PODosłonami.pl

Produkcja rozsady pomidorów latem

Ze względu na wysokie ceny energii wielu plantatorów pomidorów w Polsce wiosną tego roku przeszło na uprawę ogórków. Nasadzenia pojawiły się znacznie później niż zwykle – w lutym lub nawet dopiero w marcu. Obecnie, gdy ceny uspokoiły się, wygląda na to, że ponownie pojawiło się zainteresowanie uprawą pomidorów w drugim cyklu – na letnio-jesienną produkcję. Ponieważ powinna to być uprawa tania i będzie to również skrócony cykl produkcji (ok. 4-5 miesięcy) najlepszym rozwiązaniem jest produkcja rozsady pomidorów nieszczepionej (jeśli obiekt jest wolny od chorób), najlepiej 2 roślin w kostce rozsadowej.

Czytaj dalej...
Rośliny nieszczepione i sadzone z obróceniem pędu wokół koreczka

Rośliny nieszczepione i sadzone z obróceniem pędu wokół koreczka (fot H. van Herk)

Klienci będą wymagać z pewnością zwartych roślin, z pierwszym gronem całkowicie wykształconym, ale jeszcze nie kwitnącym. Uzyskanie takiej rozsady wymaga sporej wiedzy od jej producenta, ponieważ w okresie letnim klimat na zewnątrz może być dość trudny dla produkcji takich roślin. W tym artykule doradca rozsadowy Hans van Herk z firmy  Propagation Solutions ma przyjemność podzielić się informacjami na ten temat, aby zapewnić zarówno tym, którzy będą produkować rozsadę pomidorów sami we własnych gospodarstwach, jak i jej profesjonalnym producentom jak najlepsze wyniki!!

Przygotowanie do produkcji rozsady pomidorów

Chociaż teraz pogoda jest odpowiednia dla produkcji rozsady, można się spodziewać, że w czerwcu/lipcu będzie za ciepło, i temperatura osiągnie ponad 25°C, wówczas w szklarni z łatwością przekroczy 30°C. Dla kiełkowania pomidorów nie byłoby to zbyt korzystne, optymalne byłoby pomieszczenie do kiełkowania ze stabilną temperaturą 22°C lub 23°C.

Na następnym etapie ważne jest zapewnienie odpowiedniej powierzchni produkcji rozsady – jest to ważny czynnik pozwalający utrzymać rośliny o zwartym pokroju. Nie ma jednak potrzeby umieszczania roślin po przesadzeniu od razu w końcowym zagęszczenia, początkowo zapewnianie im zagęszczeń pośrednich jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Finalnie jednak odpowiednia powierzchnia i odpowiednie zagęszczenie są niezbędne, tym bardziej gdy jest zapotrzebowanie na prawie kwitnące rośliny. Oznacza to zagęszczenie ok. 12 roślin/m2, czego nie można pomylić z liczbą kostek rozsadowych na metr kwadratowy!

Ostatnim punktem przygotowań do produkcji rozsady jest zapewnienie kurtyny cieniującej, zabezpieczającej rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem, do tego celu można również zastosować kurtynę energetyczną. Oczywiście słońce jest naszym sprzymierzeńcem, ale dla tych „pomidorowych dzieci” szybko okazuje się, że słońca jest za dużo, a nie mogą od niego uciec. Zatem, gdy rośliny są jeszcze w tacach, oraz w ciągu pierwszych 14 dni po pikowaniu, a napromieniowanie przekracza 250 W/m2 niezbędne jest cieniowanie by uniknąć ryzyka uzyskania roślin bez stożków wzrostu.

Kolejny, przedostatni punkt…. Świetnie byłoby dysponować systemem zamgławiania, aby móc obniżać temperaturę w obiekcie…

Zostało jeszcze 77% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet