PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Preparaty przydatne w uprawie warzyw

Wiele nowości przydatnych w uprawie warzyw zaprezentowano podczas Małopolskiego Święta Warzyw w Pobiedniku Wielkim. Były to głównie odmiany warzyw (o których pisaliśmy w artykule „Odmiany warzyw do uprawy w tunelach foliowych”), ale nie zabrakło też nawozów, biostymulatorów i środków ochrony.

Negatywnym skutkom stresu wywołanego w wyniku oddziaływania agrofagów i czynników abiotycznych można przeciwdziałać poprzez  dwukrotne nawożenie dolistne w okresie wegetacji  preparatem AmiAgra. Jak mówił Łukasz Basiak, przedstawiciel firmy Agraplant, w jego skład wchodzą aminokwasy pochodzenia roślinnego i kwasy humusowe. Wspiera on dystrybucję azotu w roślinie i pomaga w wykształceniu silnego systemu korzeniowego.

W ofercie firmy Agrosimex znajduje się natomiast seria nawozów Rosasol ze zróżnicowaną zawartością podstawowych składników (z wyjątkiem Ca) wraz z dodatkiem mikroelementów schelatowych za pomocą EDTA. Są one przeznaczone do fertygacji w uprawach polowych oraz pod osłonami.

Na stoisku przedsiębiorstwa Chemirol (dystrybutor produktów firmy Alba Milagro) do fertygacji upraw warzyw pod osłonami rekomendowano nawóz fosforowo-potasowy Kalex (0,7-1,5 ml/m2). Dzięki wysokiej rozpuszczalności (fosforan potasu) jest on szybko pobierany przez rośliny. Obecny fosfor jonowy pobudza produkcję fitoaleksyn odpowiedzialnych za mechanizmy odpornościowe roślin.

Działanie antystresowe ma środek Greit VG z oferty przedsiębiorstwa Green Eco Poland. W uprawie tunelowej jest polecany do stosowania dolistnego podczas intensywnego wzrostu wegetatywnego i w czasie wysokich temperatur. Zawiera 12% wolnych aminokwasów.      

Duży wybór preparatów naturalnych i mikrobiologicznych (około 30) prezentowała firma Toma Seeds. Mają one bardzo różne zastosowanie – począwszy od dezynfekcji gleby, aż po zabiegi zapobiegające chorobom czy szkodnikom nadziemnych części roślin. Właściciel firmy Toma Seeds do odkażania gleby w uprawach tunelowych polecał m.in. preparat BioReset, na bazie propolisu oraz oleju z czarnej rzepy i oleju z gorczycy. Ciekawym produktem do dezynfekcji podłoża, również mat wełny mineralnej czy kokosu, jest Posidone, zawierający jodynę. Z innych środków T. Marasik zwracał uwagę m.in. na Lilascudo – do zwalczania nicieni w glebie, a także w roślinach. Wartym uwagi jest także produkt Mariposa przeznaczony do zwalczania gąsienic motyli i błonkówek.

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet