PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

W pełni lata – dni otwarte oraz dwudziestolecie spółki Volmary

W ostatni weekend lipca firma Volmary Sp. z o.o. zorganizowała dni otwarte w swojej siedzibie w Gawartowej Woli. Poświęcone były roślinom balkonowo-rabatowym oraz bylinom, ale nie brakowało też – coraz ważniejszych w sezonowej produkcji „kwiaciarskiej” – gatunków użytkowych: ziół i amatorskich warzyw do uprawy w pojemnikach. Wydarzenie było zarazem okazją do przypomnienia o 20. urodzinach spółki – gospodarza dni otwartych.

W naturalnej scenerii otoczenia firmy Volmary w Gawartowej Woli zaprezentowano kilkaset odmian roślin do uprawy na balkonach i w ogrodach oraz na terenach zieleni, fot. A. Cecot

W naturalnej scenerii otoczenia firmy Volmary w Gawartowej Woli zaprezentowano kilkaset odmian roślin do uprawy na balkonach i w ogrodach oraz na terenach zieleni, fot. A. Cecot

Dwie dekady

Volmary Sp. z o.o. działa w naszym kraju od 1999 r., początkowo pod nazwą Bruno Nebelung (uległa ona zmianie na obecną po przekształceniach własnościowych niemieckiej firmy-matki, z którą w latach 90. ub. w. nawiązał rozwojową współpracę Leszek Adamczyk, szef spółki z Gawartowej Woli). Przedsiębiorstwo oferuje producentom roślin ozdobnych materiały wyjściowe do dalszej uprawy.

Tegoroczne dni otwarte w Gawartowej Woli były okazją do zwrócenia uwagi na jubileusz 20-lecia spółki Volmary, ale przede wszystkim do zaprezentowania katalogowej oferty „na żywo”. W zewnętrznej kolekcji roślin w pojemnikach, wpisanej w naturalną scenerię otoczenia gospodarstwa zaprezentowano kilkaset odmian roślin do uprawy na balkonach i w ogrodach oraz na terenach zieleni.

Dni Otwarte firmy Volmary Sp. z o.o. w 2019 zbiegły się z jubileuszem 20-lecia tej spółki

Dni Otwarte firmy Volmary Sp. z o.o. w 2019 zbiegły się z jubileuszem 20-lecia tej spółki, fot. A. Cecot

 

Odbyły się prelekcje – na temat nowości na nadchodzący sezon (przedstawili je Michał Zieliński i Sebastian Gałązka, menedżerowie z firmy Volmary), a także doświetlania roślin (prof. dr hab. Jadwiga Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach) oraz integrowanej ochrony (dr hab. Andrzej Pacholczak z SGGW).

Dni otwarte z kolekcją różnorodnych roślin oraz nowościami

Jeśli chodzi o rośliny balkonowo-rabatowe, Michał Zieliński podkreślił bogactwo oferty begonii (m.in. Begonia ×elatior – grupa Sunpleasure;  B. ×tuberhybrida – grupy Beluga, Belina, Rosana; czy B. ×benariensis BIG, z nową odmianą ‘Pink with Bronze Leaf’).

Ważną pozycją w asortymencie firmy Volmary są dalie (Dahlia ×hortensis, syn. D. pinnata) z grupy Lubega – pokazano  nowe odmiany, w tym Lubega Power ‘Violet Bicolor’ (okazałe rozmiary) czy Lubega Special ‘Orange Bicolor’.

Nietuzinkowe propozycje do dekoracji patia czy tarasu to np.: Salvia splendens – grupa Gigantimo, alstremeria (pokazano grupę Inticancha przeznaczoną do uprawy w doniczkach) czy budleja – zwarte odmiany z grupy Summer Bird.

Firma Volmary polecała też ogrodnikom lantanę zmienną (Lantana camara) – odmiany z grupy Evita – zyskującą na znaczeniu w ocieplającym się klimacie.

Nie zabrakło, rzecz jasna pelargonii, ale M. Zieliński zwracał uwagę na ewentualne substytuty tych najpopularniejszych roślin balkonowo-rabatowych – np. na argyrantemę krzewiastą (Argyranthemum frutescens) – odmiany z grupy Aramis.

Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) to jeden z produktów wyróżniających hodowlę przedsiębiorstwa Volmary (grupę Sunny Susy powiększono ostatnio o odmianę ‘Apricot’) – można wykorzystać te pnącza m.in. do kompozycji w wiszących pojemnikach. W tego typu koszach na razie jednak dominują na naszym rynku „klasyczne” gatunki, w tym petunie o kaskadowym pokroju (w Gawartowej Woli królowały odmiany z grupy Pegasus, ale zaprezentowano też kreacje innych hodowców).

Byliny

Zwracały uwagę jeżówki purpurowe (Echinacea purpurea) – odmiany z grupy Papallo.

Obfitością kwitnienia kontrastowo zabarwionych koszyczków przykuwał wzrok nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) ‘Corleone Red & Yellow’.

Wśród najważniejszych nowości Sebastian Gałązka wymienił też lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) Vienco ‘Purple’.

Polecał również ogrodnikom 3-gatunkowe zestawy jesienne pod wspólną nazwą Autumn Checkies® (nie wszystkie komponenty tych „miksów” są odporne na mróz).

Zioła, warzywa

Ten dział wyróżnia się bogactwem asortymentu w balkonowo-rabatowej ofercie firmy Volmary. Wśród ziół zaprezentowanych w Gawartowej Woli znalazło się m.in. 9 taksonów z rodzaju Thymus czy 8 odmian mięty pieprzowej (Mentha piperata). Do ciekawostek należały np.:  Plectranthus amboinicus ‘Malibu’, Santolina viridis ‘Olivia’, Salvia greggii ‘Peach’, Tagetes filifolia ‘Salmi’.

W kolekcji warzyw amatorskich przedstawiono odmiany pomidora o smacznych owocach w różnych kolorach (ale jeszcze nieowocujące), w tym Purpleboy (ciemnofioletowe) czy Primagold (żółte).

 

Na plantacjach, na których zadbano o nawożenie i ochronę rośliny są w dobrej kondycji

Aktualna sytuacja w truskawkowej branży

Na temat sytuacji w rozpoczętym sezonie zbiorów truskawek rozmawiano podczas debaty online zorganizowanej na portalu Facebook przez portal Jagodnik.pl. Specjaliści zaproszeni do udziału w dyskusji – Marcin Gortat, Burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet