PODosłonami.pl
Znaczenie Pythium spp. w uprawach ogórka pod osłonami
Najczęściej uprawianym gatunkiem roślin dyniowatych pod osłonami w Polsce jest ogórek. Wiadomo, że uzyskanie wysokiego plonu jest możliwe tylko w przypadku utrzymywania plantacji w dobrej kondycji, a więc m.in. zdrowej. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej producenci nie radzą sobie z nasilonymi objawami chorobowymi w uprawach ogórków i zdarza się, że zamiera cała plantacja. W 2022 roku do Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów przyszło rekordowo dużo próbek ogórka z objawami wskazującymi na porażenie patogenem hamującym pobieranie wody i substancji odżywczych. Dominującym problemem (ponad 90% próbek) było nagłe więdnięcie zdrowo wyglądających roślin, mimo zapewnienia dostatecznej ilości wody. Drastycznie obniżał się plon, a rośliny w całych rzędach zasychały i przedwcześnie zamierały – sprawcą objawów było Pythium spp. Do 2019 roku podobne objawy na ogórkach dostarczanych do kliniki pojawiały się sporadycznie.
Czytaj dalej...Objawy porażenia przez Pythium spp.
Na podstawie obserwacji mikroskopowej, potwierdzanej izolacją na sztucznych podłożach z fragmentów porażonego ogórka, zidentyfikowano sprawców – organizmy grzybopodobne (lęgniowce) rodzaju Pythium. W tradycyjnej uprawie w glebie lub w substratach organicznych powodują one zgorzele siewek i infekują młode rośliny. W przypadku systemów bezglebowych atakują starsze rośliny – są sprawcami miękkiej zgnilizny korzeni i podstawy pędu ogórka oraz tzw. nagłego więdnięcie ogórka. Typowe objawy infekcji to zahamowanie wzrostu roślin, brązowe zabarwienie końców korzeni i więdnięcie rośliny w cieplejszych porach dnia (w ciągu nocy odżywają). Porażone rośliny żółkną i zamierają. Znaczenie patogenu wzrasta z roku na rok – na co wskazuje częstość występowania w próbach dostarczanych do Kliniki Chorób Roślin.
Warunki infekcji przez Pythium spp.
Do zakażenia może dochodzić przez cały rok. Latem najpoważniejszy problem stanowią gatunki ciepłolubne, natomiast zimą i wczesną wiosną gatunki preferujące niższą temperaturę, wśród których w próbach dostarczanych do Kliniki dominował gatunek Globisporangium ultimum, znany powszechnie pod dawną nazwą Pythium ultimum.
Globisporangium ultimum do infekcji wymaga chłodnego i wilgotnego podłoża (15-20°C), natomiast objawy na liściach nasilają się w upalne dni przy maksymalnej transpiracji. Rzadziej izolowany był patogen Pythium aphanidermatum, który wymaga wyższej temperatury podłoża (nawet 32–37°C). Zgniliznę korzeni powodują także gatunki z rodzaju Phytophthora należącego, podobnie jak rodzaj Pythium, do lęgniowców.
Zostało jeszcze 87% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.
Nowe możliwości ochrony pomidora
Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]
3 komentarze do Znaczenie Pythium spp. w uprawach ogórka pod osłonami