PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Plantarium – targi z bylinami

Tegoroczne, 29. już międzynarodowe targi szkółkarskie Plantarium, które organizowane są w Holandii (tym razem odbyły się 24-27 sierpnia) w miejscowości Boskoop-Hazerswoude, stanowiły forum prezentacji ofert 322 firm z 15 krajów. Choć impreza ta gości w sercu tradycyjnego regionu uprawy krzewów i drzew ozdobnych, można na niej oglądać coraz więcej bylin, a nawet roślin balkonowo-rabatowych. W przypadku niektórych bylin zaciera się bowiem granica między „szkółkarstwem” a produkcją „rabatówki” (firmy hodowlane oferują ogrodnikom z reguły zarówno gatunki jednoroczne, jak i trwałe – zwłaszcza odmiany kwitnące w pierwszym roku uprawy). Po drugie, na targi w Boskoop przyjeżdża wielu właścicieli centrów ogrodniczych, którzy chcą zapoznać się z pełną ofertą roślin, co zachęca do udziału w Plantarium wystawców spoza tradycyjnej, „szkółkarskiej” listy. 

Wśród zagranicznych wystawców, których było 62, znalazły się 2 polskie przedsiębiorstwa – CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. (z pnączami ozdobnymi, głównie z powojnikami) oraz Vitroflora (z bylinami). Ta ostatnia debiutowała na targach w Boskoop. Jak powiedział dyrektor Vitroflory Tomasz Michalik, zachętą do udziału w Plantarium był m.in. letni termin imprezy, pozwalający pokazać rośliny w pełnej krasie (podczas IPM Essen panuje zima i choć przybywa na te targi więcej zwiedzających, nie można odpowiednio zademonstrować walorów roślin). Ponadto Vitroflora, będąc od 3 lat partnerem amerykańskiej firmy Terra Nova, znanej z hodowli bylin (głównie żurawek), jako pierwsza w Europie otrzymuje do rozmnożenia w laboratorium kultur in vitro nowości z tego przedsiębiorstwa. Jak podkreślił T. Michalik, duża część materiału roślinnego (bylin hodowli Terra Novy), który trafia na europejski rynek, wywodzi się właśnie z polskiego laboratorium. Dociera on także do USA. Udział w Plantarium miał pomóc w budowaniu sieci sprzedawców bylin rozmnażanych w Vitroflorze, która ma już m.in. 10 dystrybutorów w Niemczech.

Tomasz Michalik stwierdził, że trwa hossa żurawkowa, która przypuszczalnie minie za parę lat, gdyż rynek nasyci się tymi bylinami (na razie jednak wciąż przybywa nowych odmian o różnych kolorach liści). Jego zdaniem niedoceniane są natomiast tiarelle (Tiarella sp.) oraz żurawkotenelle (x Heucherella sp.). Te ostatnie łączą tymczasem zalety żurawek (atrakcyjne barwy liści) i tiarelli (trwałość). Na ekspozycji Vitroflory znalazło się kilka nowych odmian żurawkotenelli, np. ‚Solar Eclipse’ (żółto-czerwone liście) czy ‚Redstone Fall’ (intensywnie czerwone). Nie zabrakło bylin pochodzących od innych hodowców – z brytyjskiej firmy New World Plants wywodziła się na przykład żółtolistna bestsellerowa odmiana ‚Gold Heart’ serduszki okazałej (Dicentra spectabilis).

Vitroflora zaprezentowała też odmiany, których jest właścicielem, m.in. szczawik (Oxalis sp.) ‚Aga’ o fioletowych liściach, a także – niestety tylko na zdjęciach – wyhodowane w tej firmie ciekawe kreacje szałwii omszonej (Salvia nemorosa) z grupy Field.

Targi Plantarium zapewniają skuteczną, międzynarodową promocję przede wszystkim odmianom zgłoszonym do konkursu nowości roślinnych i nagrodzonych medalami (w sumie w tym roku przyznano ich 44: 2 złote, 14 srebrnych i 28 brązowych). Jury – przedstawiciele holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop – uznało budleję (Buddleja sp.) LILAC CHIP za najlepszą nową odmianę Plantarium 2011, przyznając jej zarazem jeden z dwóch złotych medali (drugi przypadł powojnikowi ‚Beautiful Bride’ hodowli Sz. Marczyńskiego – patrz relacja z wystawy „Zieleń to Życie”). LILAC CHIP to kolejna karłowa, a więc nadająca się m.in. do uprawy w pojemnikach tarasowych, i odporna na mróz budleja, która podbija światowy rynek. Od tej pierwszej – ‚Blue Chip’ (która była złotą medalistką Plantarium 2009) – różni się przede wszystkim jeszcze niższym wzrostem, osiąga mianowicie wysokość 50 cm.

Tegoroczne targi Plantarium odwiedziło 17 320 osób z 44 krajów, w grupie gości zagranicznych dominowali Niemcy.

HortiAdNet