PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pomidory malinowe z Blizanówka – uprawa

W miniony piątek, 18 maja w Blizanówku, w gospodarstwie Patrycji i Huberta Łakomiaków uczestniczyliśmy w spotkaniu dla ogrodników. Poświęcone było ono prezentacji malinowej odmiany pomidora Katy Rose F1 uprawianej na różnych podkładkach. Organizatorami wydarzenia były firmy: nasienna HM.Clause, Janiak – hurtownia oferująca kompleksowe zaopatrzenie gospodarstw w środki produkcji – oraz Grupa Mularski (produkcja rozsady, projekt „Grono”). Jako partnerzy uczestniczyły w nim firmy BASF – dostawca środków ochrony roślin, również biologicznych, Saint-Gobain Cultilene – producent wełny mineralnej – oraz ADOB – producent nawozów mineralnych. Atrakcją wieczoru był występ aktora – Cezarego Pazury.

Pomidor malinowy Katy Rose F1 w uprawie na podkładce Defensor F1

Pomidor malinowy Katy Rose F1 w uprawie na podkładce Defensor F1

Wczesny pomidor malinowy

Malinową, wczesną odmianę pomidora Katy Rose F1, o smacznych owocach (przygotowano ich degustację) pokazano w uprawie na różnych podkładkach (standardowej, Protector F1 i Defensor F1). Jak informował współpracujący z firmą HM.Clause Piotr Słomiany (Grow Concept) odmiana ta wykazuje przewagę cech generatywnych, więc zużycie energii na jej uprawę jest mniejsze, niż w przypadku większości odmian (średnia dobowa temperatura może być o 0,5-1C niższa). Z silną generatywnością odmiany wiąże się bardzo dobre zawiązywanie owoców, dlatego ich liczbę w gronach należy redukować, co jest bardzo ważne na od początku uprawy, żeby nie dopuścić do nadmiernego obciążenia roślin. Katy Rose F1 nadaje się do wczesnych, nawet listopadowych nasadzeń. Nie jest podatna na suchą zgniliznę wierzchołków owoców, nie ma również skłonności do tworzenia owoców z zieloną piętką. Rośliny mają luźny pokrój i mogą rosnąć w nieco większym zagęszczeniu niż odmiany standardowe.  Mają krótkie międzywęźla – co pozwala nieco obniżyć nakłady na pracę związaną z opuszczaniem roślin. Przed latem warto zadbać o system korzeniowy i wigor roślin ze względu na ich naturalną generatywność. Ogrodnikom decydującym się na uprawę jesienną zaleca się sadzenie roślin 35-dniowych i wstawianie ich od razu w otwory na matach.

O przebiegu uprawy w gospodarstwie państwa Łakomiaków mówiła Dorota Wielgat z HM.Clause. Szczepiona na podkładkach rozsada pomidory malinowego Katy Rose F1 została wyprodukowana w Grupie Mularski.  Rośliny 3 stycznia trafiły do szklarni, a na otwory w matach wstawiono je 5 lutego. Początkowe zagęszczenie uprawy wynosiło 1,5 szt./m2, później zwiększono je do 3,3 szt./m2. Prezentowane doświadczenie otoczone było przez odmianę gronową o małych owocach, uprawianą w dużym zagęszczeniu (3,8 szt./m2) rośliny na m2 – z tego względu klimat i fertygacja były dostosowane do „małego grona”. Mimo tego odmiana Katy Rose F1 prezentowała się bardzo dobrze – jej owoce były duże i ładnie wybarwione, grona dobrze zawiązane. – Podejrzewam, że jeżeli będą mieli Państwo tę odmianę z możliwością dostosowania warunków typowo do jej wymagań, to efekty mogą być nawet jeszcze ciekawsze.

Silniejszy wzrost wykazywały rośliny uprawiane na podkładce Defensor F1 i na podkładce kontrolnej. Natomiast na podkładce Protector F1 odmiana najwcześniej wchodzi w owocowanie. Według informacji przekazanych przez Dorotę Wielgat w uprawie w rejonie Warszawy Katy Rose na Protectorze weszła w owocowanie o 14 dni szybciej niż odmiana standardowa. Przy wyborze podkładki o silniejszym wigorze plonowanie rozpoczęło się o 7 dni wcześniej.

Mięsisty, wielkoowocowy

Drugim bohaterem spotkania w szklarni w Blizanówku był mięsisty wielkoowocowy pomidor o czerwonych, intensywnie wybarwionych i smacznych owocach – Beef Bang F1. Jak informowała Dorota Wielgat odmiana ta została stworzona z myślą o tym, żeby stanowić alternatywą dla standardu, o nieco mniejszych owocach. Owoce Beef Banga są ciężkie, mięsiste, o małym rdzeniu, twarde, dobrze się przechowują.

Więcej na temat oferty firm zaprezentowanej podczas spotkania w kolejnej części artykułu.

Fleuroselect ogłosił 3 złote medalistki na 2021 r., wśród których znalazła się owłosiona ‘Amarillo Gold’, fot. Fleuroselect

Fleuroselect wyróżnił trio – złote medalistki 2021

Fleuroselect – międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych – wybrała w marcu br. 3 złote medalistki na 2021 r. Są to, jak co roku, nowe odmiany, które będą dostępne w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet