PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Plantarium 2019 i wiele nowych odmian

Międzynarodowe targi Plantarium, których 37. edycja odbyła się 21-23 sierpnia 2019 r. w Holandii – po raz drugi w połączeniu z jesienną odsłoną hurtowych targów roślin ozdobnych, pod nazwą GROEN-Direct – jak zwykle były okazją do zapoznania się z licznymi nowymi odmianami krzewów oraz bylin. Wśród około osiemdziesięciu nowości zgłoszonych przez hodowców lub producentów roślin do oceny, jury wyróżniło 32, honorując je tradycyjnie złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami. Charakterystyczny był duży udział hortensji w tym konkursie oraz bylin, z którymi mocno kojarzą się targi Plantarium. Nie zabrakło polskich akcentów.

Konkurs nowości roślinnych stanowi jedną z corocznych atrakcji targów Plantarium; zgłoszone do niego, w tym wyróżnione medalami odmiany skupiają uwagę zwiedzających, fot. A. Cecot

Konkurs nowości roślinnych stanowi jedną z corocznych atrakcji targów Plantarium; zgłoszone do niego, w tym wyróżnione medalami odmiany skupiają uwagę zwiedzających, fot. A. Cecot

Konkurs nowości odmianowych   

W przypadku Plantarium budzi on powszechne zainteresowanie, a jego wyniki są rozpowszechniane na całym świecie i stanowią ważny punkt odniesienia dla profesjonalistów z międzynarodowej branży. Jurorami są eksperci z KVBC – Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop.

W 2019 r. zgłoszono 78 nowych krzewów, drzew, pnączy i bylin do tego konkursu, do którego jury zakwalifikowało 77 taksony. Około 45% stanowiły rośliny klasyfikowane jako byliny (nie wszystkie odporne u nas na mróz), 14 premier reprezentowało rodzaj hortensja (Hydrangea), szczególnie dobrze widoczny – oprócz bylin – na targach Plantarium.

Nowości z najwyższą punktacją zostały wyróżnione medalami, których przyznano w sumie 32, wskazując zarazem „najlepszą nowość”. Jak stwierdził przewodniczący jury Ronald Houtman, w tym roku mocna była „środkowa stawka” – stąd dużo srebrnych i brązowych medali (a niewiele złotych – tylko 3).

Wim Snoeijer, hodowca ze szkółki J. van Zoest BV i jego powojnik Little Lemons, uznany za najlepszą konkursową nowość Plantarium 2019, fot. A. Cecot

Wim Snoeijer, hodowca ze szkółki J. van Zoest BV i jego powojnik Little Lemons, uznany za najlepszą konkursową nowość Plantarium 2019, fot. A. Cecot

Złote medale Plantarium 2019

 • Powojnik (Clematis) LITTLE LEMONS uznano za najlepszą nowość Plantarium 2019. Określono tę odmianę, która nie jest pnąca, jako przełom w hodowli powojników. Roślina, która ma zwarty pokrój i liczne żółte kwiaty, nadaje się do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych, m.in. wiszących. Wywodzi się z holenderskiej szkółki Clematiskwekerij J. van Zoest z Boskoop

Pozostałymi dwoma złotymi medalami zostały wyróżnione rośliny zgłoszone przez szkółkę Lendert de Vos BV:

 • Budleja (Buddleja) BLUE SARAH. Innowacyjne u niej są: wyjątkowo zwarty, gęsty pokrój roślin, które tworzą intensywnie rozkrzewioną półkulę pokrytą krótkimi niebieskimi, gęstymi kwiatostanami. Rośliny nadają się do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych.
 • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) WHITELIGHT. Zwarta odmiana tego gatunku o spłaszczonych kwiatostanach (zwłaszcza na początku rozwoju), które kształtem przypominają kwiatostany hortensji ogrodowej. Tworzy intensywnie rozkrzewione, obficie kwitnące rośliny. Hodowca – Nick van Rosmalen.

Srebrne medale

Wśród 11 nowości tegorocznego Plantarium wyróżnionych srebrnymi medalami znalazły się m.in.:

 • Budleja Davida (Buddleja davidii) SUMMER TEENS Mats Magic Red – odmiana o dość zwartym pokroju, mocno się krzewiąca, o intensywnym kolorze kwiatostanów wabiących owady pożyteczne. Hodowca – niemiecka szkółka Artmeyer.
 • Budleja Davida (Buddleja davidii) ROCKETSTAR FLAMINGO – kompaktowa odmiana o dużych, atrakcyjnie zabarwionych kwiatostanach. Należy do asortymentu międzynarodowej grupy marketingowej Proven Winners, a zgłoszona została do konkursu przez firmę-agencję ds. licencji Valkplant BV.
 • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) LITTLE FRAISE. Kompaktowa odmiana (wysokość – do 70 cm) o dużych kwiatostanach, które różowieją; jej hodowcą jest Holender Guido Rouwette.
 • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) PINKACHU. Odmiana niezbyt silnie rosnąca (dorasta do 90 cm wys.), również o różowiejących, efektownych i licznych kwiatostanach. Należy do asortymentu międzynarodowej grupy marketingowej Proven Winners, a zgłoszona została przez firmę Valkplant BV.
 • Krzewuszka (Weigela) PICOBELLA ROSA. Odmiana o wyjątkowo zwartym pokroju oraz długotrwałym kwitnieniu, nadająca się m.in. do uprawy w pojemnikach tarasowych. Wyselekcjonował ją Holender Bert Verhoef.
 • Pierwiosnek Viala (Primula vialii) ALISON HOLLAND. Odmiana wyróżnia się czysto białymi, wzniesionymi kwiatostanami, które pojawiają się od czerwca do września. Jej hodowcą jest John Holland z Wielkiej Brytanii, a do konkursu nowości została zgłoszona przez holenderską szkółkę Rijnbeek and Son Perennials. Nowość ta była wcześniej jedną z finalistek konkursu „Roślina Roku Chelsea Flower Show 2019”.
 • Rozchodnik – Sedum takesimense ATLANTIS. Okazała odmiana o efektownej kombinacji kolorów liści (zielono-białe, a w pąkach – bordowe) oraz kwiatostanów (żółte, a różowe w pąkach). Zdobyła w maju prestiżowy tytuł The Chelsea Plant of The Year 2019. Hodowca – Hortech Inc. z USA.
 • Tawułka (Astilbe) ‘Moijto’. Odmiana o nietuzinkowej kolorystyce kwiatostanów, które są kremowobiałe z zielonymi wierzchołkami. Wyselekcjonowana przez J. M. W. van der Meer i E. H. van der Meer-Godijn, zgłoszona do konkursu przez firmę-agencję Compass Plants BV.

Brązowe medale

Przyznano ich aż 18; przedstawiam wybrane rośliny z tej grupy:

 • Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) ‘Gold Chang’ (GOLDEN TREASURE). Odmiana z oferty polskiej firmy Vitroflora, która zgłosiła ją do konkursu nowości Plantarium 2019, wyhodowana w Japonii (Mimoto Engei Co. Ltd.), o wyjątkowym u tego gatunku kolorze liści – są limonkowozielone.
 • Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) DOPPIO NUVOLA. Odmiana o lilaniebieskich, zgrabnych kwiatostanach, zwartej budowie roślin (wysokość – do 1,2 m), wyhodowana przez firmę Star Roses and Plants z USA.
 • Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) MAGICAL GREEN DELIGHT – kolejna kreacja z grupy Magical (hodowcy – holenderskie przedsiębiorstwa Horteve Breeding / Kolster BV), u której kwiaty zmieniają barwę w trakcie rozwoju. U tej odmiany są one głównie zielone z czerwonym centrum. Roślina jest bardzo mocnej budowy.
 • Jeżówka (Echinacea) SUNSEEKERS RAINBOW – pełna odmiana o niepowtarzalnej barwie kwiatów języczkowatych, która przechodzi od ciemnoróżowej do pomarańczowej, wyhodowana (jak cała grupa SunSeekers) przez holenderską firmę InnoFlora, a zgłoszona do oceny konkursowej przez przedsiębiorstwo Gootjes-AllPlant BV.
 • Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) SUNBECKIA OPHELIA. Kolejna odmiana z grupy Sunbeckia, której hodowcą jest niemiecka firma Bull Gartenbau, przeznaczona do szybkiej produkcji w doniczkach. Tworzy zwarte, rozkrzewione od samego dołu rośliny pokryte obficie (obficiej niż u dotychczasowych, podobnych odmian z tej grupy) okazałymi żółtymi kwiatostanami. Kwitnienie jest wyrównane u poszczególnych roślin i długotrwałe. Odmiana nieodporna na mróz, już od dwóch lat znajduje się w ofercie Vitrofolory.
 • Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) SMILEYZ STAR OF LIFE. Roślina o podobnym zastosowaniu i walorach, jak poprzedni, także nieodporna na mróz. Kwiatostany są mniejsze, kontrastowo zabarwione; poszczególne z nich stanowią ozdobę roślin 6-10 tygodni (odmiana opisywana jest jako „prawie sterylna”). Hodowca – Henk Holtmaat z holenderskiej firmy AB-Cultivars; podczas targów Plantarium rudbekię tę prezentowała na swoim stoisku Vitroflora.
 • Schizachyrium miotlaste (Schizachyrium scoparium) ‘Ha Ha Tonka’. Odmiana tej trawy o owłosionych liściach. Hodowca – Cassian Schmidt z Niemiec.
 • Stokezja gładka (Stokesia laevis) ‘Mega Mels’ – wielkokwiatowa odmiana tego niszowego, a przy tym wabiącego pszczoły gatunku, który jest ozdobny w 2. połowie lata i jesienią (kwiatostany u ‘Mega Mels’ osiągają średnicę 10-12 cm); hodowca – A. van Heesbeen, zgłaszający – Asra Plant bvba.
 • Tawułka (Astilbe) LOWLANDS RUBY RED. Odmiana wywodząca się m.in. od gatunku A. chinensis, który wpływa na jej bardzo obfite kwitnienie. Kwiatostany są duże, efektowne kolorystycznie, liście ciemne i zdrowe. Hodowcy – J. M. W. van der Meer i E. H. van der Meer-Godijn.
 • Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis) SNOW ANGEL. Intensywnie rozkrzewione, zwarte rośliny o ciemnych, zdrowych liściach i białych, półpełnych kwiatach. Odmiana bardzo dobra do uprawy w doniczkach, pozwalająca wyprodukować rośliny wizualnie atrakcyjne w handlu detalicznym. Hodowca – holenderska firma Osco Garden BV, zgłaszający – Gootjes-AllPlant BV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet