PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Prezentacja nowej odmiany ogórka

W Białym Borze w Gospodarstwie „Jarko” Jarosława Zasunia 25 października firma Enza Zaden zorganizowała spotkanie dla producentów ogórków. Prowadził je Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden.

Ogórek Melen F1 uprawiany z doświetlaniem diodowym

W Białym Borze na części powierzchni szklarni prowadzona jest uprawa z doświetlaniem, testowane jest m.in. doświetlanie diodowe

Nowa odmiana ogórka

Wydarzenie poświęcone było nowej odmianie ogórka półdługiego, prezentowanej pod numerem E23M2262 F1. W gospodarstwie państwa Zasuniów testowana jest ona już od 2 lat. Jest polecana do sadzenia od lutego w ogrzewanych szklarniach i tunelach foliowych. Jest to ogórek łatwy do prowadzenia, szybko rosnący, o horyzontalnie ułożonych, dużych liściach. Owoce, z lekko zaznaczoną szyjką, mają do 25 cm długości i nie mają tendencji do wydłużania się latem. Są wyrównane, ciemnozielone, żebrowane, błyszczące, bardzo dobrej jakości – w większości klasy I, o dobrej trwałości. Najlepszej jakości ogórki są zbierane z pędu głównego, ale dobrej jakości plon uzyskuje się także z pędów bocznych.

Odmiana ma silny system korzeniowy i bardzo duży potencjał plonotwórczy, w związku z tym rośliny mają większe od przeciętnych wymagania pokarmowe. Dlatego w przypadku uprawy kilku odmian w tym samym obiekcie ogórek E23M2262 F1 powinien być zasilany pożywką z odrębnego elektrozaworu. Jak informował Piotr Pietrzak prezentowana nowość nie ma tendencji do zrzucania zawiązków, 1-2 ciemniejsze dni nie są dla niej problemem, dopiero przy dłuższych okresach ciemnych może zrzucać kilka zawiązków. Przedstawiciel firmy Enza Zaden przypomniał także charakterystykę ogórka Melen F1, będącego od 15 lat na polskim rynku.

Gospodarstwo Jarko – sprawdzone i innowacyjne rozwiązania

W gospodarstwie Jarko uprawa ogórków zajmuje powierzchnię 1,8 ha. Uprawiany jest m.in. Melen F1 i nowa odmiana z firmy Enza Zaden – E23M2262 F1. Była ona uprawiana w Białym Borze już w ubiegłym roku, a w tym zajmuje już 20% powierzchni szklarni. W ocenie pana Jarosława Zasunia odmiana ta latem dawała bardzo duże zbiory, owoce ma trochę dłuższe niż u Melena, bardzo ładnie zabarwione. Ogrodnik podkreślał, że w jej plonie prawie nie ma owoców II klasy. Nowość nadaje się do nasadzeń od połowy lutego, nie sprawdza się natomiast w uprawie doświetlanej, w której za to bardzo dobrze radzi sobie Melen F1 (w szklarniach w Białym Borze na części powierzchni prowadzona jest uprawa z doświetlaniem asymilacyjnym wysokoprężnymi lampami sodowymi, a także z międzyrzędowym doświetlaniem diodowym – używane są lampy z firm Philips i Neonica).

Oceniając przebieg uprawy w minionym sezonie Jarosław Zasuń zwracał uwagę, że bardzo długie były okresy niesprzyjającej pogody z małą ilością światła na początku sezonu, ale również jesienią. Mimo tego plonowanie wiosną i latem było dobre. Ceny ogórków były według pana Jarosława bardzo słabe, jak stwierdził był to najgorszy rok w uprawie ogórków od 6 lat. Bardzo niskie ceny utrzymywały się w okresie od czerwca do września, najniższe były na giełdach.

Nadal firma rodzinna

W czasie spotkania w Białym Borze Piotr Pietrzak przedstawił także podstawowe informacje na temat firmy Enza Zaden. Jak poinformował jest to założona w 1938 roku holenderska firma rodzinna, funkcjonująca na całym świecie i zatrudniająca obecnie 1500 osób z czego ponad połowa zajmuje się hodowlą. Największa stacja hodowlana znajduje się w Holandii. Jednym z ważniejszych gatunków w ofercie jest ogórek.

AIPH Conference_Sept. 2020

Konferencja AIPH: jak uzdrowić branżę roślin ozdobnych po kryzysie?

„Recovery from Crisis – the Future for Ornamentals” to tytuł konferencji, którą organizuje AIPH (International Association of Horticultural Producers), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników, we współpracy z czasopismem branżowym FloraCulture International (FCI). Odbędzie się ona [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet