PODosłonami.pl
Wciornastki w uprawach papryki
Wciornastki to polifagi, czyli szkodniki żerujące na dużej liczbie gatunków roślin. Na plantacjach papryki najczęściej stwierdza się wciornastka tytoniowca i wciornastka zachodniego. Ich obecność najlepiej jest monitorować w uprawie za pomocą tablic lepowych. Odłowienie szkodników jest sygnałem do przeprowadzenia zabiegu zwalczającego. Praktyczne zalecenia dotyczące ochrony papryki przed wciornastkami przekazał dr Michał Pniak (Biocont).
Czytaj dalej...Monitoring wciornastków
Wciornastki są małych rozmiarów, dlatego dość trudno je zauważyć na organach rośliny. Są wrzecionowate, długości około 2 mm. W uprawie mogą pojawiać się już bardzo wcześnie w sezonie. W papryce najpierw żerują w kwiatach, następnie w owocach. Ich zwalczanie należy rozpocząć po zauważeniu szkodników. Warto rozwiesić w tunelu niebieskie tablice lepowe, na których będą widoczne przyklejone szkodniki.
Czym zwalczać wciornastki?
Dorosłe wciornastki i ich larwy żerują wysysając soki komórkowe. W efekcie na owocach widoczne są ordzawienia dyskwalifikujące je z handlu. Szkodniki wymagają zwalczania. Do ochrony papryki przed wciornastkami można wykorzystać zarówno środki chemiczne, jak i biologiczne. Najlepsze efekty przynosi połączenie obu metod. W programie ochrony papryki zarejestrowane są produkty z kilku grup:
- środki zawierające acetamipryd (Mospilan 20 SP i odpowiedniki, jak Kobe 20 SP, Apis 200 SE, Aceptir 200 SE, Lanmos 20 SP, Leptosar 20 SL, Los Ovados 200 SE, Sekil 20 SP). Substancja czynna reaguje na nikotynowe receptory acetylocholiny zlokalizowane w komórkach nerwowych owadów;
- środki zawierające spinosad (m.in. SpinTor 240 SC). Substancja czynna działa kontaktowo i żołądkowo, w roślinie natomiast działa wgłębnie. Uszkadza system nerwowy szkodników, prowadząc do nieskoordynowanych ruchów, paraliżu i w końcu śmierci owada;
- środek zawierający terpen (Requiem Prime) o działaniu kontaktowym, gazowym oraz repelentnym. Powoduje degradację oskórka szkodnika;
- środki o działaniu typowo mechanicznym i kontaktowym (Agricolle, Emulpar’ 940 EC, Siltac EC) zawierają substancje, które unieruchamiają szkodnika, a następnie prowadzą do jego śmierci;
- produkty zwierające zarodniki Beauveria bassiana , takie jak Naturalis i Velifer. Jest to grzyb entomopatogeniczny. Konidia przylegają do naskórka owadów i roztoczy, kiełkują i wnikają do wnętrza ciała gospodarza. Śmierć następuje po kilku dniach w wyniku mechanicznej penetracji ciała owada przez grzybnię.
Do zwalczania wciornastków są wykorzystywane także produkty biologiczne. Zawierają one takie organizmy, jak drapieżny roztocz Amblyseius swirskii (produkt Swirski Mite/Swirski Mite-LD), dobroczynek wielożerny Neoseiulus cucumeris (np. Thripex), drapieżne pluskwiaki Orius laevigatus (np. preparat Thripor L).
Praktyczne zalecenia
Jak opowiadał dr Michał Pniak, w ofercie firmy reprezentowanej przez niego jest produkt Naturalis, który może być wykorzystany do zwalczania szerokiej gamy szkodników.
– W uprawach papryki jest skuteczny w zwalczaniu m.in. takich szkodników, jak przędziorki, mszyce i wciornastki. Wprawdzie do tej pory (rozmawialiśmy w sierpniu – red.) w tunelach z papryką nie było problemu z mączlikiem, ale gdyby takie się pojawiły, Naturalis mógłby także być zastosowany. Naturalis zawiera grzyby owadobójcze. Można stosować ten produkt solo albo w zestawie z innymi środkami biologicznymi bądź chemicznymi – informował prelegent.
W tym roku lokalnie na plantacjach papryki jest duży problem z wciornastkami. Larwy i osobniki dorosłe widać przede wszystkim w kwiatach, dlatego diagnostyka jest wskazana w okresie kwitnienia. Można do tego celu wykorzystać tablice lepowe. Wciornastki na paprykę nalatują z zewnątrz, z upraw rolniczych. Uszkodzenia na młodych liściach i na zawiązkach dokonane przez liczną populację, przy braku ochrony lub jej niskiej skuteczności, będą widoczne w późniejszym czasie na wyrośniętych i wybarwionych owocach – przekazał M. Pniak. Zapewniał, że do zwalczania wciornastków można stosować także produkt Max Spin zawierający spinosad, o działaniu wgłębnym. W połączeniu z produktem Naturalis działanie będzie podwójnie skuteczne – i kontaktowe, i systemiczne, co zapewni lepszą skuteczność.
O tym, skąd wciornastki biorą się na plantacji papryki w tunelu, jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzą w praktyce plantatorzy, w filmie opowiada dr Michał Pniak z firmy Biocont.

Bez pozostałości pestycydów – nowe podejście czy konieczność?
Konferencja BerryCon zorganizowana w lutym dla producentów owoców jagodowych obfitowała w tematy dotyczące różnych strategii dla gospodarstw. Ważne jest m.in. zapewnienie jakości i bezpieczeństwa produktów przy ograniczonej liczbie środków ochrony roślin. Ten temat podjęli Jan [...]



