PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Ochrona oberżyny przed szkodnikami (cz.2). Ślimaki, miniarki, gąsienice.

W pierwszej części artykułu przedstawiłem charakterystykę szkodników oberżyny wysysających soki roślinne, a także metody biologicznej i chemicznej ochrony. Jakie zagrożenie w uprawie oberżyny stanowią pozostałe gatunki, głównie ślimaki, miniarki, gąsienice uszkadzające liście – m.in. skośnik pomidorowy. Jakie produkty do ich zwalczania oferują firmy ogrodnicze – o tym krótko w poniższym artykule.

Czytaj dalej...

fot. P. Bucki

Ślimaki

Są to bardzo uciążliwe szkodniki, które w wielu uprawach roślin warzywnych stanowią duże wyzwanie, zwłaszcza w wilgotne lata. Ich rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność, a więc i częste opady. Producenci nie mają wpływu na przebieg warunków atmosferycznych, ale w różny sposób mogą utrudnić ślimakom przedostawanie się i żerowanie w uprawach pod osłonami. Profilaktycznie należy teren wokół tuneli czy szklarni w miarę możliwości regularnie odchwaszczać, kosić murawę, tak aby zwiększyć dostęp światła słonecznego i tym samym zwiększyć przewiewność i przyspieszyć osuszenie takich stanowisk. W ciągu dni, zwłaszcza słonecznych, gdy w tunelach panuje wysoka temperatura ślimaki chowają się w zagłębieniach, na wewnętrznych obrzeżach tuneli.

uszkodzenia ślimaków

Owoce oberżyny uszkodzone przez ślimaki, fot. P. Bucki

Zostało jeszcze 78% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Sławiński (UPL), fot. D. Łabanowska-Bury

Nowe możliwości ochrony pomidora

Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet