PODosłonami.pl

De Ruiter podkladki
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Papryka – odmiany, nawozy, fertygacja

Na takie tematy mówiono podczas seminarium w Klwowie, 11 grudnia ub. Roku. Organizatorami spotkania były: Bayer Crop Science (właściciel m.in. marki Seminis, pod którą oferowane są odmiany papryki), Grupa Inco (producent nawozów, m.in z serii Florovit Agro), Budmech (firma oferująca m.in. systemy nawodnień) oraz firma handlowa Rol-Mar Marek Pankowski z Potworowa, zaopatrująca producentów w środki produkcji ogrodniczej.

Maximinus F1 - nowa odsłona papryki czerwonej typu blok w ofercie Seminisu

Otwierając spotkanie Marek Pankowski z firmy Rol-Mar z Potworowa, podziękował ogrodnikom za ubiegły rok współpracy, wyraził również nadzieję, że nadchodzący sezon nie będzie gorszy niż 2019, w którym, jak ocenił, pod względem cen papryki układało się różnie, ale pod względem możliwości zbytu było dobrze.

Odmiany papryki

Ofertę Seminisu omówił reprezentujący tę markę w Polsce centralnej Piotr Dutkowski. Ze znanych już odmian typu blok polecał czerwonoowocowe odmiany Velero, Aifos, Soctrates, Red Night, żółte Shanghai i Talante oraz pomarańczowe Orange Glory i Paramo. Z czerwonych stożków zwracał uwagę na papryki Kaptur i Aridani. Główną „bohaterką” spotkania była jednak nowa propozycja – bardzo wczesna i wyróżniająca się intensywnie czerwoną barwą papryka Maximinus typu czerwony blok. Jest to odmiana typu generatywnego, o średnio silnym wzroście, dlatego P. Dutkowski zalecał, by zbierać pierwsze owoce w fazie zielonej (w przypadku plantacji, na których rośliny są silniejsze, mocniej rozbudowane, można te owoce zostawić). Dzięki szybkiemu zebraniu pierwszych zielonych owoców roślina ma szansę rozwinąć mocniejszy system korzeniowy. Papryka Maximinus nadaje się zarówno do uprawy w całym sezonie, z typowych terminów sadzenia, ale także do uprawy w tunelach po wczesnych nasadzeniach sałaty czy kapusty pekińskiej. Papryka ta charakteryzuje się dobrą odpornością na Xanthomonas (HR TM:0, Xcv:0-5, 7-9). Piotr Dutkowski podkreślał, że odmiana ta jest także bardzo plenna (wysoki plon ogólny i wczesny), tworzy owoce dobrej jakości, typowo supermarketowej.

Firma testuje w warunkach uprawowych nowość pod numerem hodowlanym SVPB1902, również typu czerwony blok. Jest podobna nieco do Maximinusa, ale nieznacznie później, o 3-4 dni, wchodzi w plonowanie, rośliny charakteryzują się natomiast dobrym wigorem i mocnym systemem korzeniowym, dlatego jest polecana na słabsze stanowiska. Owoce są wysokiej jakości, typowo supermarketowe.

Nawozy organiczno-mineralne

Bardzo szeroki i ciągle rozwijający się asortyment profesjonalnych, ogrodniczych nawozów marki Florovit Agro z Grupy Inco przedstawił Ryszard Przybylski. Producentom papryki polecał uwzględnienia na swoich plantacjach nawożenia organiczno-mineralnego (firma ma kilka ciekawych nawozowych nowości tego typu). Nawożenie takie, oprócz wprowadzenia składników pokarmowych, pozwala utrzymać żyzność gleby. Intensywna uprawa, prowadzona w monokulturze, ze stosowaniem wyłącznie nawozów mineralnych, prowadzi znacznego zmniejszenia ilości materii organicznej w glebie i zachwiania równowagi mikrobiologicznej. Skuteczność nawozów organiczno-mineralnych, zwłaszcza wzbogaconych o pożyteczne mikroorganizmy glebowe (PMG), jest zdaniem specjalisty z Grupy Inco znacznie wyższa niż używanie wyłącznie nawozów mineralnych. W ofercie producenta są dwa Nawozy Organiczno-Mineralne NPK 8-7-10 i NPK 5-5-15, zwierające 40 % obornika i nie zawierające chlorków. Kolejny polecany produkt to Nawóz Organiczny – w 100% pochodzenia roślinnego, w jego skład wchodzi granulowany kompost (jego użycie bardzo sprzyja rozwojowi korzeni roślin). R. Przybylski podkreślał, że granulowane nawozy organiczne przechodzą 100% sanityzację i pełne badania, dlatego firma zapewnia, że nie ma w nich zanieczyszczeń, patogenów czy nasion chwastów itp. Stosowanie kompostu pochodzenia roślinnego zalecane jest przed sadzeniem roślin. W ofercie jest także granulowany obornik kurzy.

Inną propozycją jest granulowany bazalt – ta skała pochodzenia wulkanicznego uchodzi za najbardziej urodzajną, jest to bardzo bogate źródło mikroelementów, jak informował wykładowca mączki bazaltowe nie wypłukują się z gleby, są bardzo polecane m.in. do upraw wieloletnich.

Grupę Inco reprezentował Ryszard Przybylski, który przedstawił ofertę nawozów do profesjonalnych upraw ogrodniczych

Grupę Inco reprezentował Ryszard Przybylski, który przedstawił ofertę nawozów do profesjonalnych upraw ogrodniczych

Z nawozów pojedynczych wykładowca polecał nawóz fosforowy Super Fosfor PMG, z zawartością pożytecznych mikroorganizmów glebowych, zawierający 22% P205. Dodatek mikroorganizmów pozwala na rozkład do form przyswajalnych dla roślin fosforu, również tego uwstecznionego w glebie, dlatego po kilku latach stosowania nawozu można ograniczyć nawożenie fosforowe. Dodatek PMG znajduje się również w Wapnie Nawozowym, które jest dopuszczone również do stosowania w uprawach ekologicznych. Complex NPK 12-11-18 to z kolei bezchlorokowy nawóz wieloskładnikowy, polecany do upraw ogrodniczych.

W ofercie są także organiczne nawozy płynne – Bionawóz i Bionawóz z PMG, zawierające ok. 70 g/kg wolnych aminokwasów, które mogą być od razu wbudowywane w organizm rośliny.

Instalacje nawadniające – od inżektorów po dozowniki automatyczne

Prawie wszystko o budowie i funkcjonowaniu systemów nawodnieniowych przekazali przedstawiciele firmy Budmech – Mariusz Brzeziński i Andrzej Szerszeniewski. Zwracali uwagę m.in. na bardzo duże znaczenie filtracji wody przed jej wprowadzeniem do instalacji nawadniającej, gdyż zapewnia to jej dłuższe i sprawne funkcjonowanie. W wodzie mogą znajdować się różne zanieczyszczenia stałe (piasek itp.), biologiczne (m.in. glony, bakterie) oraz wytrącające się z roztworu. By usunąć zanieczyszczenia przed wprowadzeniem wody do instalacji montuje się różny układ filtrów, warto przez zaprojektowaniem instalacji wykonać badanie wody, jaką będziemy używać do podlewania, co pozwoli właściwie dobrać sposób filtrowania wody i technologii odżelaziania.

Specjaliści omówili także różne technologie nawadniania od najprostszych systemów, wykorzystujących dozowniki inżektorowe, tzw. zwężki Venturiego. Działają one wykorzystując zjawisko zmiany prędkości przepływu, wynikające z różnicy ciśnień między punktem wejścia, a zwężeniem. Dzięki temu ze zbiornika pożywka jest zasysana i wprowadzana w instalację. Niestety nie zawsze wiadomo, ile pożywki zostało pobrane. Proces ten można usprawnić poprzez zamontowanie w instalacji dwóch nanometrów oraz dwóch dodatkowych zaworów. Trwałość tego typu dozowników zależy od zastosowanego tworzywa. Kolejnym rozwiązaniem są dozowniki proporcjonalne typu Dosatron. Jak informowali specjaliści w ich przypadku zalecany montaż szeregowy – gdy zamierzamy użyć dwóch niemieszających się pożywek. Wraz ze wzrostem wielkości przepływu przez instalację wzrasta koszt przy użyciu dozowników tego typu, są one ponadto bardzo wrażliwe na mechaniczne zanieczyszczenia w instalacji – bardzo szybko ulegają wówczas uszkodzeniu. Dlatego przy większych instalacjach i przepływach używane są częściej pompy dozujące – wtłaczające pożywkę pod ciśnieniem. Do zastosowania na plantacjach papryki, na których często podaje się pożywki o odczynie kwaśnym wykładowcy polecali pompy membranowe odporne na działanie kwasów.

Najbardziej zaawansowane technologicznie i zarazem najwygodniejsze dla użytkownika są automatyczne dozowniki pożywki, wyposażone w oprogramowanie pozwalające na kontrolowanie dawek pożywki i jej stężenia, proste w obsłudze – zwykle poprzez intuicyjny panel sterujący. Dozowniki powinny być wyposażone w sensory sprawdzające pH i EC (zalecane jest użycie podwójnych sensorów). Najpopularniejszym i najprostszym dozownikiem z firmy Priva jest NutriFit – właśnie ten model specjaliści z Budmechu polecali na plantacje papryki. Urządzenie jest wyposażone w zbiornik 100 litrowy, pompy o wydajności od 5 do 25 m3/h i dwa kanały dozujące. Kolejny dozownik, NutriJet, zamiast zbiornika wyposażony jest w komorę mieszającą. Na duże powierzchnie uprawy, głównie do szklarni, przeznaczony jest dozownik NutriFlex.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta _ Maluno
HortiAdNet