Porażenie przez Pythium spp. w uprawie ogorka i pomidora pod osłonami

PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Znaczenie Pythium spp. w uprawach ogórka pod osłonami

Najczęściej uprawianym gatunkiem roślin dyniowatych pod osłonami w Polsce jest ogórek. Wiadomo, że uzyskanie wysokiego plonu jest możliwe tylko w przypadku utrzymywania plantacji w dobrej kondycji, a więc m.in. zdrowej. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej producenci nie radzą sobie z nasilonymi objawami chorobowymi w uprawach ogórków i zdarza się, że zamiera cała plantacja. W 2022 roku do Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów przyszło rekordowo dużo próbek ogórka z objawami wskazującymi na porażenie patogenem hamującym pobieranie wody i substancji odżywczych. Dominującym problemem (ponad 90% próbek) było nagłe więdnięcie zdrowo wyglądających roślin, mimo zapewnienia dostatecznej ilości wody. Drastycznie obniżał się plon, a rośliny w całych rzędach zasychały i przedwcześnie zamierały – sprawcą objawów było Pythium spp. Do 2019 roku podobne objawy na ogórkach dostarczanych do kliniki pojawiały się sporadycznie.

Czytaj dalej...
Całkowite zamieranie porażonych roślin ogórka w macie

Całkowite zamieranie porażonych roślin ogórka w macie

Objawy porażenia przez Pythium spp.

Na podstawie obserwacji mikroskopowej, potwierdzanej izolacją na sztucznych podłożach z fragmentów porażonego ogórka, zidentyfikowano sprawców – organizmy grzybopodobne (lęgniowce) rodzaju Pythium. W tradycyjnej uprawie w glebie lub w substratach organicznych powodują one zgorzele siewek i infekują młode rośliny. W przypadku systemów bezglebowych atakują starsze rośliny – są sprawcami miękkiej zgnilizny korzeni i podstawy pędu ogórka oraz tzw. nagłego więdnięcie ogórka. Typowe objawy infekcji to zahamowanie wzrostu roślin, brązowe zabarwienie końców korzeni i więdnięcie rośliny w cieplejszych porach dnia (w ciągu nocy odżywają). Porażone rośliny żółkną i zamierają. Znaczenie patogenu wzrasta z roku na rok – na co wskazuje częstość występowania w próbach dostarczanych do Kliniki Chorób Roślin.

Warunki infekcji przez Pythium spp.

Do zakażenia może dochodzić przez cały rok. Latem najpoważniejszy problem stanowią gatunki ciepłolubne, natomiast zimą i wczesną wiosną gatunki preferujące niższą temperaturę, wśród których w próbach dostarczanych do Kliniki dominował gatunek Globisporangium ultimum, znany powszechnie pod dawną nazwą Pythium ultimum.

Globisporangium ultimum do infekcji wymaga chłodnego i wilgotnego podłoża (15-20°C), natomiast objawy na liściach nasilają się w upalne dni przy maksymalnej transpiracji. Rzadziej izolowany był patogen Pythium aphanidermatum, który wymaga wyższej temperatury podłoża (nawet 32–37°C). Zgniliznę korzeni powodują także gatunki z rodzaju Phytophthora należącego, podobnie jak rodzaj Pythium, do lęgniowców.

Zostało jeszcze 87% artykułu

3 komentarze do Znaczenie Pythium spp. w uprawach ogórka pod osłonami

  1. Rolnik
    / Odpowiedź

    Jak walczyć z pythium

    • Anna Wize
      / Odpowiedź

      Można zastosować np. Previcur Energy 840 SL, zapobiegawczo wprowadzać do podłoża preparaty biologiczne, np. Polyversum, Trianum. Może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami ze zwalczaniem tego patogenu w uprawie?

  2. Rolnik
    / Odpowiedź

    To wszystko był zastosowanie nic nie pomogło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Sławiński (UPL), fot. D. Łabanowska-Bury

Nowe możliwości ochrony pomidora

Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet