PODosłonami.pl

OSRAM - FLUENCE - czerwiec

Pułapki do monitoringu Drosophila suzukii

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) jest groźnym szkodnikiem, który bardzo szybko rozprzestrzenia się i stanowi coraz większe zagrożenie dla produkcji owoców miękkich. W ochronie plantacji niezbędną rolę odgrywa właściwie prowadzony monitoring na obecność D. suzukii.

Czytaj dalej...
owady Drosophila suzukii

Samiec (z lewej) i samica (z prawej) Drosophila suzukii (fot. F. McEvey, Australian Museum, CC-BY-4.0, https://doi.org/10.6084/m9.figshare.4644793.v1)

Jak prowadzić monitoring?

Do tego celu stosowane są pułapki do monitoringu Drosophila suzukii z płynem wabiącym (atraktant).  Pułapki powinny być regularnie przeglądane raz w tygodniu. W tym celu należy przelać płyn z odłowionymi owadami przez gęste sitko do oddzielnego naczynia. Owady po umieszczeniu na szalce należy dokładnie obejrzeć pod powiększeniem (lupa, binokular) – opis szkodnika w artykule „Drosophila suzukii w uprawach jagodowych”. Odzyskany płyn wabiący można ponownie wlać do pułapki, uzupełniając go do wyjściowego poziomu. Co 2-4 tygodnie atraktant powinien wymieniony być na całkowicie inny, gdyż muchy D. suzukii przyzwyczajają się do jego zapachu. Zużyty płyn należy zabrać z pola i zutylizować. Nie wolno wylewać płynu z pułapki na ziemię, gdyż nadal będzie on wabił szkodniki.

Koppert Drososan

Na początku sezonu wegetacyjnego pułapki z płynem wabiącym nie powinny być umieszczane bezpośrednio na plantacjach roślin jagodowych, ponieważ mogą zwabiać szkodnika. Najlepiej jest zawiesić pułapki obok uprawy w sąsiadujących z nią terenach, np. lasem. W takich miejscach należy zawiesić pułapki co 5-10 m, na wysokości około 1 m nad ziemią, w miejscu zacienionym, gdy owoce są już uformowane (co najmniej miesiąc przed początkiem ich dojrzewania).

Dopiero po wyłapaniu pierwszych owadów na obrzeżach powinno rozpocząć się monitoring na plantacji. Należy umieścić co najmniej dwie pułapki na kwaterze gatunku/odmiany, których owoce dojrzewają w tym samym czasie. Pułapki należy umieścić na elementach rusztowania lub przygotowanym do tego celu specjalnym stojaku z drutu. W uprawach tunelowych truskawek zawiesza się je w rzędzie na wysokości około 10 cm nad roślinami. Pułapki najlepiej umieścić w miejscach zacienionych, gdzie utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza.

Pułapki do monitoringu Drosophila suzukii 

Pułapki do monitoringu muszki plamoskrzydłej można wykonany we własnym zakresie. Do przygotowania pułapki można wykorzystać zamykaną plastikową butelkę/pojemnik o pojemności 1-1,5 l. W górnej części należy wykonać kilka małych otworów o średnicy 2-3 mm, przez które mogą wchodzić odławiane muchy. Otwory powinny znajdować się ponad płynem wabiącym, który zostanie wlany do pułapki. Jako płyn wabiący można wykorzystać dostępne w sprzedaży lub samodzielnie przygotowaną mieszaninę na bazie np. 200 ml octu winnego (jabłkowy) + 50 ml czerwonego wina. Dodanie kropli detergentu obniży napięcie powierzchniowe, dzięki czemu szkodnik topi się w cieczy wypełniającej pojemnik.

Przegląd rynku

W sprzedaży dostępne są gotowe pułapki do monitoringu Drosophila suzukii (wymieniono w kolejności alfabetycznej):

Droso trap (Biobest, Biopartner) – pojemnik w kolorze czerwonym  ma okrągłą podstawę i posiada otwory umożliwiające przenikanie much do wnętrza. Do wieczka zamocowany jest wieszak. Do wnętrza pojemnika należy wlać 200 ml płynu wabiącego Droso Atract, dodać łyżeczkę cukru i zakręcić wieczko.

Drosal Pro (Biocont) – pułapka w formie okrągłego pojemnika ze zdejmowanym wieczkiem z otworami przez które szkodnik dostaje się do pułapki. Wieczko zaopatrzone jest w uchwyt ułatwiający zawieszenie pułapki. Pułapki napełniane są atraktantem DrosaLure. Pułapki należy kontrolować raz w tygodniu, w przypadku gdy substancja w kubku wyschła, wymienić go na nowy (średnio 3-4 tygodnie od założenia)

Drosinal (ICB Pharma) – składa się z okrągłego pojemnika na płyn wabiący, nakrętki z daszkiem (zabezpiecza przed wnikaniem wody opadowej do pułapki). W nakrętce umieszczono siatkę w otworach wlotowych, dzięki której nie odławiają się większe owady. W zestawie jest też drut do zawieszenia pułapki. Płyn wabiący jest mieszaniną różnych składników spożywczych. Pojemnik pułapki powinien stale być wypełniony płynem w 1/3 swojej objętości (ok. 180 ml).

Drososan (Koppert) – pułapka w pojemniku koloru czerwonego. Muchy wlatują do środka przez czarną siatkę, która zapobiega przedostawaniu się i przypadkowemu łapaniu większych, pożytecznych owadów. W wieczku pułapki zamontowano uchwyt do zawieszania. Producent zaleca wlanie do pojemnika 200 ml preparatu wabiącego Fruit Fly Atractant.

Suzukii Trap (Bioagris) – jest pułapką wyprodukowana przez hiszpańska firmę Bioiberica. Zawiera kombinację specyficznych protein atrakcyjnych dla D. Suzukii, dlatego też wykazuje się dość duża selektywnością w stosunku do innych owadów. Atraktant może również służyć jako dodatek do insektycydów w metodzie atatct&kill, podnosząc znacznie efektywność zabiegów owadobójczych.

 

4 komentarze do Pułapki do monitoringu Drosophila suzukii

 1. Pingback: Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) w uprawach roslin jagodowych

 2. Marek
  / Odpowiedź

  Sprawdzałem w ubiegłym roku większość z wymienionych pułapek i powiem Wam ze Drososan wypadł najlepiej – ma chyba lepszy wabik i jest najskuteczniejszy

 3. KJ
  / Odpowiedź

  Ten Drososan jest faktycznie dobry. Inne pułapki tak dobrze nie działają na tą muszkę

 4. Sziamski Darek
  / Odpowiedź

  A ja zrobiłem sobie z butelek polowe i polowe kupiłem tych co koledzy polecają – plusem tych kupionych jest to ze nie napełniają się woda przy deszczu i so skuteczniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
TSW 23
HortiAdNet