PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Europarlamentarzyści zabiegają o konkretne unijne wsparcie dla branży roślin ozdobnych

W efekcie działań różnych organizacji i lobbystów z sektora roślin ozdobnych, m. in. Union Fleurs, pięćdziesięciu członków Parlamentu Europejskiego skierowało 27 kwietnia pismo do Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego. Jest to apel o pilną konkretną pomoc unijną dla tej branży, mocno dotkniętej kryzysem koronawirusowym – skuteczniejszą niż ta zadeklarowana przez Komisję Europejską 22 kwietnia.

Parlament Europejski

Pakiet nadzwyczajny KE – niewystarczający dla sektora roślin ozdobnych dotkniętego kryzysem

Pismo 50 członków Parlamentu Europejskiego zostało wystosowane w ślad za tym, jak KE podała informacje o pakiecie nadzwyczajnej pomocy dla branży rolnej i spożywczej, w związku z pandemią Covid-19.

Okazało się bowiem, że w tym pakiecie wprawdzie uwzględniono sektor kwiaciarski, lecz jedynie w 3. punkcie, mówiącym o czasowym odstępstwie od unijnych reguł konkurencji (możliwości wycofania na maks. 6 miesięcy dowolnych produktów kwiaciarskich z rynku kraju UE). Tę formę potencjalnej pomocy branża roślin ozdobnych powszechnie uważa za niewystarczającą.

Wspólny głos 50 europosłów

Europarlamentarzyści, którzy złożyli podpisy pod apelem skierowanym do J. Wojciechowskiego, wywodzą się z 12 krajów członkowskich UE (z Polski – 7 osób), reprezentują rozmaite ugrupowania polityczne PE (Europejską Partię  Ludową, czyli EPP – 17; Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, czyli ECR – 10; Renew Europe, czyli RENEW – 10; Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, czyli S&D – 8; Tożsamość i Demokrację, czyli ID – 3; niezrzeszonych – 2), wielu z nich jest członkami Komisji Rolnictwa w PE.

Listę otwierają Annie Schreijer-Pierik (z Holandii, EPP), Juan Ignacio Zoido Alvarez (z Hiszpanii, EPP), Anne Sander (z Francji, EPP) oraz Norbert Lins (z Niemiec, EPP) – przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim.

Potrzebne pilne unijne wsparcie dla branży roślin ozdobnych

W nocie wzywającej do ratowania branży roślin ozdobnych, która wyjątkowo ucierpiała w wyniku pandemii, napisano m.in: Jako europosłowie uważamy, że obowiązkiem Komisji Europejskiej jest niepozostawianie samemu sobie tak wysoce zależnego od czynników wewnętrznych, a zarazem bardzo wydajnego sektora europejskiej gospodarki oraz możliwie szybkie zainwestowanie weń, aby uchronić go przed zatonięciem. Przypomniano, że sektor roślin ozdobnych utrzymuje 760 000 miejsc pracy w całej UE i co roku  generuje wpływy do budżetu Wspólnoty, osiągając łączny obrót w wysokości 48 mld euro.

Działania te są w dużej mierze efektem lobbingu, który prowadzą w UE różne organizacje oraz ich przedstawiciele.

Całe pismo 50 posłów Parlamentu Europejskiego do Janusza Wojciechowskiego (KE) można znaleźć na: https://unionfleurs.org/wp-content/uploads/2020/04/Joint-letter-MEPs-to-EC-support-flowers-and-live-plants-sector-4-2020.pdf

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Właścicielka plantacji OVOC Aleksandra Pietruszka z córką Amelią

Truskawki w tunelach od maja do listopada

W gospodarstwie OVOC Farma Owocowa w miejscowości Studzieniec pod Chodzieżą (woj. wielkopolskie) sezon zbiorów truskawek pod osłonami trwa od maja do listopada. Poniżej o tym, w jakich technologiach i jakie odmiany truskawek uprawiają w tunelach [...]

BANER 28
HortiAdNet