PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Ogrodnicy potrafią pomagać

Jednym z partnerów tegorocznych, XIII Międzynarodowych Dni Ogrodnika w Gołuchowie była Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu, która propagowała program „Tak dla Transplantacji”. Obecni w Gołuchowie przedstawiciele tej fundacji, osoby po transplantacji, przekonywali, że przeszczep organów ratuje życie. 


„Tak dla transplantacji” to ogólnopolski program Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którego głównym zadaniem jest popularyzacja idei transplantacji ratującej życie, pomoc osobom niepełnosprawnym oraz wsparcie budowy budynku ”C”, w którym mieścić się będzie centrum leczenia mukowiscydozy oraz przeszczepu płuc – powiedział Jan Statuch, zastępca prezesa zarządu Fundacji SCCS, a przede wszystkim ogrodnik, związany z naszą branżą przez ponad 20 lat. Pan Jan, jako osoba po transplantacji serca, jest doskonałym przykładem na to, że transplantacja ratuje i przedłuża ludzkie życie. Również teraz nie zapomniał o ogrodniczej branży, i jest uczestnikiem wielu branżowych spotkań gdzie propaguje akcję „Tak dla transplantacji”. Jej celem jest nie tylko przekazywanie informacji o transplantacji, ale również wsparcie budowy modułu C, Centrum Leczenia Mukowiscydozy i Przeszczepu Płuc przy Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

Do tej pory chorzy na mukowiscydozę dla których jedynym ratunkiem jest przeszczep płuc muszą jeździć na tego typu zabiegi (bardzo kosztowne) do innych krajów, najbliżej do Wiednia, Berlina. ŚCCS w Zabrzu 7 marca 2011 dokonało z powodzeniem takiego przeszczepu u chorego na mukowiscydozę (w aktualnych warunkach z wielkim ryzykiem). Niestety nie każdego stać na tak kosztowne leczenie, po którym pacjent jeszcze musi odbywać długą rekonwalescencję. 

Mamy w kraju przede wszystkim bardzo dobrych specjalistów, co pozwala leczyć mukowiscydozę i wykonywać przeszczepy płuc w Polsce. Brakuje tylko odpowiedniego miejsca – powiedział Jan Statuch. Jak podkreśla w dotychczasowych przedsięwzięciach FSCCS, polscy ogrodnicy okazali wiele życzliwości i serca, przez zarówno wkłady pieniężne, jak również pomoc bezpośrednią w postaci ofiarowanych warzyw czy owoców. Każdy taki dar, jest darem serca, który pomaga innym. Liczę na to, że również Centrum Leczenia Mukowiscydozy i Przeszczepu Płuc, będzie swego rodzaju pomnikiem polskich ogrodników, którzy wsparli jego budowę. Pamiętajmy, że życia ludzkiego nie da się w żaden sposób wycenić, ale jest wiele możliwości by je uratować – mówił Jan Statuch.

„Tak dla Transplantacji” to akcja informacyjna, która przeprowadzana jest w całym kraju, poprzez rozwieszenie plakatów, a także udział osób po transplantacji w różnych imprezach publicznych. Podczas całej kampanii prowadzone są bezpłatne pomiary cukru, ciśnienia, cholesterolu oraz porady kardiologiczne. Uczestnikom spotkań rozdawane są serduszka, oświadczenia woli i materiały promujące zdrowy styl życia.

„Tak dla transplantacji”, to hasło które zjednoczyło osoby po przeszczepie, stowarzyszenia, ludzi o wielkich sercach, osoby wrażliwe na ból i cierpienie. Sami walcząc ze swoimi słabościami potrafią podzielić się radością „drugiego życia”, jaką czerpią z pracy zawodowej, aktywności fizycznej, uczestnicząc w igrzyska letnich i zimowych w kraju i za granicą, strzelectwie sportowym – powiedział Jan Statuch. Fundacja cały czas organizuje i wspiera wiele imprez o charakterze sportowym i rekreacyjnym, biegi uliczne (np. w Rzeszowie) przygody i wyprawy rowerowe (Przygoda Rowerowa Osób po Przeszczepie z Zabrza do Krakowa, na zaproszenie pani Anny Dymnej, Prezesa Fundacji „Mimo Wszystko”, Zwierzyniec – Krasnobród), obozy sportowe (narciarski w Kluszkowcach). Wspierane są też ogólnokrajowe i lokalne inicjatywy związane z pomocą osobom niepełnosprawnym (pomoc rodzinom, pokrzywdzonych podczas straszliwej powodzi, która nawiedziła w 2010 r. Sandomierz). Chcemy w ten właśnie sposób uświadomić polskiemu społeczeństwu, że przeszczep narządów nie tylko ratuje ludzkie życie, ale pozwala normalnie funkcjonować w środowisku społecznym i zawodowym i jednocześnie spłacić dług, za tą „drugą szansę” – podsumował Pan Jan.

Ostatnie lata to również ważne daty w historii transplantacji zarówno rok miniony (25 –lecie pierwszego udanego przeszczepu serca), jak i obecny 2011, w którym mija 45 lat od pierwszej transplantacji nerki.

Wszystkich którzy chcieliby wesprzeć program „Tak dla transplantacji zapraszamy na stronę takdlatransplantacji.pl, gdzie można znaleźć więcej szczegółowych informacji. Poniżej również kontakt bezpośredni:

www.takdlatransplantacji.pl
Jan Statuch, kom. +48 602 223 871

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca
41-800 Zabrze, ul. Pawliczka 25
Bank Zachodni WBK S.A. I Oddział w Zabrzu
Nr konta: 08 1090 2037 0000 0001 0321 0905

 

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

HortiAdNet