PODosłonami.pl

Doświetlanie roślin – „mity” o białym świetle

Światło jest najważniejszym czynnikiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu roślin. Nie ma znaczenia czy rośliny uprawiamy w szklarni czy w coraz popularniejszych farmach wertykalnych, gdzie rosną bez dostępu światła dziennego. Sztuczne oświetlenie jest stosowane wszędzie tam, gdzie są niedobory naturalnego światła lub jest ono w ogóle niedostępne.

Czytaj dalej...
Uprawa pomidorów malinowych z doświetlaniem asymilacyjnym lampami LED w szklarni Łukasza Budyty

Uprawa pomidorów malinowych z doświetlaniem asymilacyjnym lampami LED w szklarni Łukasza Budyty (fot. Signify)

LED-y – mniejsze zużycie energii, młoda technologia

Doświetlanie lampami LED staje się coraz popularniejsze w uprawach zarówno warzyw, jaki i roślin jagodowych. Również i w naszym kraju ta technologia znajduje coraz więcej zwolenników. Głównie za sprawą znacznie mniejszego zużycia energii elektrycznej, której to ceny w ostatnim czasie wprost „szybują w niebo”. Oczywiście nie jest to jedyna zaleta LED-ów, ale o tym opowiem innym razem.

Pomimo coraz większego zainteresowania i szybkiego rozwoju w ostatnim czasie jest to nadal jednak stosunkowo młoda technologia, zwłaszcza jeśli porównamy ją do doświetlania wysokoprężnymi lampami sodowymi, które są w użytku od około 40 lat. Wokół uprawy pod LED-ami powstało jednak już kilka „mitów”, które chciałbym zweryfikować.

Czy białe światło jest białe?

Jeden z najpowszechniej występujących „mitów” dotyczy konkretnych widm światła używanych do uprawy roślin, a dokładniej mówiących o wykorzystaniu światła białego, zielonego lub barwy o szerokim spektrum. Zwolennicy obecności białej barwy w spektrum twierdzą, że jest ono przecież dostępne w spektrum światła słonecznego, dlatego automatycznie musi być dobre dla roślin. Kolejnym argumentem jest to, że światło białe dociera głębiej, dzięki czemu lepiej jest absorbowane przez dolne partie rośliny, a tym samym prowadzi do lepszego wzrostu i wyższego plonu…

Zostało jeszcze 85% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet