Ogórkowe asy w Pleszewie

PODosłonami.pl

Ogórkowe asy w Pleszewie

16 czerwca w gospodarstwie Marioli i Zbigniewa Biadałów w Pleszewie odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmę Monsanto (właściciela marki Seminis) oraz przedsiębiorstwa Lidia Horti-Logistic i Biopharmacotech produkty Agrosorb Polskie Aminokwasy. Goście mogli się przyjrzeć uprawie trzech odmian ogórka brodawkowego marki Seminis pod koniec cyklu produkcji.

Czytaj dalej...
Biadała, Mariola, Zbigniew, Weronika

Mariola i Zbigniew Biadałowie wraz z córką Weroniką

Mariola i Zbigniew Biadałowie uprawą ogórków zajmują się wspólnie od 28 lat. Obecnie w szklarniach na powierzchni 4500 m2 rośnie odmiana SV4097CV F1, a na 500 m2 są uprawiane odmiany Mirabelle F1 (do kiszenia) i w próbach SV3506CV F1. Wysiew nasion ogórków nastąpił 29 lutego, a sadzenie 21 marca. Dogrzewanie ogórków trwało tylko dwa tygodnie. Pierwszy zbiór odbył się 21 kwietnia.

— Prezentujemy dwie nowości, wprowadzoną dwa lata temu odmianę SV4097CV F1 oraz dostępną od niedawna w sprzedaży odmianę SV3506CV F1. — Informował Paweł Skrzynecki (Monsanto) — Jest oczywiste, że na początku uprawy wszystkie ogórki zawsze wyglądają dobrze. Natomiast my chcieliśmy pokazać jak „trzymają się” owoce tych odmian pod koniec uprawy. Owoce obu odmian zachowały brodawki aż do końca uprawy. Wszystkie parametry jakościowe zostały zachowane.

Ogórek SV3506CV F1 jest przeznaczony do wczesnej produkcji. To odmiana wczesna, dająca owoce o jasnej skórce (chociaż wciąż odmianą o najjaśniejszych owocach jest Mirabelle F1) i mocnych kolcach na brodawce. Owoce nie gubią kielicha kwiatowego, co przez handlowców jest odbierane jako gwarancja świeżości.

Ogórek SV4097CV F1 jest przeznaczony do nasadzeń późniejszych, ponieważ jest odporny na wysoką temperaturę i nasłonecznienie. Owoce tej odmiany są bardzo twarde i mają ciemne zabarwienie skórki. Rośliny mają otwarty pokrój, dzięki czemu liście szybciej się osuszają i są mniej podatne na choroby.Wytwarzają silny system korzeniowy.

Nowe odmiany cechują się wyższą plennością, możliwością długiej uprawy oraz ciemniejszą skórką owoców niż Mirabelle F1 – z kolei ta znana już dobrze odmiana jest bardzo odporna na zmiany pogody i „wybacza” błędy uprawowe. Ze względu na jasny kolor skórki owoce Mirabelle F1 wciąż są chętnie wykorzystywane do kiszenia.



Marcin Piechota (specjalista z firmy Monsanto) informował o wymaganiach uprawowych nowych odmian. Podkreślał, że obie wymagają niskiego i stabilnego EC. — Jest to zaleta, ponieważ pozwala zredukować koszty nawożenia – informował.

Podczas pełnego owocowania odmiany SV3506CV F1 nie wolno dopuścić do jej przesuszenia. Jest to odmiana wysokoplonująca, o przewadze cech generatywnych. Wytwarza samokończące pędy boczne, dlatego wymaga niewielkich nakładów pracy. Podczas spotkania informowano, że na początku uprawy, do 7. lub 9. liścia, należy obrywać pędy boczne, natomiast powyżej 11. liścia roślina sama ogranicza ich wzrost. Pierwsze zawiązki powinny być usuwane. Dla tej odmiany optymalne EC w macie, wynosi od 2,4 do 2,6 mS/cm.

Odmiana SV4097CV F1 może być wysiewana na początku stycznia i sadzona na początku lutego. Jest bardzo odporna na wysoka temperaturę – zarejestrowana jest m.in. w Iranie. Ta odmiana również wymaga stabilnego i niskiego EC w macie. Aby rozrzedzić pożywkę w macie i zapobiec zbrązowieniu korzeni od drugiej do czwartej w nocy powinna być podawana czysta woda – informował specjalista.

Jacek Kostuch informował o preparatach firmy Biopharmacotech, produkowanych z użyciem  najnowszej technologii–hydrolizy enzymatycznej, dzięki której uzyskiwane są wolne aminokwasy lewoskrętne. Aminokwasy szybciej wykorzystywane są do budowy tkanek roślin, niż pojedyncze składniki, z których roślina dopiero musiałaby tworzyć białka. Jak informował aminokwasy lewoskrętne przyspieszają transport składników pokarmowych do komórek. Stosowanie tych preparatów powoduje wzrost odporności roślin na patogeny.

— Profesor Adam Wojdyła, z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, badał preparat Agro-Sorb Folium w uprawie róż — Informował J. Kostuch. — Preparat wykazał 100% skuteczności w zwalczaniu mączniaka.

Oprócz preparatu Agro-Sorb Folium – do stosowania dolistnego firma proponowała również środek Radiculum Agro-Sorb – do podlewania oraz L- Aminio + – aminokwasy do produkcji ekologicznej i podlewania.

1 komentarz do “Ogórkowe asy w Pleszewie

  1. Marcin koło Włoszakowic
    / Odpowiedź

    Ja stosuję Agro-Sorb Radiculum + Agro-Sorb L-Amino+humus w proporcji 50/50
    i mam niesamowicie zdrowy i rozwinięty system korzeniowy , grubą łodygę .
    Te ich produkty to słońce w płynie , ale każdy musi się przekonać sam .
    To co zauważyłem to lepiej stosować mniejsze dawki co tydzień niż większe ale rzadziej .
    Raz na dwa tygodnie jeszcze robię zamgławianie Agro-sorb Folium , ale można też pryskać standardowo .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet