PODosłonami.pl
Doświetlanie roślin – „mity” o białym świetle
Światło jest najważniejszym czynnikiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu roślin. Nie ma znaczenia czy rośliny uprawiamy w szklarni czy w coraz popularniejszych farmach wertykalnych, gdzie rosną bez dostępu światła dziennego. Sztuczne oświetlenie jest stosowane wszędzie tam, gdzie są niedobory naturalnego światła lub jest ono w ogóle niedostępne.
Czytaj dalej...
Uprawa pomidorów malinowych z doświetlaniem asymilacyjnym lampami LED w szklarni Łukasza Budyty (fot. Signify)
LED-y – mniejsze zużycie energii, młoda technologia
Doświetlanie lampami LED staje się coraz popularniejsze w uprawach zarówno warzyw, jaki i roślin jagodowych. Również i w naszym kraju ta technologia znajduje coraz więcej zwolenników. Głównie za sprawą znacznie mniejszego zużycia energii elektrycznej, której to ceny w ostatnim czasie wprost „szybują w niebo”. Oczywiście nie jest to jedyna zaleta LED-ów, ale o tym opowiem innym razem.
Pomimo coraz większego zainteresowania i szybkiego rozwoju w ostatnim czasie jest to nadal jednak stosunkowo młoda technologia, zwłaszcza jeśli porównamy ją do doświetlania wysokoprężnymi lampami sodowymi, które są w użytku od około 40 lat. Wokół uprawy pod LED-ami powstało jednak już kilka „mitów”, które chciałbym zweryfikować.
Czy białe światło jest białe?
Jeden z najpowszechniej występujących „mitów” dotyczy konkretnych widm światła używanych do uprawy roślin, a dokładniej mówiących o wykorzystaniu światła białego, zielonego lub barwy o szerokim spektrum. Zwolennicy obecności białej barwy w spektrum twierdzą, że jest ono przecież dostępne w spektrum światła słonecznego, dlatego automatycznie musi być dobre dla roślin. Kolejnym argumentem jest to, że światło białe dociera głębiej, dzięki czemu lepiej jest absorbowane przez dolne partie rośliny, a tym samym prowadzi do lepszego wzrostu i wyższego plonu…
Zostało jeszcze 85% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.

Produkcja rozsady pomidorów latem
Ze względu na wysokie ceny energii wielu plantatorów pomidorów w Polsce wiosną tego roku przeszło na uprawę ogórków. Nasadzenia pojawiły się znacznie później niż zwykle – w lutym lub nawet dopiero w marcu. Obecnie, gdy [...]