PODosłonami.pl
Światło UV może zastąpić środki ochrony roślin w walce z patogenami
Międzynarodowy zespół naukowców w ramach projektu Light and Plant Health udoskonalił technologię wykorzystania światła ultrafioletowego (UV) do zabijania grzybów wywołujących mączniaka prawdziwego. W ten sposób otworzono drzwi do wykorzystania technologii do kontrolowania innych patogenów roślin.
Czytaj dalej...Alternatywa dla fungicydów
W trakcie badań z zastosowaniem światła UV do zwalczania patogenów wykazano, że promieniowanie ultrafioletowe działała tak samo lub lepiej niż dostępne fungicydy zabijając 95% grzybów powodujących mączniaka prawdziwego w uprawach truskawek polowych. Podobne wyniki otrzymano w próbach w uprawach polowych i szklarniowych z bazylią, różami, winogronami, truskawkami, rozmarynem i ogórkami.
Badania przeprowadzone w laboratorium Gadoury (USA) wskazują, że światło UV może również likwidować sprawcę mączniaka rzekomego, jednego z najbardziej destrukcyjnych patogenów różnych gatunków roślin.
Zwalczanie chorób roślin z wykorzystaniem światła UV pozwala producentom na stosowanie mniejszej ilości fungicydów, zachowanie ich skuteczności i znaczne oszczędności. Ta opcja jest szczególnie ważna dla ogrodników prowadzących uprawy ekologiczne, którzy często mają bardziej ograniczony arsenał środków do zwalczania patogenów.
Światło UV niszczy patogeny rozwijające się na powierzchni rośliny. Nie pozostawia żadnych pozostałości w roślinach. Jest też bezpieczne dla entomofagów wykorzystywanych do ochrony biologicznej.
Działanie światła UV
Rozwój grzybów związany jest z dostępem do światła. Patogeny posiadają mechanizmy, które szybko naprawiają DNA uszkodzone w wyniku stałej ekspozycji na światło UV. Naukowcy z Norweskiego Instytutu Badań Biogospodarczych (NIBIO) odkryli, że sprawca mączniaka prawdziwego wyłącza ten mechanizm naprawczy w nocy. Dzięki temu wystawiając patogeny na działanie niewielkiej ilości światła UV można zabić je w nocy bez szkody dla roślin.
Zespół naukowców z kilku placówek badawczych (z USA i Norwegii) zdefiniował długości fal i dawki światła UV dla różnych upraw i warunków, jednocześnie opracowując niedrogie, wydajne systemy oświetlenia.
Praktyczne rozwiązanie
Holenderska firma CleanLight wprowadziła na rynek urządzenie Cleanlight Hobby Unit.
Badania prowadzone przez firmę wykazały, że światło UV niszczy grzyby rozwijająca się na powierzchni porażonych części roślin. W przypadku grzybów (np. Botrytis cinerea) penetrujących wewnętrzne tkanki światło UV niszczy tylko formy patogenu będące na zewnątrz zaatakowanego fragmentu rośliny, nie zwalcza choroby całkowicie.
W kolejnych badaniach prowadzonych na zlecenie CleanLight stwierdzono, że światło UV w niewielkim stopniu likwiduje przędziorki i mszyce. Równocześnie udowodniono jednak, że ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy rośliny. Rzadsze opryskiwanie roślin środkami chemicznymi pozwala wzmocnić liście i łodygę roślin – warstwa wosku pozostaje nienaruszona, dzięki czemu epiderma jest mocniejsza, co utrudnia szkodnikom żerowanie.
Metoda likwidacji chorobotwórczych grzybów za pomocą światła UV może być wykorzystana w uprawach roślin ozdobnych, owoców, warzyw i ziół. Firma CleanLight zaleca stosowanie urządzenia emitującego promieniowanie UV Hobby Unit 2 lub 3 razy w tygodniu do zwalczania mącznika prawdziwego. Producent zaleca rozgrzanie urządzenia przez minutę przed rozpoczęciem zabiegu. Lampy działają 4000-6500 godzin. Zalecana jest wymiana lamp raz na dwa lata.
Przykład z praktyki – ochrona truskawek z wykorzystaniem światła UV
W firmie Angel i Dyson Farming uprawiane są truskawki. Nowa szklarnia o powierzchni 15 akrów znajduje się w Carrington, Lincolnshire w Wielkiej Brytanii. Gospodarstwo to zainwestowało w robota emitującego światło UV-C do ochrony truskawek przed mączniakiem prawdziwym.
Uprawa owoców miękkich poza sezonem wiąże się z wieloma wyzwaniami, w tym zwalczaniem szkodników i mączniaka prawdziwego. Robot wykorzystuje światło UV-C do rozbijania DNA sprawcy choroby, uzupełnia także użycie środków biologicznych do kontrolowania liczebności mszyc.
Długotrwała ekspozycja na światło UV może być jednak niebezpieczna dla zdrowia człowieka, dlatego proces naświetlania roślin zautomatyzowano, co rozwiązuje ten problem . Robota można zaprogramować i zdalnie sterować jego pracą za pomocą aplikacji mobilnej, a zatem pozostawić go do pracy na noc, gdy obszar jest wolny od ludzi.
– To nowatorskie rozwiązanie. Technologia nie jest jeszcze dopracowana. Jesteśmy jedną z pierwszych firm komercyjnych, która korzysta z tego szczególnego typu robota. Rozważyliśmy zwrot z inwestycji i zdecydowaliśmy, że warto zaryzykować wcześniejsze wdrożenie takiego systemu w naszej firmie – mówił Angel Angelov, kierownik szklarni w Dyson Farming.
Źródła: Cornel University, CleanLight, HortiDaily – Opracowała Anna Czarnecka
Nowe możliwości ochrony pomidora
Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]