PODosłonami.pl
Początek uprawy pomidorów – nowe zdjęcia!
Do większości szklarni w Polsce z przedłużoną uprawą pomidorów rozsada trafia pod koniec grudnia i na początku stycznia. Pierwsze tygodnie w szklarni nie są łatwe – w ostatnich tygodniach w większości rejonów Polski było pochmurno. Przedstawiamy kilka zdjęć z początkowej fazy bezglebowej uprawy pomidorów na północy Polski. Niewielu ogrodników decyduje się na bardzo wczesne rozpoczynanie uprawy – na początku grudnia. Właśnie otrzymaliśmy od naszych Czytelników zdjęcia z takiej uprawy z południa Polski.

Na początku grudnia…
Na bardzo wczesne sadzenie pomidorów, odmian Extradena i Forenza, zdecydowali się państwo Koziarscy z Radlina w województwie lubelskim – producenci kilka dni temu przysłali nam zdjęcia roślin pomidorów ze swojej uprawy (za które bardzo dziękujemy:).
- Pomidor Extradena w uprawie państwa Koziarskich
- Odmiana Forenza – Radlin, szklarnia państwa Koziarskich
Siewki pomidorów szczepione na podkładce Bulldozer przyjechały do ich gospodarstwa 2 listopada, z firmy Green Group. Dalsza produkcja rozsady, z doświetlaniem asymilacyjnym, odbywała się w szklarni w Rytlu. Miesiąc później, trzeciego grudnia, rośliny zostały wyniesione do szklarni i ustawione obok otworów na matach wełny mineralnej Master z firmy Grodan. W otwory na matach pomidory wstawiono gdy zakwitło 1. grono, 23 grudnia. W połowie stycznia pierwsze owoce w pierwszych gronach odmiany Extradena były już dosyć duże, u Forenzy nieco mniejsze. W tym czasie kwitło już drugie grono, a trzecie, nierozwinięte, było już wykształcone. W uprawie w tym rodzinnym gospodarstwie pomagają dzieci ogrodników. Będziemy informować o dalszym przebiegu uprawy w tej szklarni w przyszłości.
…niecałe 3 tygodnie później
Do gospodarstwa z północy Polski szczepiona rozsada czerwonej, wielkoowocowej odmiany pomidora Barteza przyjechała 21 grudnia. Rośliny zostały wyprodukowane w Grupie Mularski.
Oszczędne podlewanie pomidorów na początku wczesnej uprawy
Do gospodarstwa z północy Polski szczepiona rozsada czerwonej, wielkoowocowej odmiany pomidora Barteza przyjechała 21 grudnia. Rośliny zostały wyprodukowane w Grupie Mularski.
Niecałe trzy tygodnie po wstawieniu roślin do szklarni zaczynało kwitnąć pierwsze grono, drugie było już wyraźnie widocznie w wierzchołkowej części roślin. Do czasu pełnego rozkwitnięcia pierwszego grona rośliny będą przetrzymywane na matach obok otworów. Pomaga to utrzymać kontrolę nad ich wzrostem wegetatywnym i rozwojem generatywnym. W tym czasie rośliny są podlewane bardzo umiarkowanie (raz dziennie, w dawce 150 ml na pęd). W tym okresie oszczędne podlewanie jest bardzo ważne. Warto pamiętać, że przy małej ilości słonecznego światła jednym z najgorszych błędów jest nadmierne podlewanie, gdy rośliny nie są w stanie pobrać pożywki. Skutkuje to zwykle tzw. zalaniem podłoża i zmniejszeniem dostępu tlenu do korzeni, co często prowadzi do chorób systemu korzeniowego. Kolejnym negatywnym następstwem zbyt mocnego podlewania roślin w pierwszych tygodniach uprawy jest ich nadmierny rozwój wegetatywny.
- Pomidory odmiany Barteza wyprodukowane w Grupie Mularski, szczepione i dwupędowe, przyjechały do szklarni na północy Polski 21 grudnia, mimo małej ilości światła na przełomie 2020 i 2021 utrzymywały równowagę wegetatywno-generatywną. Średnią dobową temperaturę w obiektach utrzymywano na poziomie 15C. (fot. 1-7 P. Słomiany)
- Początek otwierania się pąków kwiatowych w pierwszym gronie (8 stycznia 2021)
- Rośliny mają już wyraźnie wykształcone pąki w dwóch gronach (8 stycznia 2021)
- Początek kwitnienia pomidorów w pierwszym gronie (8 stycznia)
- Początek kwitnienia – połowa kwiatów w pierwszym gronie rozkwita, w wierzchołkowej części rośliny widoczne drugie grono (fot. P. Słomiany)
- Na początku uprawy rośliny pomidorów przetrzymywano obok otworów na matach, rośliny podlewano raz dziennie dawką 150 ml na pęd (dwupędowa Barteza, 8 stycznia 2021)
- Tak 8 stycznia prezentowały się dwupędowe, szczepione rośliny odmiany Barteza 18 dni po wstawieniu do szklarni. Zostaną posadzone (wstawione w otwory w matach kokosowych) po rozkwitnięciu pierwszego grona. Podłoże kokosowe do wczesnych nasadzeń ma duży udział czipsów kokosowych, przed uprawą został przepłukany pożywką startową.
Wczesne terminy – im suchsza mata, tym lepiej
Uprawa jest prowadzona w podłożu kokosowym, uprzednio przepłukanym pożywką startową. Do wczesnego nasadzenia wybrano podłoże o dużym udziale czipsów kokosowych, mające dużą pojemność powietrzną. Ogólnie we wczesnych uprawach łatwiej jest utrzymać optymalną wilgotność podłoża w tzw. suchych matach uprawowych, łatwo odprowadzających pożywkę. Na późniejsze terminy można bezpieczniej wybierać maty o większej gęstości, mocniej utrzymujące pożywkę.

Konferencje TSW 2021 Online
Jeszcze miesiąc temu organizatorzy targów TSW byli przekonani, że imprezę tę będzie można zorganizować w tradycyjnej formule. Niestety z powodu nasilenia się epidemii covid-19 i związanych z tym restrykcji nie będzie to możliwe. Wszyscy [...]