Niesprzedane chryzantemy – zapowiedziana pomoc nie dotyczy kwiatów ciętych

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Niesprzedane chryzantemy – zapowiedziana pomoc nie dotyczy kwiatów ciętych

Wczoraj 1 listopada, czyli w dniu, w którym zazwyczaj w Polsce groby dekorowane są tysiącami chryzantem wywodzących się z rodzimych upraw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała informację o pomocy finansowej dla producentów i sprzedawców tych roślin będącej konsekwencją zamknięcia cmentarzy w dniach 31.10-2.11. 2020 r. Zapowiadane wsparcie państwowe dotyczy jednak tylko chryzantem doniczkowych. Aby się o nią starać, trzeba do 6 listopada złożyć stosowny wniosek do kierownika Biura Powiatowego ARiMR.

Wielu polskich ogrodników została w tym roku z niesprzedanymi chryzantemami, fot. A. Cecot

Wielu polskich ogrodników zostało w tym roku z niesprzedanymi chryzantemami, fot. A. Cecot

Czarny piątek dla branży chryzantemowej

W piątek 30 października premier Mateusz Morawiecki podczas popołudniowej konferencji wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, ogłosił trzydniowe zamknięcie cmentarzy od soboty w związku z pandemią koronawirusową. Wywołało to burzę m.in. wśród producentów i sprzedawców chryzantem, które w Polsce produkowane są przede wszystkim na 1 listopada.

Następnie, po godz. 17 premier na Tweeterze napisał: – W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu. Rzecznik rządu Piotr Müller tą samą drogą poinformował: – Wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy.

Oferowana pomoc z kasy państwa – 180 mln zł

W sobotę 31 października na Facebooku prezes Rady Ministrów zapowiedział: – Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.

W sobotę odbyła się też w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi konferencja poświęcona pomocy rządowej dla przedsiębiorców, którzy zanotują spadki sprzedaży z powodu 3-dniowego zamknięcia cmentarzy. Informacji udzielały sekretarz stanu w MRiRW Anna Gembiska i podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk. Ta ostatnia oświadczyła, iż państwo polskie obejmie wsparciem finansowym wszystkich przedsiębiorców, którzy zanotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy, a reprezentowany przez nią resort ma przygotowane 180 mln zł na ten cel. – To jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiatów – powiedziała Semeniuk. Anna Gembicka zapewniła natomiast, że: – Od poniedziałku regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaoferują możliwość nabycia kwiatów i roślin, które nie zostały sprzedane w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy.

Informacje od ARiMR na temat pomocy za niesprzedane chryzantemy doniczkowe

Wczoraj, 1 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała konkretne informacje na temat pomocy i możliwości ubiegania się o nią:

Pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.

Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia.

Aby skorzystać z takiego wsparcia, przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

ARiMR na swojej stronie internetowej ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne.

Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklarację taką należy przekazać do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów. Kierownik biura powiatowego Agencji wskazuje miejsce odbioru chryzantem oraz niezwłocznie informuje posiadacza kwiatów o zamiarze odbioru należących do niego chryzantem przez zainteresowany podmiot. Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu.

Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r., muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem, jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis (to forma wsparcia publicznego dla małych i średnich przedsiębiorców, o stosunkowo niskiej wartości – taka, która nie jest w stanie naruszyć konkurencji lub wywrzeć wpływu na handel między państwami członkowskimi UE; przyp. red.)

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. Planuje się, że  pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 r.

W trakcie dnia (2 listopada) powyższy komunikat został usunięty za strony ARiMR i zastąpiony zdawkową informacją: zasady udzielenia pomocy producentom i sprzedawcom kwiatów, którzy ponieśli straty w związku z zamknięciem cmentarzy, zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu.

 

 

5 komentarzy do Niesprzedane chryzantemy – zapowiedziana pomoc nie dotyczy kwiatów ciętych

 1. Korektr49
  / Odpowiedź

  Dzień Dobry mam pytanie, czy chryzantemy miały trwałość jeden lub dwa dni? Przecież na goby można chodzić przez cały miesiąc, więc bez problemu będzie je można sprzedać, tylko trzeba będzie popracować nie jeden czy dwa dni i zwinąć kasę na którą inni muszą pracować dwa lub trzy miesiące. Handlarze kwiatami i świecami będą musieli uczciwie popracować przez miesiąc listopad i wtedy nie będą mieli strat, lecz uzyskają dochód. Pozdrawiam handlarzy i życzę im owocnej pracy a na lewiznę i jałmużnę niech nie liczą z naszych podatków.Co to następni rolnicy cwaniaczki tylko straty u dopłaty.

  • Anna Wize
   / Odpowiedź

   Dzień dobry, oczywiście chryzantemy doniczkowe nie mają 1 czy 2 dni trwałości, kwiaty cięte mają oczywiście krótką i ich po terminie nikt nie sprzeda. Chryzantem doniczkowych po tym weekendzie też raczej nikt nie będzie masowo kupował przez cały miesiąc, podobnie jak choinek nikt nie kupuje po Bożym Narodzeniu – taką mamy tradycję. Poza tym zasadnicza uwaga – to nie jest zysk z jednego czy 2 dni, bo żeby uzyskać takie rośliny ludzie pracują na to ponad pół roku, muszą też ponieść spore nakłady na sadzonki, doniczki, podłoże, nawozy… itp. Byłabym też niezmiernie wdzięczna za to, by nie obrażał Pan/Pani naszych Czytelników, ogrodników, którzy ciężko pracują na każdą złotówkę.

  • Ogrodniczka
   / Odpowiedź

   Człowieku, czy ty masz jakiekolwiek pojęcie o produkcji ogrodniczej ? Wiesz cokolwiek na temat pracy przy chryzantemach od momentu uzyskania materiału in vitro na matecznik, uprawy matecznika na sadzonki, ukorzeniania sadzonek, ich sadzenia na miejscu stałym, wymaganego podłoża, nawadniania, nawożenia, sterowania, skarlania, czyszczenia, ogrzewania, ochrony przed chorobami i szkodnikami ? Wiesz ???? Bo jeśli nie to uprzejmie proszę zamknij dziób i nie zabieraj głosu w materii która jest dla ciebie czarną magią ! Te chryzantemy które widzisz to nie jest dwa- trzy miesiące pracy tylko 9- 10 miesięcy ! Skoro według ciebie tak nam dobrze to prosze załóż gospodarstwo, zainwestuj, ponieś koszty, zrób produkcje i niech ci tyłek drży ze strachu że pan premier zamknie cmentarze i zostaniesz w czarnej *upie. Ale na początek polecam lekcje szacunku dla ciężkiej pracy rolnika i ogrodnika o której, jak widać, nie masz bladego pojęcia.

  • Adam
   / Odpowiedź

   do Korektr49: Pan nie wie kompletnie o czym mówi!
   Kupiłby Pan choinkę po Bożym Narodzeniu???? Przecież jej trwałość to 2-3 miesiące.
   Trwałość chryzantem to 7-21 dni w zależności od stopnia ich wykwitnięcia w momencie dostarczenia do sprzedaży. Czas produkcji to 4-5 miesięcy u producenta.
   Z chryzantemy, którą ktoś kupuje pod cmentarzem za 15zł producentowi zostaje w optymistycznym wariancie połowa. To ile musi sprzedać chryzantem w tym wąskim okienku sprzedażowym, aby spokojnie przeżyć zimę??? TAK – przeżyć zimę, bo Ci ludzie pracują i utrzymują swoje rodziny z produkcji chryzantem i innych kwiatów. Już nawet nie wspominam o inwestycjach, które są koniecznością. Tak to jest jak wypowiada ktoś kto nie ma pojęcia o czym mówi. Zapraszam do ogrodnictwa na kilka dni do pracy.

 2. Pingback: Pomoc za niesprzedane chryzantemy – AKTUALIZACJA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Torf i problemy związane z jego wykorzystywaniem w ogrodnictwie będą osią tematyczną wydarzenia, fot. FCI

Webinarium – torf w ogrodnictwie, podłoża uprawowe przyjazne środowisku

Już jutro, 18 maja odbędzie się bezpłatne webinarium pt. „Sustainable Growing Media”. Organizatorem tego wydarzenia jest magazyn FloraCulture International (FCI) wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (AIPH). Webinarium będzie okazją do dyskusji na temat bieżącej tendencji [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet