PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pogotowie strajkowe na giełdzie FloraHolland

Przed holenderską aukcją FloraHolland stanęła groźba paraliżu, który mogą spowodować strajki, po tym jak instytucja ta odrzuciła ultimatum związków zawodowych. Dotyczy ono lepszego zabezpieczenia dla pracowników giełdy, którzy tracą zatrudnienie na skutek zbiorowych zwolnień związanych z jej restrukturyzacją. Sporną kwestią okazał się „plan socjalny”, który obejmuje rekompensaty przewidziane przez spółkę FloraHolland.

Związki zawodowe FNV i CNV wystosowały ultimatum, mówiące iż jeśli FloraHolland nie przyjmie do 4 lutego ich propozycji (powrotu do poprzedniego planu socjalnego, który wygasł w lipcu 2013 r.), skończy się to akcją protestacyjną.  FloraHolland odpowiedziała, że  jest bardzo rozczarowana postawą związków zawodowych, które „upierają się przy swoich wymaganiach co do całkowitego oparcia nowego planu socjalnego na starym, po czym zapraszane przez giełdę kilkakrotnie do dyskusji na ten temat i wypracowania nowej umowy, nie reagowały”.

Wczoraj obie strony były dalsze niż kiedykolwiek od rozwiązania sporu, co daje małe szanse na uniknięcie strajku.  FNV i CNV ogłosiły,  że pracownicy są do niego gotowi. Ze związkowych źródeł wynika, że pierwszy strajk planowany jest w dziale dostaw na czas od czwartku (6.02.) wieczór do piątku (7.02.) rano i ma spowodować ogólny chaos na aukcji.

FloraHolland podjęła niezbędne kroki, aby zapewnić kontynuację procesów logistycznych  na wypadek strajku. Rzecznik giełdy oświadczył: „Czynimy wszelkie starania, aby zapewnić wystarczającą sprawność dostaw podczas gorącego okresu związanego z Walentynkami. W najbliższych dniach FloraHolland będzie informowała swoich dostawców i odbiorców o konkretnych przedsięwzięciach, które mają maksymalnie ograniczyć trudności na giełdzie”.

Według zarządzających giełdą, zapowiadany strajk pozbawiony jest logiki. Dyrektor Rens Buchwaldt stwierdził: „Zagrożenie akcjami protestacyjnymi jest działaniem nieodpowiedzialnym wobec naszych pracowników, firmy oraz całej branży. W tym okresie (Walentynek), jak wszyscy dobrze wiedzą, generowana jest istotna część dochodów giełdy”. Rens Buchwaldt przyznał, że jest świadom, że zmiany organizacyjne (na giełdzie) mogą mieć zasadnicze personalne konsekwencje dla pracowników, ale zostały wprowadzone, aby uzdrowić giełdę FloraHolland, w celu zapewnienia przyszłości jej pracownikom, dostawcom (ogrodnikom) i kupcom.

Spór pomiędzy giełdą i jej pracownikami zrodził się w październiku 2013 r., kiedy ogłosiła ona plan restrukturyzacji po nazwą KOMPAS (m.in. zmniejszenie liczby zegarów aukcyjnych, wyeliminowanie kontroli jakości towaru na giełdzie, ograniczenie zatrudnienia o 5%).

Bieżącą sytuację dotyczącą strajków na holenderskiej giełdzie kwiatowej FloraHolland można śledzić na bieżąco (po angielsku) na http://www.floraholland.com/unionactions

Tłumaczenie Anna Migdał

Artykuł udostępniony przez Flora Culture International

 

2 komentarze do Pogotowie strajkowe na giełdzie FloraHolland

  1. Pingback: Floraculture International » ULTIMATUM FAILS

  2. Pingback: Walentynkowe porozumienie na holenderskiej giełdzie | Pod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TSW 2021
Florensis Poinsecja
W br. planowane jest sporo stacjonarnych targów, wystaw, wydarzeń, ale ich faktyczna realizacja zależeć będzie od sytuacji pandemicznej, fot. A. Cecot

Targi, wystawy, wydarzenia – jak się układają te puzzle

Okres pandemii koronawirusowej to czas niepewności, która w ogromnym stopniu dotyczy organizacji masowych imprez branżowych. Od końca lutego 2020 r. targi, wystawy, wydarzenia są odwoływane, przenoszone, zamieniane na wirtualne spotkania i prezentacje czy webinaria. Bieżący [...]

HortiAdNet