PODosłonami.pl

De Ruiter - Hakumaru 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pomidor malinowy Kawaguchi RZ w uprawach doświetlanych

Od 2018 roku firma Rijk Zwaan testuje w wielu szklarniach nowy pomidor malinowy Kawaguchi RZ. Odmiana ta została wyselekcjonowana spośród innych ze względu na kilka niezmiernie istotnych i powtarzalnych w różnych warunkach cech. Są nimi: dobre zawiązywanie owoców w okresie niedoboru światła, wyjątkowy ich smak, łatwe w pielęgnacji zbalansowane rośliny, brak podatności na suchą zgniliznę wierzchołków owoców oraz wysokie plonowanie. W wyniku wielu prób i upraw towarowych w ostatnich dwóch latach możemy Państwu rekomendować pomidor malinowy Kawaguchi RZ do upraw doświetlanych, w których potwierdził on swoje walory.

Pomidor malinowy Kawaguchi RZ

Pomidor malinowy Kawaguchi RZ - uprawa doświetlana lampami LED

Wyjątkowe owoce pomidora Kawaguchi RZ

Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru stał się smak owoców. Jest on niezwykle istotny w uprawach doświetlanych, ponieważ główny sezon sprzedaży tych pomidorów przypada w okresie zimowym. Wówczas konsumenci poszukują pomidorów o „smaku lata” i są wstanie zapłacić więcej za dobre polskie pomidory, ale tylko wówczas jeżeli są one smaczne. Taki wybór jest ważny również dla producenta, ponieważ nakłady finansowe związane z taką technologią uprawy są znacznie wyższe niż w tradycyjnym systemie uprawy, bez doświetlania. Odmiana Kawaguchi RZ została oceniona bardzo wysoko. Zarówno ogrodnicy, hodowcy z firmy Rijk Zwaan, jak i konsumenci uznali ją za jedną z najsmaczniejszych odmian na rynku. Świadczy o tym chociażby bardzo wysoka wartość Brix w soku wyciskanym z owoców, oscyluje on w przedziale 4,0-5,8 stopni. Również organoleptyczne oceny potwierdziły wyjątkowy smak owoców. Oprócz smaku również wielkość i kształt owoców w pełni zbiegły się z oczekiwaniami ogrodników. W zależności od dostarczanej energii PAR (fotosyntetycznie czynne promieniowanie, niezbędne do fotosyntezy), zagęszczenia roślin, regulacji gron oraz tempa wzrostu roślin, – wielkości owoców mieściły się w przedziale 155-230 g, z czego zdecydowana większość mieści się w kalibrze BB, czyli owoce miały średnicę 67-82 mm. W doświadczeniach z doświetlaniem hybrydowym (lampy sodowe z góry o mocy 146 µmol + doświetlanie międzyrzędowe o mocy 75 µmol) i przy 18 godzinach doświetlania, w uprawie w zagęszczeniu 3,3 szt./m2 i przy pozostawianiu w gronach po 5 owoców ich średnia w okresie do 9 maja br. wyniosła 201 gramów, a plon począwszy w okresie od 1. do 20. tygodnia wyniósł 34,9 kg/m2 (dynamika plonowania od 1 do 3,1 kg/m2 tygodniowo). Bardzo istotnym jest fakt, iż odmiana nie jest podatna na suchą zgniliznę wierzchołków owoców.

Dodatkowo owoce są na początku spłaszczone i karbowane, aby w miarę upływu czasu zwiększać swoją wysokość. Bardzo dobre wiązanie i wyrównanie owoców w gronach umożliwiają układanie w jednowarstwowych wytłoczkach przy maksymalnie niskim zaangażowaniu siły roboczej. Owoce są pięciokomorowe o relatywnie grubej ściance.

Rośliny pomidora Kawaguchi

W uprawach doświetlanych określane są one jako bardzo generatywne. Cecha ta pozwala uprawiać tę odmianę nawet przy relatywnie niskim natężeniu i niskiej sumarycznej ilości sztucznego światła, uzyskując przy tym dobre wyniki. W takim przypadku bardzo ważny jest dobór odpowiedniego zagęszczenia roślin oraz opracowanie schematu regulacji gron w poszczególnych tygodniach uprawy. Dobre wyniki w uprawie pomidora malinowego Kawaguchi uzyskiwali również producenci uprawiający pomidory doświetlane tylko lampami LED, gdy dominujące było światło czerwone i niebieskie.

Zachęcamy do uprawy pomidora malinowego Kawaguchi RZ. Poprawiajmy swoją produkcję i jej efektywność. Upraszczajmy działania, bądźmy konkurencyjni!

Wojciech Wasiak

Rijk Zwaan Polska

W celu uzyskania dodatkowych informacji o odmianie

prosimy o kontakt  z pracownikami Rijk Zwaan Polska:

Wojciech Wasiak tel. 606205620

Krzysztof Banaszak tel. 604448790

Marcin Mech tel. 602241831

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta _ Maluno
HortiAdNet