Tunelowa uprawa ogórka w podłożu organicznym, na słomie

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Tunelowa produkcja ogórków w podłożu organicznym

W dniu 16 czerwca w gospodarstwie Doroty i Henryka Sakowskich (Wielki Lubień k. Grudziądza) firma Monsanto (marka Seminis) zorganizowała prezentację najnowszej odmiany ogórka sałatkowego.

Uprawa odmiany Britanos F1 na słomie

Uprawa odmiany Britanos F1 na słomie

W tunelu foliowym w uprawie na słomie zaprezentowano odmianę Britanos F1, która u państwa Sakowskich jest uprawiana już drugi sezon. W tym roku zajmuje 95% powierzchni uprawy ogórka w gospodarstwie. Jak podkreślił Marcin Piechota, przedstawiciel firmy Monsanto zajmujący się doświadczeniami, odmiana ta przez okres trzech lat była testowana w uprawie w różnych rejonach Polski.

Owoce ogórka sałatkowego Britanos F1

Owoce ogórka sałatkowego Britanos F1

Nasadzenie prezentowanej odmiany miało miejsce w pierwszym tygodniu maja. Uprawa od momentu posadzenia nie była dogrzewana, co wskazuje na wysoką  tolerancję tej odmiany na niskie nasłonecznienie i niższą temperaturę. W porównaniu z innymi odmianami komercyjnymi w trudnych warunkach pogodowych wykazuje niższą tendencję do zrzucania zawiązków. Rośliny odmiany Britanos F1 wytwarzają krótkie międzywęźla, co jest atutem w uprawie na pęd główny. Państwo Sakowscy zwrócili również uwagę na zmniejszenie nakładów na robociznę, ponieważ rośliny wymagają ‘okręcania’ wokół sznurka raz na tydzień lub nawet rzadziej. Owoce odmiany Britanos F1 są ciemnozielone, żebrowane o dobrej proporcji długości do szerokości. Wykazują wysoką tolerancję na mikrospękania skórki w wyższej wilgotności. Długość owoców jest stabilna i waha się od 18 cm na początku uprawy do maksymalnie 23 cm na dojrzałych roślinach. W szklarniach oraz ogrzewanych tunelach można ją uprawiać począwszy od końca lutego lub początku marca. Odmiana ta doskonale sprawdza się w późnowiosennej jak i jesiennej produkcji w obiektach ogrzewanych i dogrzewanych.

Pani Dominika, córka państwa Sakowskich odpowiedzialna w gospodarstwie za nawożenie wskazuje, że rośliny najlepszy system korzeniowy rozwijają przy niższym EC pożywki podawanej, na poziomie 2,2-2,4 mS/cm2. We wczesnych nasadzeniach dla Britanosa F1 zaleca się usunięcie  pierwszych 4-5 zawiązków i regulowanie liczby owoców do 1 na węźle – informował Marcin Piechota. Pozwoli to na dobre ukorzenienie się roślin i zbudowanie odpowiednio mocnej rośliny zdolnej do wykarmienia wszystkich zawiązków owoców. Nie należy obawiać się takiego regulowania, gdyż ta odmiana jest plenna i regularnie zawiązuje owoce. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiego plonu całkowitego. Doświadczenia wykazały, że jest on o 10-15% wyższy niż u innych odmian z tej grupy, sadzonych od późnej wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet