PODosłonami.pl

De Ruiter - Hakumaru 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pomidory malinowe i wielkoowocowe czerwone – nowe odmiany (relacja z webinarium)

Prezentację wyników obserwacji nowych odmian pomidorów malinowych (numery DRTG4801 oraz DRTG4821) i wielkoowocowych czerwonych (Inspired, wcześniej testowana pod numerem DRTH5013, oraz DRTH5024 ) marki De Ruiter specjaliści z firmy Bayer, będącej właścicielem marki, zorganizowali 27 kwietnia. Z racji ograniczeń spowodowanych stanem epidemii miała ona formę webinarium

Pomidor malinowy DRTG4801

Pomidor malinowy DRTG4801

Webinarium prowadziła Anna Wojciechowska – menedżer sprzedaży w De Ruiter Polska, charakterystykę nowych, testowanych w tym sezonie odmian pomidorów malinowych i czerwonych wielkoowocowych przedstawiła dr Katarzyna Tykarska-Duchovska.

Pomidory malinowe

W przypadku malinowego pomidora DRTG4801 zwracała uwagę na mocne, lecz zbalansowane we wzroście i rozwoju rośliny, dobre wiązanie owoców oraz ich duże wyrównanie. Rośliny dobrze reagują na generatywne bodźce od początku uprawy – np. usuwanie liścia między gronami wiosną. Zaletą ułatwiającą pielęgnację roślin jest prosty wzrost pędu, co ułatwia okręcanie roślin wokół sznurków. Ciemnomalinowe, duże owoce tej odmiany są ładne, błyszczące, intensywnie wybarwione, również wewnątrz i, jak informowała specjalistka, bardzo smaczne. Nie są podatne na powstawanie niewybarwionych plam na owocach, ani na suchą zgniliznę wierzchołków owoców, ta cecha będzie jednak nadal oceniana, zwłaszcza w warunkach letniej uprawy.

Kolejna malinowa nowość testowana pod numerem DRTG4821 ma także rośliny o silnym wzroście i zbalansowanych tendencjach wegetatywnych i generatywnych. Jest łatwa w uprawie. Z informacji przekazanych przez dr Katarzynę Tykarską-Duchowską wynika, że odmiana dobrze wiąże owoce na dolnych i górnych gronach. Odmiana jest wczesna, po szybkim „starcie” (szczególnie we wczesnych nasadzeniach) wskazane jest prowadzenie roślin w następnym okresie bardziej „ spokojnie” tak, aby mogły się zregenerować. Owoce szybko dorastają, są ładne, duże, wyrównane, o dobrym smaku. Dobrze się wybarwiają (bez zielonej piętki i plam), nie są też podatne na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Odmiana dobrze sprawdziła się w tym sezonie w uprawach doświetlanych. Ważną jej cechą jest odporność na mączniaka prawdziwego. Specjaliści z De Ruitera nadal w tym roku oceniają tę odmianę w wielu lokalizacjach w Polsce.

Wielkoowocowe pomidory czerwone (beef tomato)

W ostatnim okresie w testach uprawowych w Polsce są także dwie zwracające uwagę odmiany czerwonego pomidora wielkoowocowego. Jedna z nich którą testowano pod numerem DRTH5013, otrzymała niedawno nazwę Inspired. Tworzy ona bardzo duże owoce (średnia masa powyżej 250 g), wyrównane, ładne, błyszczące, o ciemnoczerwonym zabarwieniu – również we wnętrzu owocu. Są one wysokiej jakości, trwałe i przede wszystkim bardzo smaczne. Przy odpowiednim prowadzeniu odmiana daje wysoki plon na poziomie zbliżonym do standardu w tym segmencie w ofercie firmy – pomidora Torero.

Kolejną czerwoną odmianą pomidora wielkoowocowego omawianą podczas webinarium była numerowa nowość DRTH5024. Pod względem wielkości owoce są zbliżone do Torero, bardzo intensywnie wybarwione, również wewnątrz, odmiana dobrze wiąże owoce, są one bardzo smaczne. Rośliny są „generatywne” ale mają dobry wigor, otwarty pokrój i średniej długości międzywęźla.

Podczas webinarium zaprezentowano filmy ze szklarni przedstawiające poszczególne odmiany, uczestnicy zadawali szczegółowe pytania specjalistom z De Ruitera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta _ Maluno
HortiAdNet