PODosłonami.pl

ENZA_3

Wciornastki w uprawie truskawki (część II)

W uprawach truskawki w tunelach czy szklarni w ostatnich latach nasiliła się presja ze strony wciornastków. Druga część artykułu poświęcona jest kompleksowej ochronie plantacji przed tymi szkodnikami. Ochronę przed wciornastkami należy rozpocząć od monitoringu plantacji. Po zauważeniu pierwszych osobników dorosłych wykonywane są zabiegi insektycydami. Bardzo skuteczna jest biologiczna ochrona roślin z wykorzystaniem pożytecznych organizmów. (red.)

Czytaj dalej...
owoce uszkodzone przez wciornastki

Z uszkodzonych przez wciornastki kwiatów i zawiązków owoców rozwijają się owoce nie spełniające standardów jakościowych (fot. D. Daniłkiewicz)

Monitoring plantacji truskawek

Ochronę zawsze należy traktować od monitoringu plantacji. Do tego celu wykorzystujemy najczęściej niebieskie tablice lepowe, które dodatkowo mogą być nasączone atraktantem bądź feromonem przywabiającym szkodniki. Pułapki dostarczają nam również pochodzenia gatunkowego odławianych produktów. Monitoring wylotów szkodników może być dostarczony przez szczelne przywiązanie do wykrywanej lepowej, umieszczone pod wiadrem lub innym pojemnikiem. Ponadto, należy monitorować rozwóje się kwiatostany na zagrożenie szkodnika oraz mapować przestrzenne zróżnicowanie ich każdego w poszczególnych kwaterach i obszarach. Monitorowanie kwiatostanów prowadzimy za pomocą strząsanie efektu na białą kartkę papieru, a następnie ich liczenie.

Wszystkie pozyskane z monitoringu danych zapisujemy, dzięki czemu łatwiejsza będzie późniejsza kontrola szkodnika. Obserwacje prowadzimy wielorako, monitorując te same miejsca na plantacji, dzięki czemu możemy określić różnicę lub część poszczególnych. Obserwacje prowadzimy również w losowo wybranych miejscach, aby określić przestrzenne rozmieszczenie wciornastków. Wchodzimy na wyższy poziom aplikacji środków ochrony, w szczególności.

Tablice lepowe lub pochodzące z wabikiem feromonowym mogą być pomocne do masowego odławiania od dorosłych wylatujących z podłoża (mass traping ). W tym celu celu montujemy niebieskie tablice lepowe na wysokości około 50-70 cm powyżej podłoża. Sposób jest skuteczny w przypadku źródła inwazji, gdy szkodniki migrują z obserwacji na rośliny, lub nagle do przepoczwarzenia larw w glebie i obserwujemy następny wyloty szkodnika. Mass traping , szczególnie z użyciem feromonu, nie jest zalecany w przypadku obserwowania nalotów z zewnątrz, atraktanty dodatkowo przywabiają wciornastki.

Agronom plants_cz1

Zwalczanie wciornastka jest zwykłym rodzajem z jakiego mamy do użytku oraz od źródła jego pochodzenia.

Zostało jeszcze 70% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Biologia” w uprawie maliny

Biologiczna ochrona przed szkodnikami (i nie tylko) roślin jagodowych uprawianych w tunelach w krajach zachodniej Europy jest już standardem. W Polsce także staje się coraz bardziej popularna. Na temat strategii ochrony plantacji malin rozmawiałam z [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet