PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pomidorowo-malinowe trendy

Znane i nowe odmiany pomidorów były jednymi z głównych bohaterów spotkania zorganizowanego 29 sierpnia w Białej Panieńskiej przez zespół De Ruiter – marki należącej od niedawna do firmy Bayer. Spotkanie było dobrą okazją do poznania aktualnego asortymentu odmian warzyw szklarniowych tej firmy oraz tendencji rynkowych. W pierwszej części relacji przedstawiam informacje na temat pomidorów malinowych. Współorganizatorami wydarzenia były firmy Saint-Gobain Culilene oraz Konexim.

Warzywa marki De Ruiter

Ekspozycja nowych odmian pomidorów i i ogórków marki De Ruiter

Trendy na rynku pomidorów

Prowadząca konferencję Anna Wojciechowska (Bayer – De Ruiter), przedstawiła trendy na rynku pomidorów malinowych. Zwróciła uwagę m.in. na czynniki wpływające na wybór kupowanych produktów – należą do nich m.in. realizowane obecnie programy socjalne. Większość osób (55%) jest klientami dyskontów, ponad połowa Polaków (51%) podczas wyboru sklepu kieruje się korzystną ceną produktów, 33% wskazuje przyzwyczajenia, taka sama część wybierając sklep zwraca uwagę głównie na promocje.

Warto również prześledzić inne dane, charakteryzującego dzisiejszego konsumenta. Z przekazanych przez Annę Wojciechowską informacji z raportu „Globalne trendy na rynku żywności i napojów”, wykonanym przez TGI Kantar MilwardBrown, wynika, że klienci w coraz większym stopniu szukają informacji o produktach, ich historii, pochodzeniu – 63% osób deklaruje, że jest bardziej przekonanych do towarów, na których podano informacje o pochodzeniu składników. Wiele osób podczas zakupów wybiera produkty lokalne i krajowe (73%), coraz częściej zwraca się uwagę na to, czy w podczas produkcji zachowane zostały środowiskowej i etycznej odpowiedzialności. Co do decyzji o zakupach z zdecydowanej większości (93%) podejmują je kobiety w wieku powyżej 25 lat. 85% osób robi zakupy przynajmniej raz w tygodniu, z tego 13% codziennie. Niemal połowa, bo 48% konsumentów, wskazuje świeże warzywa i owoce jako podstawę odżywiania, z kolei 49% deklaruje, że są skłoni zapłacić więcej za te produkty bez pozostałości środków chemicznych, 55% uważa, że są gotowi zapłacić więcej za dobrą jakość, a 12% kupując owoce i warzywa kieruje się ceną.

Kolejne dane, przedstawione przez Annę Wojciechowską, dotyczyły oceny pomidorów malinowych przez konsumentów, badania na ten temat przeprowadziła firma Marieux NutriSciences. Wynika z nich, że 99% konsumentów w Polsce kupuje pomidory malinowe, 84% wybiera niepakowane, a ci, co wybierają pakowane chętniej sięgają po opakowania 500-gramowe, następnie 250-gramowe, w dalszej kolejności owoce na tackach. Z tegorocznych badań wynika, że Polacy najchętniej kupują pomidory w sklepach dyskontowych (75%), w pierwszej kolejności w Biedronce (24%), następnie w Lidlu (21%), sklepach Carrefour (14%), Auchan (13%) i Tesco (10%).

Jakie cechy pomidorów malinowych cenią konsumenci?

Konsumenci decydując się na zakup pomidorów malinowych zwracają uwagę głównie na ich wygląd – a więc kolor, brak uszkodzeń, wielkość i kształt owoców. 55% badanych zadeklarowało powrót do tego samego sklepu w przypadku, gdy kupione pomidory malinowe spełnią ich oczekiwania pod względem smaku i jakości, a najbardziej pożądane cechy tych owoców to soczystość i słodki smak.

Ponad połowa badanych (52%) stwierdziła, że latem pomidory malinowe spożywają codziennie, zimą jest to tylko 9% ankietowanych. Owoce te najchętniej są spożywane w sałatkach (39% badanych) lub w plasterkach (34%)

Na wyjątkową popularność pomidorów malinowych w Polsce duży wpływ ma bardzo smaczna odmiana dominująca od lat na naszym rynku – Tomimaru Muchoo marki De Ruiter. Dobry smak jego owoców został potwierdzony w niezależnych badaniach konsumenckich, odmianę tę rekomendują duże sieci handlowe. W tym sezonie pomidor malinowy Tomimaru Muchoo pojawił się pod brendem Malinowy Król – pod jakim wprowadziło go do handlu stowarzyszenie producentów tych pomidorów. Do uprawy tych pomidorów – mimo, że nie jest ona łatwa – ogrodników przekonuje możliwość uzyskania wyższych cen oraz łatwość zbytu. Nie bez znaczenia jest także brak konkurencji zewnętrznej w Europie – pomidory malinowe są typowo polską specjalnością.

Nowe odmiany pomidorów malinowych

Ich charakterystykę przedstawiła dr Katarzyna Tykarska-Duchovska (Bayer – De Ruiter). Jedną z propozycji niedawno wprowadzonych do asortymentu pomidorów szklarniowych jest Fujimaru. Ta wczesna i plenna odmiana ta tworzy duże owoce (190-240 g – kaliber BB-BBB). Są one wysokiej jakości, nie obserwuje się skłonności do tworzenia żółtych przebarwień ani suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Pomidor jest odporny na mączniaka prawdziwego. Z racji silnego wigoru roślin wymagają one od początku uprawy generatywnego prowadzenia i usuwania dużej liczby liści. Bieżący sezon z małą początkowo ilością światła był dosyć trudny dla tej odmiany, nie było łatwo utrzymać zrównoważenia tendencji wegetatywnych i generatywnych.  Dr K. Tykarska-Duchovska zalecała uprawę tej odmiany w szklarniach „generatywnych”, z nasadzeń od 10-15 stycznia.

W testach uprawowych znajdują się kolejne, obiecujące, malinowe nowości pod numerami DRTG4801 oraz DRTG4821, które nie wykazują skłonności do tworzenia zielonej piętki i żółtych przebarwień owoców, nie są podatne na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Obie otrzymują wysokie oceny w porównawczych testach konsumenckich.

Pomidor malinowy pod numerem DRTG4801 ma silne, zrównoważone we wzroście i rozwoju rośliny, o długich międzywęźlach. Bardzo dobrze zawiązuje owoce przez cały sezon. Owoce tej nowości są wyrównane, błyszczące, o intensywnie malinowym, bardzo smacznym miąższu.

Pomidor malinowy DRTG4821 również tworzy silne, zrównoważone rośliny, odporne na mączniaka prawdziwego. Jest plenna – bardzo dobrze wiąże owoce przez cały sezon, są one wyrównane, duże i smaczne.

 

1 komentarz do “Pomidorowo-malinowe trendy

 1. STANISŁAW
  / Odpowiedź

  Witam oferuje mocny Miał
  Minimum 26 Mj z certyfikatem. Popiołu tylko 5%. gruby połowę węgla granulacja
  1-50 mm suchy . Pali się też bez nadmuchu
  Cena na kwiecień maj przy 26 t 400 netto
  Z dowozem do państwa na plac. Lub odbiór wlasny pod Radomiem. weglokoks centralny magazyn wegla Ostrów vwWitam oferuje mocny Miał
  Minimum 26 Mj z certyfikatem. Popiołu tylko 5%. gruby połowę węgla granulacja
  1-50 mm suchy . Pali się też bez nadmuchu
  Cena na kwiecień maj przy 26 t 390 netto
  Z dowozem do państwa na plac. Lub odbiór wlasny pod Radomiem. weglokoks centralny magazyn wegla Ostrów wielkopolski
  660332813

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TSW 2021
Florensis Poinsecja
W br. planowane jest sporo stacjonarnych targów, wystaw, wydarzeń, ale ich faktyczna realizacja zależeć będzie od sytuacji pandemicznej, fot. A. Cecot

Targi, wystawy, wydarzenia – jak się układają te puzzle

Okres pandemii koronawirusowej to czas niepewności, która w ogromnym stopniu dotyczy organizacji masowych imprez branżowych. Od końca lutego 2020 r. targi, wystawy, wydarzenia są odwoływane, przenoszone, zamieniane na wirtualne spotkania i prezentacje czy webinaria. Bieżący [...]

HortiAdNet