Podłoża bezglebowe i innowacyjna platforma cyfrowa wspomahająca prowadzenie uprawy

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Pół wieku historii podłoży z wełny kamiennej i cyfrowa przyszłość ogrodnictwa

W tym roku upływa 50 lat od powstania firmy Grodan, na polskim rynku jest ona obecna od 25 lat. W tym wyjątkowym roku są więc okazje do wspomnień i przypomnienia rozwoju firmy (taki m.in. charakter miało czerwcowe spotkanie w Licheniu Starym). Firma oprócz jubileuszu pracuje nad rozwiązaniami ułatwiającymi życie współczesnego ogrodnika – i z tą sferą działalności wiąże się kolejna okazja do świętowania. Opracowana w firmie Grodan cyfrowa platforma e-gro zdobyła jedną z głównych nagród targów GreenTech w Amsterdamie.

Czytaj dalej...

Nagrodę prezentują od lewej; Paulina Florax, Emilia Bosak i Mieczysław Banach

Podczas jubileuszowego spotkania w Licheniu Starym skupiano się nie tylko na historii firmy i ogrodnictwa, wiele uwagi poświecono przyszłości. Dlatego m.in. przed główną konferencją odbyło się kolejne z cyklicznie organizowanych spotkań „Młodych Ogrodników”. Tym razem ogrodniczej młodzieży zaproponowano wykład specjalisty ds. reklamy i marketingu Lecha C. Króla na temat znaczenia marki. Ten sam wykładowca w głównej części spotkania rozwinął temat marki i jej znaczenia na przykładzie udanej i bardzo wyrazistej kampanii reklamowej mleka łaciatego, której był on autorem.

Od podłoży uprawowych do platformy cyfrowej

Vincent Deenen z firmy Grodan z Holandii w czasie spotkania w Licheniu Starym omówił ważne etapy w historii firmy – od opracowania podłoży uprawowych z wełny kamiennej (uprawa bezglebowa oznaczała znacznie zwiększenie plonów), przez wprowadzenie doradztwa uprawowego dla klientów, a następnie urządzeń mierzących parametry podłoża (WCM-y), aż po obecne czasy, gdy wdrażana jest uprawowa cyfrowa platforma e-Gro.

Wykładowca z Holandii przedstawił także strategię rozwoju w przyszłości, w której trzeba brać pod uwagę fakt ciągłego wzrostu liczby ludności na świecie i jej zapotrzebowania na żywność – jak podał szacuje się, że do 2050 r. światowa populacja osiągnie prawie 10 mld, z czego większość, bo ponad 65% będzie mieszkać w miastach, częściowo w wielkich aglomeracjach miejskich. Dlatego konieczne będzie produkowanie większej ilości żywności, przy dysponowaniu coraz mniejszymi zasobami naturalnymi. Produkcja będzie musiała być bardziej wydajna, dlatego coraz więcej upraw będzie prowadzonych bezglebowo, w technologiach zapewniających wysokie plony, przy mniejszym zużyciu wody i nawozów (dotyczy to oczywiście upraw bezglebowych z fertygacją w układzie zamkniętym, z recyrkulacją pożywki). Ciągły rozwój technologii umożliwi z kolei prowadzenie uprawy w coraz większym stopniu opartej na konkretnych danych. Pozwoli to zapewniać roślinom dokładnie to, czego potrzebują. Od ogrodnictwa, w którym ważne były, jak to określali Holendrzy, „zielone palce” (a my powiedzielibyśmy, że „trzeba było mieć rękę do roślin”), następuje przejście do uprawy roślin na podstawie liczb.

Innym kierunkiem rozwijającym się w przyszłości będzie produkcja żywności blisko rynków zbytu – znaczenia będzie nabierać ogrodnictwo miejskie, zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Oprócz produkcji żywności firmy z branży ogrodniczej biorą pod uwagę również rosnące zapotrzebowanie na medyczną marihuanę, której produkcja prowadzona jest pod osłonami, także w technologii bezglebowej.

Platforma cyfrowa i ogrodnictwo precyzyjne

Podobne tematy, dotyczące wzrostu populacji i zapotrzebowania na żywność, poruszył dr Krzysztof Fatel z polskiego oddziału firmy Grodan. Skupił się on głównie na uprawie precyzyjnej jako najbardziej efektywnej i pozwalającej przy najmniejszym wykorzystaniu zasobów na uzyskanie maksymalnej wydajności. Podkreślał znaczenie prowadzenia regularnego fitomonitoringu i bilansu uprawy oraz podejmowania decyzji uprawowych w oparciu o konkretne liczby. Jak jednak ogarnąć wiele danych i liczb charakteryzujących uprawę? Ten temat rozwinęła Paulina Florax z Holandii, zajmująca się marketingiem nowego produktu firmy Grodan – platformy cyfrowej e-gro. Rozwiązanie to ma ułatwić realizowanie założeń ogrodnictwa precyzyjnego, promowanego w ostatnich latach przez firmę jako przyszłościowe i przyjazne dla środowiska. Z tej cyfrowej platformy można korzystać za pośrednictwem smartfonów lub komputerów.

Korzystając z platformy e-gro ogrodnik może mieć większą kontrolę nad wzrostem, rozwojem i plonowaniem roślin i może bardziej świadomie podejmować decyzje uprawowe w oparciu o konkretne dane liczbowe charakteryzujące m.in. warunki środowiska oraz stan uprawy. Jak informowała Paulina Florax opracowując to oprogramowanie brano pod uwagę wiele istotnych obecnie aspektów produkcji ogrodniczej – prowadzenie uprawy z wykorzystaniem wielu źródeł danych, konieczność ich analizowania i wyciągania wniosków. Brano pod uwagę także niedobory siły roboczej i potrzebę efektywnego zarządzania pracownikami oraz stawiany przez handlowców wymóg dokładnego prognozowania plonów, ich wielkości i terminów.



Platforma e-gro ma pozwalać na dostęp do danych uprawowych w jednym urządzeniu, na którym są one przedstawione w czytelny sposób. Dane te pochodzą z komputera klimatycznego, mierników GroSens i innych sensorów używanych w szklarni oraz ze stacji meteorologicznej. Internetowa platforma e-Gro ma pozwalać na szybkie przejrzenie danych dotyczących parametrów podłoża, klimatu i produkcji. Kolejne zadania jakie postawiono przed tym programem to ułatwienie efektywnego zarządzania pracą oraz dokładne prognozowanie zbiorów. Oprogramowanie łączy wiele istotnych danych i informacji o uprawie i przekształca je tak, by użytkownik otrzymał przedstawiony w przystępny i przejrzysty sposób aktualny jej stan (przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu) oraz otrzymywał analizy dotyczące tego, co dzieje się w szklarni – w obszarach nawadniania, klimatu, uprawy i wielkości produkcji. Jest to więc aplikacja ułatwiająca prowadzenie uprawy precyzyjnej i zapewnienie roślinom optymalnych warunków. Platforma e-Gro jest kompatybilna z oprogramowaniem najpopularniejszych obecnie komputerów klimatycznych. W razie przekroczenia zadanych parametrów ogrodnik otrzymuje ostrzeżenia – alarmy.

Jak informowała Paulina Florax, użytkownicy platformy e-Gro będą także otrzymywać od specjalistów z firmy Grodan wsparcie techniczne oraz indywidualne doradztwo. Program ten został opracowany we współpracy z ogrodnikami i również we współpracy z nimi będzie nadal rozwijany. Ogrodnicy, również w Polsce, mogą obecnie testować bezpłatną, próbną wersję. W przyszłości korzystanie będzie wiązało się z opłatami.

Nagroda targów Gren Tech

Kilkanaście dni po spotkaniu w Licheniu Starym podczas targów GreenTech w Amsterdamie firma Grodan za platformę e-gro otrzymała główną nagrodę targów w kategorii Koncepcja.

Nagrodę prezentują od lewej; Paulina Florax, Emilia Bosak i Mieczysław Banach

Podczas targów w Holandii kilka firm prezentowało podobne, cyfrowe rozwiązania łączące dane dotyczące uprawy z różnych źródeł i wspomagające podejmowanie decyzji  – między innymi Delphy, Gremon Systems oraz Kubo. Które z nich najlepiej przyjmie się wśród naszych ogrodników i jak w praktyce ułatwi ich życie i podejmowanie działań dotyczących uprawy – o tym przekonamy się w najbliższych latach. Z wypowiedzi ogrodników uczestniczących w jubileuszowym spotkaniu można się domyślać, że szybciej po tego typu rozwiązania sięgną przedstawiciele młodego pokolenia, w większym stopniu korzystający z programów komputerowych i aplikacji na smartfony. Ważne, żeby jednak używać tego typu rozwiązań rozsądnie, jako systemów wspomagających uprawę i codzienną pracę ogrodnika. Nie można jednak zapominać o codziennej obserwacji roślin. Patrzenie w ekran komputera czy smartfonu nie zstąpi wizyty w szklarni i wizualnej oceny roślin czy dobrej komunikacji z personelem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cezary Chojecki z firmy Grodan przedstawił zalety korzystania w uprawie bezglebowej z miernika Nowy GroSens (fot. A. Wize)

Precyzyjna kontrola nawadniania ma sens!

Jak kontrolować nawadnianie (fertygację) w bezglebowych uprawach warzyw szklarniowych – podczas wiosennego spotkania z producentami ogórków w Czchowie temat ten omówił Cezary Chojecki z firmy Grodan. Firma proponuje nowy, ulepszony miernik GroSens 2.2, służący do [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet