Uprawa i ochrona ogórków szklarniowych, sucha zgnilizna wierzchołków pomidorów

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa i ochrona ogórków, problemy w uprawie pomidorów malinowych

Listopadowe spotkania dla producentów warzyw szklarniowych, głównie ogórków, organizowane przez Renatę i Piotra Zawadów z firmy Rol-Spec na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń ogrodniczych. Tym razem wydarzenie to zorganizowano 16 listopada w Białej Panieńskiej. Współorganizatorami były firmy Saint-Gobain Cultilene oraz Koppert Polska.

Organizatorami spotkania dla ogrodników w Białej Panieńskiej byli Renata i Piotr Zawadowie z firmy Rol-Spec

Organizatorami spotkania dla ogrodników w Białej Panieńskiej byli Renata i Piotr Zawadowie z firmy Rol-Spec

Nowości w ochronie biologicznej

Przedstawiciele firm przygotowali prezentacje na temat oferowanych produktów oraz bieżących problemów w uprawie. Paweł Kloc przedstawił nowości z firmy Koppert wprowadzane na polski rynek. W asortymencie znajdują się m.in. tablice i taśmy lepowe do monitorowania obecności i odławiania szkodników. Żółte taśmy są już odstępne nawet w długości 500 m, ich mocowanie mogą ułatwić specjalne uchwyty. Nowością są czarne tablice lepowe przeznaczone do odławiania skośnika pomidorowego (Tuta absoluta). Do wyłapywania szkodników przeznaczone są także pułapki feromonowe – również niebieskie i czarne. Feromony do pułapek dostępne są obecnie również w skoncentrowanej wersji w strzykawkach, wystarczają one na przygotowanie nawet 5 pułapek. Jak informował P. Kloc skuteczność działania feromonów ma wynosić 3 miesiące. Zalecał on, by pułapki feromonowe wykorzystywać już w ramach działań prewencyjnych, przed umieszczeniem roślin w szklarni. Ponadto powinno się je umieszczać również w pomieszczeniach magazynu i sortowni, gdzie mogą znajdować się szkodniki.

Zagadnienia dotyczące ochrony biologicznej omówił Paweł Kloc z firmy Koppert

Zagadnienia dotyczące ochrony biologicznej omówił Paweł Kloc z firmy Koppert

Specjalista poinformował także o niedawno wprowadzonym produkcie do zwalczania mączlików i wciornastków w uprawach ogórków (a także na plantacjach malin i truskawek) – są to wodoodporne saszetki Ulti-Mite Swirski zawierające po 250 osobników pożytecznego roztocza Amblyseius swirskii.

Inne propozycje firmy omawiane przez P. Kloca, polecane do zastosowania w uprawach pod osłonami, to nawóz wapniowy Veni Calcium – zawierający wapń w formie cytrynianu, bardzo dobrze przyswajalnej przez rośliny. Natomiast Veni Prisma to produkt o zawartości 0,1% srebra koloidalnego, polecany w zapobieganiu chorobom roślin.

Testy na obecność patogenów

Ciekawą propozycją firmy Koppert są także zestawy diagnostyczne Immuno Strip – testy paskowe do oznaczania obecności podstawowych patogenów atakujących m.in. rośliny pomidora (PepMV, Clavibacter michiganensis, Phytophthopra sp.) oraz róży (Ralstonia solanacearum). Testy są proste do wykonania i szybkie – na wynik czeka się 15 minut. Ponadto, jak informował przedstawiciel firmy Koppert, współpracuje ona z dużymi laboratoriami diagnostycznymi wykonującymi badania na obecność patogenów roślin, więc w razie konieczności dokładniejszych badań na obecność innych patogenów można skorzystać z jej pośrednictwa.

Wybrane problemy minionego sezonu – sucha zgnilizna

O problemach w uprawie w minionym sezonie, między innymi o suchej zgniliźnie wierzchołków owoców pomidora, mówił Wojciech Juńczyk z firmy Saint-Gobain Cultilene. W tym roku wystąpiła ona w dużym nasileniu, zwłaszcza w uprawach bardziej podatnych na to zaburzenie pomidorów malinowych. Jest ona związana z niedoborem wapnia w komórkach owoców, co wynika przeważnie z zaburzeń w transporcie tego pierwiastka. A mogą one wystąpić w różnych warunkach. Częste są w okresie upalnego lata przy zbyt słabym podlewaniu roślin, ale pojawiają się także na początku plonowania, gdy na przykład nieodpowiednie warunki w szklarni (tzw. nieaktywny klimat) powodują ograniczoną transpirację, a co za tym idzie słabe zaopatrzenie roślin i owoców w składniki mineralne. Zburzenie to może wystąpić także, gdy korzenie roślin są niedostatecznie rozwinięte i nie są w stanie w odpowiednim stopniu zaopatrzyć rośliny w składniki pokarmowe – dzieje się tak na przykład przy tzw. zalewaniu podłoża i obumieraniu korzeni, albo przy różnych infekcjach systemu korzeniowego. Zaburzenie rozpoczyna się na etapie zawiązków i młodych owoców. Podatność na suchą zgniliznę wierzchołków owoców zależy od typu pomidora, a także odmiany – ogólnie większą podatność wykazują pomidory malinowe oraz śliwkokształtne, przy czym niektóre z nowych odmian należące do tych typów mają dużą tolerancję na to zaburzenie.

Wojciech Juńczyk przypomniał także o tym, jak kontrolować warunki w szklarni, aby zapewnić odpowiednią intensywność transpiracji i aktywność roślin. Dobrze jest w regulowaniu klimatu w szklarni kierować się parametrem HD, czyli deficytem pary wodnej (określa on w mg/dm3 ile pary wodnej brakuje przy danej temperaturze do wysycenia powietrza). W uprawie pomidorów wartość HD powinna mieścić się w zakresie 3-6 mg/dm3. Przy zbyt dużym deficycie pary wodnej istnieją warunki sprzyjające występowaniu suchej zgnilizny wierzchołków owoców pomidora. Dlatego w czasie upalnego lata, takiego jak minione, warto mieć możliwość regulowania tego parametru – na przykład poprzez używanie wysokociśnieniowych zamgławiaczy powietrza w szklarni, zamontowanych ponad roślinami.

Podłoża

Kolejnym tematem omawianym przez specjalistę z firmy Saint-Gobain Cultilene były podłoża z wełny mineralnej oferowane przez ich firmę do uprawy pomidorów i ogórków szklarniowych – wymieniał mi.n. kostkę rozsadową Rootmaxx, w której bardzo dobrze rozwijają się korzenie, w całej objętości.   matę Exxellent, o krzyżowym układzie włókien (produkowana w technologii X-fibre) oraz metę Exact Air, o rosnącej gęstości włókien ku górze (produkowana w technologii gradient), taki układ włókien ma zapewniać dobry rozwój systemu korzeniowego w całej objętości maty, a także właściwe warunki powietrzne w podłożu.

Juńczyk mówił także o zainteresowaniu w ostatnim czasie matami uprawowymi o wysokości 10 cm. Jak informował tego typu maty były już na rynku 20 lat temu. W matach 10-centymetrowych górna warstwa jest bardziej sucha, w porównaniu z powszechnie stosowanymi matami o wysokości 7,5 cm, i zdarza się, że korzenie nie rozwijają się w tej części. Dlatego wykorzystując wysokie maty warto jego zdaniem szczególnie zadbać o to, by korzenie przerosły całą ich objętość. Ponadto w przypadku mat o wysokości 10 cm dobrze jest jego zdaniem decydować się na te o szerokości 20 cm (zamiast 15 cm), gdyż w przypadku słabego przerośnięcia korzeniami góry maty, rośliny będą mieć do dyspozycji większą objętość podłoża nasączonego pożywką.

Coraz powszechniejsza choroba ogórków

Piotr Zawada z firmy Rol-Spec zwrócił uwagę, że w minionym roku bardzo częste były przypadki infekcji ogórków przez Cucumber Green Mottle Mosaic Virus (wirus zielonej kędzierzawej mozaiki ogórka), który bardzo dobrze rozwija się w warunkach wysokiej temperatury. Według obserwacji P. Zawady, który zajmuje się doradztwem w wielu gospodarstwach szklarniowych, zdarzało się, że objawy porażenia występowały nawet na 30-40% roślin w obiekcie. Ponieważ obecnie uprawiane odmiany nie mają odporności na ten wirus ważne jest, by nie dopuszczać do infekcji i przestrzegać zasad higieny uprawy. Oprócz dokładnej dezynfekcji należy wprowadzić zasady minimalizowania możliwości infekcji – m.in. wewnętrzny obieg skrzynek (te wykorzystywane do zbioru nie powinny wyjeżdżać poza gospodarstwo), coroczna wymiana folii wyścielającej podłoże, dokładne usuwanie resztek roślinnych itp. Po rozłożeniu czystej folii oraz mat uprawowych dobrze jest wykonać zabieg 3% perhydrolem, przy czym nie można bezpośrednio po takim zabiegu ustawiać rozsady na matach.

 

Uczestnicy seminarium w Białej Panieńskiej

Uczestnicy seminarium w Białej Panieńskiej

Wyklady zorganizowano w Białym Dworze w Białej Panieńskiej

Wyklady zorganizowano w Białym Dworze w Białej Panieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet