PODosłonami.pl
Fruit Logistica Innovation Award 2024 – w tym roku dwie kategorie! Arbuz i cukinie wśród kandydatów.
Stałym punktem programu zbliżających się targów Fruit Logistica w Berlinie (odbędą się w dniach 7-9 lutego 2024) jest wybór najbardziej innowacyjnych produktów ze zgłoszonych warzyw, owoców i produktów spożywczych z ich udziałem – Fruit Logistica Innovation Award (FLIA). Są wśród nich zarówno odmiany czy produkty przeznaczone już dla konsumentów, jak i koncepcje sprzedaży. W ostatnich latach wśród zgłoszonych kandydatów do nagrody za innowacyjność pojawiało się coraz więcej rozwiązań technicznych i związanych z technologią uprawy i produkcji. Dlatego w tym roku po raz pierwszy została wydzielona odrębna kategoria FLIA Technology – obejmująca innowacje w dziedzinie maszyn i technologii. Jakie produkty konkurują w tym roku w konkursie – o wybranych produktach krótko poniżej.
Czytaj dalej...
Arbuz beznasienny Exceed (fot. Fruit Logistica)
FLIA 2024 – warzywa i owoce
Miniaturowy arbuz Exceeed
To propozycja zgłoszona przez Stay FB.V. z Holandii, a odmiana ta pochodzi z portfolio odmianowego firmy Hazera. Mark Loojenga, menedżer ds. marketingu w Staay Food Group, oraz Michał Taraska, kierownik globalnego łańcucha wartości w firmie Hazera, oceniają, że arbuz Exceed został nominowany dzięki połączeniu cech korzystnych dla producentów, sprzedawców i konsumentów. Odmiana ta ma wysoką odporność na mączniaka prawdziwego i nadaje się do wielokrotnego zbioru, ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż tradycyjne arbuzy. Ponadto ma wydłużonemu okres przydatności do spożycia (średnio od 5 do 10 dni dłuższy niż w przypadku tradycyjnych arbuzów), długo zachowuje świeżość na półce sklepowej czy w domach konsumentów. Exceed ma niewielkie rozmiary co odpowiada rosnącemu zapotrzebowaniu na mniejsze arbuzy na rynku północnoeuropejskim i amerykańskim. Owoce tej odmiany są bezpestkowe, co jest bardzo wygodne dla konsumentów, a także pozwala zmniejszyć ilość odpadów. Miniarbuz Exceed ma słodki smak (wysoki stopień Brix) i jest chrupki.
Cukinie – kulista i podłużna
Wśród produktów walczących o główną nagrodę FLIA 2024 znalazła się w tym roku m.in. cukinia kulista „Zucchiolo” z firmy Unica Fresh z Hiszpania. Cukinię tę można używać podobnie jak typowe przedstawicielki tego gatunku do gotowania, duszenia, grillowania czy smażenia, można ją także jeść na surowo – podobnie jak ogórki. Co ważne – 50% przychodów ze sprzedaży tego produktu jest kierowane na cele społeczne, takie jak walka z choro0bami nowotworowymi i degeneracyjnymi. Kolejna cukinia kandydująca do tytułu FLIA 2024 to podłużna, ciemnozielona cukinia Frutastic z francuskiej hodowli Gautier Semences. Jest to odmiana partenokarpiczna, przeznaczona do uprawy pod osłonami, dobrze przystosowująca się do różnych warunków. Daje wysoki i pewny plon owoców wysokiej jakości.
- Zucchiolo – kulista cukinia, połowa dochodu z jej sprzedaży wspiera inicjatywy społeczne (walkę z rakiem i chorobami degeneracyjnymi)
- Cukinia Frutastic z hodowli Gautier Semences
Słodka, czerwona cebula
Kandydatką do nagrody za innowacyjność jest także słodka, czerwona cebula Calypso zgłoszona przez grupę Bedfordshire Growers z Wielkiej Brytanii. Cebulę tę wyróżnia harmonijny, słodki smak i niska ostrość. Cebula ta ma grube, chrupkie łuski, jeden stożek wzrostu. Na przekroju ma atrakcyjny kolor od różowego do głębokoczerwonego.
Awokado 3 x 1/2, w opakowaniu PET
Do konkursu zgłoszono również produkt pt. “Three Halves Avocado Fresh with 30 days shelf life” – czyli 3 połówki owocu awokado, bez pestki, gotowe do spożycia, zachowujące świeżość do 30 dni. Jest to oczywiście możliwe dzięki opakowaniu z tworzywa PET, które, jak zapewnia producent, w przynajmniej 50% składa się z tworzywa z recyklingu. Taki sposób pakowania ma ograniczyć marnowanie żywności – według informacji podawanych przez producenta, firmę Infuseo z Francji.
FLIA 2024 Technology
Maszyny i urządzenia
W tej grupie znalazły się m.in. najmniejsza na świecie samoobsługowa maszyna do obierania szparagów „Aspara to go”. Kolejna nowość to aplikacja mobilna „Crop Load Vision” do oceniania wielkości plonu owoców na podstawie obrazu ze smarfonu (liczy owoce i mierzy ich średnice). Innym rozwiązaniem jest maszyna „Optical roto-cut vegetable trimmer” do obierania z liści i przycinania warzyw przygotowywanych do sprzedaży, wykorzystuje ona sztuczną inteligencję. Propozycją ułatwiającą pracę np. w magazynach przy pakowaniu i przenoszeniu ciężkich ładunków itp. jest zrobotyzowany egzoszkielet „Apogee” nieco przypominający połączenie kamizelki i pasa – urządzenie, które przejmie część obciążeń człowieka m.in. przy podnoszeniu lub opuszczaniu ciężkich ładunków do 30 kg…
Nowy sposób introdukcji dziubałeczka mączlikowego
…I wreszcie rozwiązanie z naszego, „podosłonowego podwórka” – kartoniki Mirical z firmy Koppert, do introdukowania w uprawach dziubałeczka mączlikowego (Macrolophus pygmaeus), naturalnego wroga m.in. mączlika szklarniowego. Przy tym sposobie aplikacji zredukowano o 99% zużycie plastiku w stosunku do poprzedniego rodzaju opakowania – dziubałeczki były wcześniej oferowane w plastikowych butelkach, teraz kartoniki są pakowane po 10 sztuk w zbiorcze pudełko z pulpy celulozowej. Podwójne kartoniki ze swego rodzaju „wewnętrznymi skrytkami” stanowią miejsce schronienia dla dziubałeczków podczas transportu, w szklarni łatwo się je zawiesza na roślinach. Po zakończeniu uprawy można kartoniki kompostować razem z roślinami.
***
Zwiedzający podczas targów będą mogli oddać głosy na najlepsze ich zdaniem nowości w konkursie FLIA. Zwycięzcy FLIA zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród, w piątek, 9 lutego 2024 r. (pomiędzy halami 1.1 i 2.1).

Uprawy pomidorów szklarniowych – jaki jest początek sezonu?
W większości gospodarstw szklarniowych prowadzących przedłużoną uprawę pomidorów bez doświetlania trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni na pierwsze owoce. Oczywiście są już od pewnego czasu dostępne pomidory z upraw doświetlanych oraz częściowo doświetlanych. Jak zapowiada się [...]



