PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pod Osłonami nr 1/2020 już w sprzedaży

W ostatnich dniach ukazał się pierwszy tegoroczny numer czasopisma Pod Osłonami. Poniżej krótkie informacje o jego zawartości. Zapraszamy do lektury!

Fakty / Zapowiedzi

Wydarzenia

Wirusowe choroby pomidorów

Już od dłuższego czasu w uprawach pomidorów duże zagrożenie stwarzają choroby wirusowe. Jak można zapobiegać niektórym z nich? Tematyce tej poświęcone było seminarium zorganizowane 25 grudnia ub. roku przez firmę Koppert w Warszawie.

Razem w Toruniu

Jesienią ubiegłego roku spółki Hazera Poland i HM. Clause Polska ogłosiły połączenie swoich działań na polskim rynku. Odmiany marki HM.Clause poszerzyły portfolio Hazery, która reprezentuje na naszym rynku również kilka innych hodowli (oprócz wspomnianych wyżej, również Vilmorin Mikado oraz ISI Sementi).

Odmiany, ochrona i nawożenie papryki

Takim tematom poświęcono listopadowe seminarium w Potworowie, zorganizowane przez firmę Hazera, która reprezentuje w Polsce od niedawna również markę HM.Clause. Współorganizacji wydarzenia podjęły się przedsiębiorstwa ADOB, Agro Spec, BASF, Grow Concept oraz Koppert Polska.

Cracovia Horti 2020

Pod takim tytułem w niedzielę, 15 grudnia ub. Roku w Krakowie już po raz drugi odbyła się konferencja warzywnicza zorganizowana przez firmę Timac Agro Polska, wspólnie z partnerami – były wśród nich przedsiębiorstwa: Bayer, Bejo Zaden, FMC, GPR Krasoń oraz hurtownia Jacek Luty. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a medialny – czasopismo i portal Warzywa.

Pomidory i ogórki pod osłonami

Firmy Rijk Zwaan Polska i Yara Poland zorganizowały 22 listopada ub. r. w Opatówku seminarium dla producentów pomidorów i ogórków pod osłonami. Podczas wykładów zaprezentowano ofertę odmianową na obecny sezon, w tym kilka najnowszych propozycji tego hodowcy, oraz omówiono rolę polifosforanów w budowie systemu korzeniowego.

Ochrona na wiele sposobów

Takie m.in. zagadnienia poruszano podczas seminarium w Tłokini Kościelnej 28 listopada ub. roku. Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania była firma Lidia Horti-Logistic. Współorganizatorami były przedsiębiorstwa Arysta LifeScience, Azelis, Enza Zaden oraz Koppert Polska.

Zdrowotność papryki

Na początku grudnia ub. roku firma Enza Zaden, wraz z partnerami zorganizowała w Przytyku i Klwowie szkolenia poświęcone zapobieganiu chorobom odglebowym powodującym uwiądy.

Odmianowe i nawozowe nowości…

…przeznaczone głównie do uprawy papryki mogli poznać uczestnicy seminarium w Klwowie, 11 grudnia ub. roku. Organizatorami spotkania były firmy: Bayer Crop Science (właściciel m.in. marki Seminis), Grupa Inco (producent nawozów, m.in z serii Floro-Vit), Budmech (firma oferująca m.in. systemy nawodnień) oraz firma handlowa z Potworowa Rol-Mar Marek Pankowski, zaopatrująca producentów w środki produkcji ogrodniczej.

Jedyny taki pokaz

Firma Bucholc, jako jedyna wśród zakładów oferujących na polskim rynku sadzonki chryzantem, zorganizowała jesienią ubiegłego roku (3-5 listopada) Chryzantemowe Dni Otwarte.

Zielony Show Room po raz piąty

W dniach 28-30 listopada 2019 r. w centrum ogrodniczym Gospodarstwa Szkółkarskiego Ciepłucha w Konstantynowie Łódzkim miała miejsce piąta edycja przedsezonowej wystawy szkółkarskiej Zielony Show Room „Zobacz i Zamów”. Wydarzenie to – polegające na prezentacji próbek aktualnego hurtowego asortymentu – co roku cieszy się wzrastającym zainteresowaniem i przyciąga coraz większą liczbę wystawców oraz zwiedzających – potencjalnych kupców.

Z konferencji i seminariów

ToBRFV − kilka uwag specjalisty – Anna Wize

Od ponad roku w Europie sen z powiek producentów pomidorów i papryki spędza nowe zagrożenie plantacji, powodowane przez wirus ToBRFV ( Tomato Brown Rugose Fruit Virus). O problemach z tym patogenem pisaliśmy w ubiegłym roku kilkakrotnie (czyt. PO 6-8/2019) i obawiam się jednak, że zapewne niejeden jeszcze raz będziemy poruszać ten temat.

Jak zapobiegać suchej zgniliźnie – Anna Wize

Podczas ubiegłorocznego seminarium w Białej Panieńskiej Sławomir Kozłowski z firmy Konexim mówił na temat suchej zgnilizny wierzchołków owoców pomidora. Przedstawił kilka zaleceń uprawowych, pozwalających ograniczyć występowanie tego zaburzenia. W zapobieganiu „suchej” zalecał także wspomaganie roślin poprzez podawanie biostymulatorów.

Ważne w produkcji rozsady papryki – Anna Maciejuk

Podczas seminarium, które odbyło się w listopadzie ub. roku w Przytyku (czyt. PO 8/2019), dr Agnieszka Stępowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, specjalistka z zakresu uprawy papryki pod osłonami, omówiła poszczególne etapy przygotowywania rozsady, zwracając szczególną uwagę na punkty krytyczne w produkcji.

Chodzi o wysoką jakość – Anna Maciejuk

Zagadnieniom związanym z jakością owoców papryki uprawianej pod osłonami poświęcono konferencję zorganizowaną 15 listopada ub. r. w Potworowie, przez firmy Syngenta, Tradecorp i Nature’s Produce (czyt. też PO 8/2019).

Zdaniem specjalistów

Zmiany na rynku pomidorów – Dr inż. Krzysztof Zmarlicki, dr inż. Piotr Brzozowski

Polska jest obecnie w europejskiej czołówce krajów produkujących pomidory pod osłonami. Na tle innych krajów notuje się u nas stały wzrost zbiorów. Produkcja pomidorów do konsumpcji w stanie świeżym w krajach głównych producentów UE pozostaje na podobnym poziomie bądź wykazuje tendencję spadkową.

Na początek sezonu − powtórka z uprawy – Wojciech Juńczyk

O większości aspektów uprawy pomidora szklarniowego pisałem już niejednokrotnie na łamach czasopisma „Pod Osłonami”, dlatego informacje zawarte w tym artykule określam jako powtórkę. Są to jednak zagadnienia, o których warto przypomnieć, bo są podstawą sukcesu w uprawie. Od dawna mamy do czynienia ze wzrostem kosztów produkcji i spadkiem opłacalności upraw szklarniowych. Jest jednak wielu ogrodników, którzy mimo tego radzą sobie dobrze. Przeważnie prowadzą oni gospodarstwa, które mogą się co roku pochwalić dobrą, stabilną produkcją. Warto więc przykładać się do doskonalenia technologii uprawy.

Z wizytą w…

Sezon na paprykę (cz. III). Ochrona roślin – Anna Maciejuk

W poprzednich częściach artykułu (czyt. PO 7 i 8/2019) przedstawiłam odmiany, technologie produkcji oraz zagadnienia związane z nawożeniem papryki uprawianej w tunelach foliowych. Poniżej informacje na temat chemicznej i biologicznej ochrony plantacji.

PTNO z wizytą w Vegapolu – Piotr Bucki

Podczas wrześniowej konferencji Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych w SGGW w Warszawie (czyt. PO 8/2019 oraz str. 25) uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia ogrodnictw w okolicach Warszawy (fot. 1). Jedną z wycieczek zorganizowano do gospodarstwa szklarniowego, którego właściciel Piotr Kociszewski przekazał wiele informacji na temat prowadzonej przez siebie uprawy pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. W produkcji tej odmiany w niedalekiej przyszłości, wspólnie z naukowcami z SGGW, będą prowadzone doświadczenia z doświetlaniem asymilacyjnym.

Papryka do grudnia – Anna Wize

Gospodarstwo Marcina Bednarka w Grabowej koło Potworowa odwiedziłam w ubiegłym sezonie w pierwszych dniach marca, na początku uprawy papryki (czyt. PO 3/2019). W czasie tamtej wizyty w części nowych, wysokich, „pompowanych” bloków foliowych z firmy Farmer już rosła młoda papryka (fot. 1), a w jednym z nich trwało przygotowywanie gleby do sadzenia – rozsada pozostawała wówczas jeszcze pod lampami w mnożarce. Gdy kolejny raz miałam możliwość zajrzeć do Grabowej, około miesiąca temu, w pierwszej połowie grudnia, w większości tuneli trwały wtedy mocno zaawansowane prace porządkowe. W jednym z bloków foliowych na większej części powierzchni jeszcze jednak znajdowały się rośliny papryki (fot. 2).

Liczy się marka i skala – Alicja Cecot

Doniczkowe azalie to jeden z symboli belgijskiego, a ściślej flamandzkiego, ogrodnictwa. Są to zarazem rośliny niełatwe w uprawie, także u finalnego odbiorcy, tracące popularność na rynku. Sposobem na utrzymanie ich pozycji są między innymi postępy w hodowli odmian, które muszą lepiej spełniać potrzeby handlowców i współczesnych konsumentów. Ponadto metodą, jaką posługują się czołowi producenci azalii z Belgii, jest konsolidacja firm, poprawiająca pozycję konkurencyjną nowo powstałych większych gospodarstw, wprowadzanie dodatkowych upraw oraz nowoczesny marketing.

Co nowego?

Odmianowe hity i nowości (cz. IV) – Fasola szparagowa i wczesna kapusta pod osłony

W kolejnej części artykułu (czyt. też PO 6-8/2019) prezentującego hity (H) i nowości (N) przedstawiamy odmiany fasoli szparagowej oraz kapusty głowiastej białej, przydatne do wczesnej produkcji w tunelach foliowych i pod płaskimi okryciami z agrowłókniny, oferowane przez firmy nasienne działające na polskim rynku.

Nowości z targów w Aalsmeer – chryzantemy

Ubiegłoroczne listopadowe targi Trade Fair Aalsmeer (czyt. też PO 8/2019), zorganizowane przez giełdę Royal FloraHolland na terenie największej na świecie aukcji kwiatowej, były – jak zwykle – znakomitą okazją do przeglądu kilkudziesięciu ofert firm hodowlanych, które działają w sektorze roślin ozdobnych. Przedstawiam niektóre z nowości odmianowych wówczas zaprezentowanych.

 Chryzantemowo w Ożarowie

Podczas jesiennych, ubiegłorocznych Dni Otwartych firmy Bucholc w Ożarowie Mazowieckim (patrz też str. 17) swój debiut na polskim rynku miało kilkadziesiąt odmian chryzantemy do uprawy doniczkowej. Spośród nich, oprowadzająca po kolekcji Ewa Ziomek z tego gospodarstwa wyróżniła ponad 50, które mają największe szanse pojawienia się w tegorocznej ofercie gospodarstwa.

Fleuroselect ogłosił 3 złote medalistki na 2021 r., wśród których znalazła się owłosiona ‘Amarillo Gold’, fot. Fleuroselect

Fleuroselect wyróżnił trio – złote medalistki 2021

Fleuroselect – międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych – wybrała w marcu br. 3 złote medalistki na 2021 r. Są to, jak co roku, nowe odmiany, które będą dostępne w [...]

1 komentarz do “Pod Osłonami nr 1/2020 już w sprzedaży

  1. Pingback: Vitroflora zwiększa swój bylinowy potencjał - po zakupie holenderskiej firmy Alkemade

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet