Odmiany warzyw polecane do uprawy w tunelach foliowych

PODosłonami.pl

Odmiany warzyw do uprawy w tunelach foliowych

Wiele warzywniczych nowości, polecanych do uprawy pod osłonami, głównie w tunelach foliowych, zaprezentowano podczas Małopolskiego Święta Warzyw w Pobiedniku Wielkim. W wydarzeniu wzięły udział firmy nasienne oferujące odmiany warzyw do upraw w tunelach foliowych i pod włókninami. Nie zabrakło również przedstawicieli innych firm związanych z branżą ogrodniczą.

Czytaj dalej...
Ciekawostką były warzywa oferowane przez gospodarstwo ogrodnicze Edgara Latały

Duże zainteresowanie budziły oryginalne warzywa oferowane przez gospodarstwo ogrodnicze Edgara Latały

Odmiany warzyw …

Spośród kapust firmy Bejo Zaden, które zasługują na szerszą uwagę należy wymienić odmianę Gunma, o krótkim okresie wegetacji (ok. 75 dni) tworzącą płaską główkę o luźnej strukturze, dzięki czemu łatwo można odrywać pojedyncze liście. Cechuje się przydatnością do kiszenia całych główek.

Ciekawą propozycją firmy Cora Seeds do tuneli jest papryka średnio wczesna Phantom, o owocach o żółtej barwie i wymiarach 9 x 15. Inną propozycją wartą zainteresowania jest wczesna papryka CRX 66131 (również żółta) o ładnym, kulistym kształcie owoców.

Firma Enza Zaden prezentowała przede wszystkim warzywa kapustne – kapusty i kalafiory z uprawy letniej i jesiennej. W ofercie tego hodowcy jest również duży wybór papryk (czyt: Papryka – odmiany i produkty mikrobiologiczne).

Nową kapustą do najwcześniejszego kwaszenia i na surówki jest Cabbice z oferty firmy Hazera. Cechuje ją wysoka zdrowotność i tolerancja na wysoką temperaturę. Wśród brokułów niezawodną i cenioną przez producentów odmianą na najwcześniejsze nasadzenia do uprawy pod płaskimi osłonami i do tuneli jest Stromboli z tej samej hodowli.

W bogatej ofercie warzyw firmy HM.Clause zwracano uwagę m.in. na czerwonooowcowe odmiany papryki typu blok (Muriel, Murano, Chouca – czyt. też: Papryka – niemal wszystko o jej uprawie i ochronie). Innym gatunkiem do uprawy w tunelach, którym warto się zainteresować jest oberżyna – w ofercie firmy znajdują się odmiany m.in.  Classic oraz Adria o ciemnofioletowych, wydłużonych owocach. W uprawie tunelowej w okolicy Krakowa prym wiodą warzywa kapustne – w tej grupie firma polecała wczesną kapustę Constable. Popularność zdobywa również fasola szparagowa – np. odmiana Fruidor, wczesna i bardzo plenna. Kolejnymi warzywa, których uprawa bardzo dobrze przyjęła się w okolicy, są dynie należące do różnych typów. Bardzo lubiane są odmiany należące do typu Hokkaido, np. Potimarron. Ciekawym urozmaiceniem asortymentu warzyw tunelowych może być też cukinia o żółtych owocach – Orelia.

W portfolio KHiNO Polan znajduje się w trakcie rejestracji niska, o zwartych roślinach papryka POL I 700. Jest polecana do uprawy tunelowej w mniejszej rozstawie. Nadaje się do sprzedaży w każdej fazie wybarwiania w pełni wykształconych owoców.

Do uprawy przyspieszonej na zbiór pęczkowy w ofercie Moravoseed, której dystrybutorem jest PNOS w Ożarowie Mazowieckim, znajduje się mieszańcowa marchew Knota, o okresie wegetacji do 100 dni. Nie wykazuje tendencji do zazieleniania główki korzeni. Do tego typu uprawy dobrze nadaje się także seler Asterix, odznaczający się szybkim przyrostem korzeni już w początkowej fazie wzrostu.

Wśród pietruszek korzeniowych godna polecenia na świeży rynek jest Comanche marki Novisem o półdługim korzeniu. Według zaleceń reprezentującego tę firmę Piotra Zawady poleca się wysiewać nasiona pobudzone, co pozwoli na dodatkowe przyspieszenie zbioru.

Stożkowa papryka pod numerem 13P 4689 to nowość w ofercie hodowli Nong Woo Bio. Jest przeznaczona głównie do upraw w tunelu. Charakteryzuje się luźnym pokrojem (brak tendencji do zakleszczania owoców) i w porównaniu do większości odmian dobrze radzi sobie nawet bez podpierania pędów. Jest tolerancyjna na niskie temperatury. Wiąże owoce systematycznie i równomiernie, nie ma w jej przypadku problemu tzw. rzutów plonowania.



Znajdująca się w asortymencie firmy Rijk Zwaan papryka Clavesol RZ zawiązuje czerwone, masywne owoce typu blok o średniej masie 300 g. Rośliny są średnio wysokie, o luźnym pokroju i z silnym systemem korzeniowym. Z kolei Bravia RZ (biały stożek) to bardzo uniwersalna odmiana, która dopasowuje się do każdego typu uprawy. Tworzy owoce o masie 120-140 g.

Ogórek partenokarpiczny Marvi z firmy Sakata jest polecany zarówno do nasadzeń polowych, jak i tunelowych. Tworzy do 4 owoców w węźle. Pharo jest nową odmianą ogórka gładkiego nadającą się do upraw tradycyjnych i bezglebowych, począwszy od początku marca. Jej owoce dorastają do 20-22 cm i są zebrane po 1-2 w węźle. Zaleca się ją prowadzić na jeden przewodnik.

Producentom fasoli szparagowej przedstawiciele marki Seminis polecali odmianę żółtostrąkową pod numerem SV1003GF. Dobrze sprawdza się ona w uprawie najwcześniejszej pod osłonami, dzięki krótkiemu okresowi wegetacji. Nadaje się też do produkcji polowej i do zbioru mechanicznego (koncentracja kwitnienia i dojrzewania strąków). Monisia to kreacja ogórka partenokarpicznego, która odznacza się m.in. wysokim plonem wczesnym (zwłaszcza w uprawach okrywanych włókniną) i przydatnością owoców do kwaszenia. Paprykową nowością typu blok w ofercie Seminisu jest Maximinus, o czerwonej, grubej ściance. Podczas tegorocznych testów w warunkach Polski centralnej wykazano jej wysoką tolerancję na zmienne warunki pogodowe panujące w tunelach.

W asortymencie Syngenty dominowały znane i sprawdzone odmiany papryki, kapusty i kalafiorów.

 

Firma Toma Seeds zaprezentowała bardzo duży wybór odmian warzyw psiankowatych – papryki i oberżyny oraz pomidorów (ciekawie reprezentowała się nowość pod numerem, o bardzo dużych owocach). Reprezentujący ją Tomasz Marasik promował również nowe w ofercie preparaty mikrobiologiczne.

Na stoisku firmy Jacka Lutego znajdował się duży asortyment dyń marki Tozer Seeds. Oprócz odmian ozdobnych, promowano również m.in. Green Kabocha i Autumn Crown – odmiany jadalne o krótkim okresie wegetacji (80-85 dni) i masie owoców 1,5-2 kg.

Warzywnicy, którzy nie zdecydują się na samodzielną produkcję rozsady mogą skorzystać z usług firm specjalizujących się w tej dziedzinie, m.in. obecnej podczas Małopolskiego Święta Warzyw Grupy Mularski.

…i rośliny ozdobne

Ze względu na coraz większe zainteresowanie lokalnych producentów roślinami ozdobnymi podczas wystawy w Pobiedniku Wielkim nie mogło zabraknąć również tego rodzaju propozycji. Na stoisku firmy Syngenta Flowers reklamowano mieszańce międzygatunkowe pelargonii (pod marką Calliope®) i petunie ogrodowe (marka Sanguna®) o różnych barwach kwiatów. Przedstawiciele firmy Syngenta zwracali również uwagę, że zmienia się asortyment popularnych gatunków roślin ozdobnych produkowanych w tunelach foliowych. Coraz więcej jest bylin w ofercie wiosennej i letniej, głównie lawendy. Dużo produkuje się jej (rozmnażanej wegetatywnie lub z nasion) w okolicach Krakowa, m.in. w Tropiszowie. W dużej mierze jest ona przeznaczona na zaopatrzenie marketów, reszta trafia na tzw. giełdy roślin ozdobnych. Popularność zyskują także zioła przyprawowe, uzupełniające asortyment gospodarstw zarówno kwiaciarskich, jak i warzywniczych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet