PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Papryka – bez kompleksów

Bez półśrodków, z wykorzystaniem najlepszych dostępnych rozwiązań. Tak w tym roku rozpoczęto uprawę papryki w Podzborowie, w gospodarstwie Urszuli i Janusza Michalaków, którzy do tej pory uprawiali głównie pomidory. W ciągu 3 miesięcy postawili 6,7 ha tuneli, które obsadzili papryką. To jednak dopiero początek ich obecnej paprykowej przygody.

Realizując inwestycję związaną z budową tuneli pod uprawę papryki sięgnięto po najlepsze dostępne na rynku rozwiązania. Budowę konstrukcji rozpoczęto 27 lutego tego roku, a 3 miesiące później 6,7 ha osłon obsadzone było już papryką. Przygotowano pod uprawę tunele zblokowane serii 4 z firmy Haygrove, o wysokości ściany bocznej 1,3 m i 3,5 m w szczycie. Z uwagi na ukształtowanie terenu i dużą powierzchnię, osłony podzielono na bloki – każdy o powierzchni około 7000 m2, a pojedyncza nawa ma szerokość 7,5 m. Nawy połączono rynną, której zadaniem jest zarówno odprowadzanie wody opadowej, jak i zapewnienie dobrej izolacyjności obiektów.

Konstrukcję przykryto folią THB Luminance z efektem rozproszenia światła, która powoduje, że lepsze jest doświetlenie wnętrza tuneli i mniejsze są straty wynikające z oparzeń słonecznych na owocach. Folia ta sprawia, że światło dociera do roślin równomiernie z każdej strony i, co ważne, uzyskuje się efekt obniżenia temperatury wewnątrz tuneli w dni słoneczne.

– Dzięki temu w czasie letnich upałów w tunelach rośliny dobrze rosną oraz mogą pracować ludzie. Wewnątrz w słoneczne dni panuje temperatura o 5-7°C nisza niż na otwartym terenie – wyjaśnia pan Janusz. Z kolei przy niższej temperaturze zewnętrznej (do 20°C) efekt obniżenia temperatury jest już niewidoczny. Folia o grubości 150 mikronów ma też dużą wytrzymałość mechaniczną, a więc jest odporna na silne porywy wiatru. Wynikiem jej użycia było bardzo dobre wiązanie owoców, niezależnie od warunków pogodowych.

Fragment artykułu „Papryka – bez kompleksów”, który ukazał się w dwumiesięczniku „Pod Osłonami” 6/2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet