Spodoptera ornithogalli - nowy gatunek szkodnika wielożernego

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowy, wielożerny szkodnik w Europie – Spodoptera ornithogalli

W raportach na temat zagrożeń dla zdrowia roślin, publikowanych przez PIORiN, w ostatnich tygodniach pojawiło się kilka ostrzeżeń przed szkodnikami, mogącymi atakować uprawy ogrodnicze. Dziś za „Raportem nr 18 – nowe zagrożenia dla Polski” podajemy informacje o nocnym motylu, którego gąsienice żerują na wielu gatunkach warzyw, roślin ozdobnych i zbóż.

Spodoptera ornithogalli - gąsienica i motyl, źródło: www.piorin.pl

Spodoptera ornithogalli, fot. Jacy Lucier, źródło: www.piorin.pl

Szkodnik wielożerny – polifagiczny

Spodoptera ornithogalli  (Gueneee) jest motylem z rodziny sówkowatych (Noctuidae), który w krajach Unii Europejskiej nie podlega obowiązkowi zwalczania, lecz znajduje się na Liście Alertowej EPPO (European and Mediterranean Plant Protection Organization -Europejska i Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin). 

Gąsienice motyla Spodoptera ornithogalli  żerują na wielu należących do różnych rodzin gatunkach roślin zielnych, między innymi na szparagu (Asparagus officinalis), fasoli (Phaseolus spp.), buraku (Beta spp.), papryce (Capsicum spp.), pomidorze (Solanum lycopersicum). Atakują także rośliny ozdobne, w tym chryzantemy (Chrysanthemum spp.) i róże (Rosa spp.). Spośród roślin rolniczych żerują m.in. na bawełnie (Gossypium spp.), kukurydzy (Zea mays), ziemniaku (Solanum tuberosum), słoneczniku (Heliantus annuus), sorgu (Sorghum spp.), soi (Glycine max) czy pszenicy (Triticum spp.)

Uszkodzenia

Powodowane są one głównie przez gąsienice żerujące na nadziemnych częściach roślin. Młodsze larwy szkieletują liście, a starsze wygryzają w liściach nieregularne otwory, lub zjadają liście w całości. Gąsienice mogą również żerować na owocach roślin, takich jak pomidor i bawełna (torebki) lub na kwiatach.

Morfologia

Gąsienice osiągają  do około 35 mm długości. Ubarwienie gąsienic jest zmienne, ale dojrzałe gąsienice mają na grzbiecie szeroką brązowawą obwódkę z białą linią pośrodku. Po bokach ciała znajdują się wyraźne czarne trójkątne plamki, a poniżej ich przebiega wyraźny żółty lub biały pasek. Ponadto przez obszar przetchlinek przebiega ciemny pasek, a pod nim różowy lub pomarańczowy pasek. Dorosłe motyle mają rozpiętość skrzydeł od 34 do 41 mm. Ich przednie skrzydła są brązowo-szare ze skomplikowanym wzorem jasnych i ciemnych plamek. Tylne skrzydła są opalizująco białe, z wąskim brązowym brzegiem. Samice motyla Spodoptera ornithogalli składają jaja w złożach po 200-500 sztuk, zwykle na spodniej stronie liści.

Spodoptera ornithogalli – występowanie

Gatunek ten jest notowany jak dotąd w Ameryce Północnej (Kanada, Meksyk, USA), Ameryce Środkowej i na wyspach Morza Karaibskiego (Antigua i Barbuda, Bermudy, Dominika, Dominikana, Gwatemala, Honduras, Jamajka, Puerto Rico i Salwador) oraz w Ameryce Południowej (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana Francuska, Kolumbia, Peru, Surinam i Wenezuela).

Szkodnik może być przeniesiony do Europy z obszarów swojego występowania na roślinach do sadzenia, kwiatach ciętych, warzywach i owocach gatunków żywicielskich.

Gatunek ten był przechwytywany m.in. w przesyłkach szparagów importowanych do Japonii z USA i Meksyku. Stwarza on zagrożenie dla upraw polowych na południu Europy, a w Europie Środkowej i Północnej może wywoływać zagrożenie w uprawach szklarniowych, zwłaszcza pomidorów.

źródło: Raport nr 18 – nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet