże zagrożenie upraw w południowej Europie. Pod koniec sierpnia dotarła do mnie informacja od doradcy-agronoma, że szkodnik niszczy dojrzewające pomidory i papryki w Chorwacji i z roku na rok populacja jest coraz większa. Chorwaccy naukowcy piszą, że szkody na całym świecie szacuje się na dwa miliardy dolarów rocznie…

Zostało jeszcze 88% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Sławiński (UPL), fot. D. Łabanowska-Bury

Nowe możliwości ochrony pomidora

Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet