PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pierwsze malinowe z Brudzewa

Przez cały ubiegły sezon relacjonowałam przebieg uprawy pomidorów (duży standard – Edamso F1 i malinowe – Tomimaru Muchoo F1) w szklarniach Karola Janasa w Brudzewie w okolicach Kalisza. Nie sądziłam wówczas, że tak szybko pojawi się kolejna okazja, by napisać coś nowego o tym gospodarstwie. Tymczasem w bieżącym sezonie nastąpiły tam duże i ważne zmiany – powstała nowa szklarnia, wyposażona w lampy do doświetlania asymilacyjnego. Inwestycja taka nie jest łatwa – i nie chodzi tylko o koszty. Sam etap jej przygotowania, uzgodnień z dostawcą energii dotyczących przyłączenia odpowiedniej mocy (transformator 1,2 MW) trwał 1,5 roku! Dotychczas w Polsce jest zaledwie kilka doświetlanych upraw warzyw szklarniowych. W większości z nich z doświetlaniem uprawiane są pomidory malinowe.

Uprawa pomidorów malinowych z doświetlaniem asymilacyjnym

Uprawa pomidorów malinowych z doświetlaniem asymilacyjnym (AW)

Nowy obiekt
Ma on powierzchnię 1,30 ha (łączna powierzchnia szklani w gospodarstwie pana Karola wynosi teraz 4,60 ha). Konstrukcja tej szklarni pochodzi z firmy Bom Group i została wybudowana przez PPHU Jerzy Kazimierczak. Z kolei projektem i wykonaniem instalacji grzewczej – łącznie ze zbiornikiem buforowym o pojemności 2 mln litrów – zajęła się firma Jaksa. Szklarnie są obecnie ogrzewane przez dwa piece na miał węglowy, każdy o mocy 5 MW. Wcześniej, przed zainstalowaniem zbiornika pracowały trzy takie piece, jednak obecnie w czasie szczytowego zapotrzebowania na ciepło korzysta się z tego zgromadzonego w „buforze” i trzeci piec stał się zbędny. Oprócz dolnych i bocznych rur grzewczych zainstalowano potrójne rury ogrzewania wegetacyjnego. W szklarni powietrze jest mieszane przez 20 wentylatorów – wyrównujących jego temperaturę i obniżających wilgotność. Obiekt wyposażony jest w dwie kurtyny z firmy Svensson. Dolna to Luxous – energooszczędna, równocześnie bardzo dobrze przepuszczająca światło do wnętrza szklarni (wygląda jak delikatna siatka). Górna – Obscura – jest energooszczędna i zaciemniająca, zapobiega wydostawaniu się światła na zewnątrz szklarni podczas doświetlania. Taką samą kurtynę zamontowano na bocznych ścianach obiektu, dzięki czemu doświetlana uprawa nie jest uciążliwa dla sąsiadów i nie powoduje „zanieczyszczenia” środowiska światłem w godzinach nocnych. (…)

Z lampami i bez – w tych samych terminach

W pierwszym tygodniu lutego, gdy odwiedziłam gospodarstwo w Brudzewie, EC podawanej pożywki wynosiło 3,5 mS/cm, a jej pH 5,5. Rośliny były intensywnie dokarmiane dwutlenkiem węgla – jego stężenie utrzymywano na poziomie 600-700 ppm. Średnia dobowa temperatura wynosiła 18-19,5°C, w czasie szczytu temperaturowego osiągała 22°C,a podczas przednocnego schładzania obniżano ją do wartości między 13,5°C a 15°C – w zależności od przebiegu pogody i kondycji roślin.

W szklarni doświetlanej rośliny odmiany Tomimaru Muchoo F1 (pod lampami rośnie przede wszystkim ta odmiana i jedna jest testowana) były dobrze rozwinięte, miały po 13 lub 14 wyrośniętych liści na pędzie, kwitło 7. grono i dojrzewały pierwsze owoce (fot. 9). W szklarni bez doświetlania w tym samym czasie zaczynało kwitnąć 4. grono. Handlowe zbiory pomidorów „spod lamp” rozpoczęły się 10 lutego, a początku owocowania tych z nieodświetlanej uprawy ogrodnik spodziewał się około 8 marca. (….)

Jest to fragment artykułu „Pierwsze malinowe z Brudzewa”, który został opublikowany w czasopiśmie „Pod Osłonami” 2/2017. Czasopismo dostępne jest w sklepie internetowym wydawnictwa Hortpress.

Więcej informacji na temat gospodarstwa Karola Janasa znajdziecie w artykułach:

Ogrodnik i farmer

Słynne pomidory z Brudzewa

Początek sezonu w okolicach Kalisza

 

Nad roślinami zamontowano moduły Philips GreenPower LED toplighting

Dlaczego warto uprawiać pomidory z doświetlaniem?

Webinarium poświęcone temu tematowi zorganizowały firmy Bayer (do którego należy marka De Ruiter) oraz Signify (d. Philips). Spotkanie prowadzili Anna Wojciechowska reprezentująca De Ruiter, oraz Michał Szymczak z Signify.

1 komentarz do “Pierwsze malinowe z Brudzewa

  1. pytajnik
    / Odpowiedź

    Jedno pytanie. Czy te pomidory rosną w ziemi czy w czym innym? A jeśli w czymś innym to poproszę o odpowiedź w czym jeśli nie w ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet