PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Podejrzewasz niedobory – sprawdź to na swoim urządzeniu mobilnym

Firma Yara uruchomiła ostatnio w Polsce aplikację na urządzenia mobilne o nazwie CheckIT (ang. sprawdź to lub sprawdź przy użyciu IT – Information Technology – czyli systemu informatycznego). Aplikacja pozwala na łatwą i szybką identyfikację niedoborów składników pokarmowych u roślin takich jak jabłoń, kalafior, kukurydza, marchew, rzepak, truskawka, zboża, ziemniak, a także pomidor i ogórek.

Jeden z przykładów aplikacji Yara CheckIT ukazujący niedobory azotu na liściach pomidora, fot. M. Domoń

Aplikacja daje dostęp do galerii zdjęć z charakterystycznymi objawami niedoborów poszczególnych pierwiastków u wybranego rodzaju roślin. Prosty system filtrowania, uwzględniający rodzaj zaobserwowanych zmian, a także ich lokalizację na roślinie, drogą eliminacji ułatwia znalezienie składnika pokarmowego, którego może brakować roślinie. Przykładowe objawy niewystarczającej ilości danego pierwiastka można następnie obejrzeć na fotografii i porównać z objawami na własnej roślinie. Program zawiera również informacje o wpływie każdego z niedoborów na funkcjonowanie rośliny, rodzajach gleby szczególnie na nie podatnych oraz porady dotyczące zapobiegania takim zaburzeniom w przyszłości.

Choć aplikacja ta jest bardzo pomocna we wstępnym ustaleniu składnika, którego może brakować roślinie, jednak, jak podkreśla Wojciech Wojcieszek, specjalista z firmy Yara, zanim dawki nawożeniowe zostaną skorygowane, wynik powinien zostać potwierdzony w analizie chemicznej lub skonsultowany ze specjalistą uprawowym.

Wartym podkreślenia jest, że aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze oraz że jej podstawowe funkcje działają bez połączenia z internetem.

 

 

 

 

 

 

1 komentarz do “Podejrzewasz niedobory – sprawdź to na swoim urządzeniu mobilnym

  1. eldo
    / Odpowiedź

    Super. Pobieram aplikację i mam nadzieję każdemu to pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet