Produkcja rozsady pomidorów zimą 2018/2019, problemy w produkcji rozsady

PODosłonami.pl

Produkcja rozsady pomidorów zimą 2018 – powszechne problemy

Od kilku lat produkcja rozsady pomidorów zimą, podczas słabych warunków świetlnych, przyprawia wiele osób o ból głowy. W tej części artykułu chciałbym omówić niektóre z zagadnień, które występują każdego roku.

Czytaj dalej...

Roślina pomidora uszczykiwana za liścieniami, fioletowe zabarwienie pędu świadczy o nadmiarze asymilatów (fot. H. van Herk)

Za dużo asymilatów

Podczas zimy w Europie jest za mało światła dla rozwoju roślin pomidora, długość dnia waha się od 4-5 godzin (w Skandynawii) do 8-9 godzin (na południu kontynentu). Również wartość promieniowania słonecznego różni się w zależności od położenia gospodarstwa. Aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość światła producenci rozsady używają w czasie jej produkcji lamp do doświetlania asymilacyjnego, natężenie światła jest zróżnicowane od 3 tys. lx do nawet 25 tys. lx, najczęściej jest utrzymywane światło o natężeniu od 5 do 6 tys. lx.

Jako, że rośliny poddawane są różnym zabiegom, takim jak szczepienie i uszczykiwanie, są wrażliwe na nadmiar asymilatów. Zdarza się to w dniach po szczepieniu. Liście przybierają ciemnozieloną barwę, „kipią” energią, są skędzierzawione i kruche. Łodygi i dolna strona liści mają fioletowe zabarwienie. Jeśli w takim przypadku nie zmniejszymy czasu doświetlania rośliny zahamują wzrost. Za kilka dni czas doświetlania powinien z powrotem zwiększyć się o około 30%, najlepiej w godzinach nocnych. Po upływie 3 do 4 dni liście będą znowu się rozprostowywać, a pędy rosnąć. To dotyczy wszystkich typów roślin, chociaż u roślin jednopędowych nie jest to tak duży problem.

Nietypowe reakcje odmian

Odmiany mają swoistą reakcję na światło w procesie kiełkowania, jednak trzeba wziąć pod uwagę również, że nasiona mają swój „bagaż informacji i doświadczeń”. Wynika to z faktu, że nasiona zostały już poddane pewnym procesom – dojrzewanie, zbiór i pozyskiwanie, pobudzanie do kiełkowania, dezynfekcja, traktowanie preparatami, przechowywanie itp. Wszystkie te procesy mogą wpłynąć na kiełkowanie i, co nawet ważniejsze, wpływają na liczbę użytecznych siewek. To jest ważniejsza liczba dla producenta rozsady niż sam % skiełkowanych nasion. Na przykład zdarza się, że przy 92% skiełkowanych nasion można uzyskać tylko 70% użytecznych siewek, co zwykle nie jest wystarczają ilością.

W jednej partii siewek mogą znajdują się 4 różne rodzaje roślin, siewki pomidodra, Clodano

W jednej partii siewek mogą znajdować się 4 różne rodzaje roślinFirmy nasienne zwykle kompensują niewystarczającą jakość nasion poprzez dodawanie większej ich liczby, ale to nie jest realne rozwiązanie problemu. Problem będzie taki sam pomimo dodatkowych nasion, przyczyni się ponadto do zwiększenia nakładów pracy (wysiew, szczepienie, przesadzanie) i zwiększenia zajętej powierzchni w mnożarce (tace i kostki rozsadowe). Selekcja roślin będzie musiała być przeprowadzona bardziej starannie i intensywnie, ale nie poprawi to zbytnio wyrównania roślin. Kompensacja poprzez zwiększenie liczby nasion nigdy nie prowadzi do uzyskania wyrównanych partii roślin.

Pierwszy i drugi liść wyrastają nietypowo, naprzeciwko siebie, siewka pomidora

Pierwszy i drugi liść wyrastają nietypowo, naprzeciwko siebie

 

Roślina z lewej strony wykształciła dwa nietypowe pędy, rozsada pomidora

Roślina pomidora z lewej strony wykształciła dwa nietypowe pędy

Kolejny artykuł Autora – na temat nowych trendów w produkcji rozsady – ukaże się wkrótce w czasopiśmie „Pod Osłonami” 1/2019.

Hans van Herk, właściciel firmy doradczej Propagation Solutions, odwiedza firmy specjalizujące się w produkcji na całym świecie, co daje mu dobry wgląd w aktualny rozwój tej specjalizacji i nowinki technologiczne z tej dziedziny. Pozwala to podzielić się z Czytelnikami portalu i czasopisma Pod Osłonami informacjami na temat aktualnej sytuacji w produkcji rozsady pomidorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet