PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Producenci róż z wizytą w Holandii

W Holandii 8 listopada odbyło się spotkanie producentów róż i innych kwiatów ciętych, zorganizowane przez firmę Koppert Polska.

Marek Dzida

Polscy producenci róż w czasie wizyty w Holandii

Plan wydarzenia był interesujący. Pierwszym punktem była wizyta w szklarni pokazowej Dümmen Orange. Zostały tam przedstawione najnowsze testowane odmiany, a także bardziej i mniej znane odmiany komercyjne. Ogrodnicy mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania związane np. z wrażliwością poszczególnych odmian na choroby. Następnie reprezentujący tę firmę Niels Pennings przedstawił najczęstsze problemy występujące na produkcyjnej plantacji róż i opowiedział o technologii produkcji. Została także zaprezentowana maszyna sortująco-pakująca cięte kwiaty róż. Na świecie są tylko dwie tak duże maszyny.

Druga plantacja, jaką odwiedzili ogrodnicy z Polski, należała do firmy Van den Berg RoseS w Delfgauw. Producent ten w samej Holandii ma 16 hektarów szklarni produkcyjnych, z czego na rynek holenderski rocznie dostarcza 90 milionów kwiatów. Została tam zaprezentowana 15 letnia produkcja, która jest ciągle bardzo wydajna, z 1 m2 daje 450 kwiatów w ciągu roku. Prowadzona jest tam biologiczna ochrona roślin przed szkodnikami, dzięki czemu jakość i zdrowotność roślin jest po tylu latach intensywnej produkcji na najwyższym poziomie.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta w Wolrd Horti Center. Centrum to składa się z części doświadczalnej, pokazowo – wystawienniczej i szkoły, gdzie są przygotowywani do zawodu młodzi ogrodnicy. Koncepcja tego miejsca powstała w 2001 r., a oficjalne otwarcie nastąpiło w marcu 2018 r. W szkole World Horti Center uczy się 1200 uczniów, wystawia się ponad 100 firm z całego świata, a doświadczenia prowadzone są w 38 szklarniach eksperymentalnych.

Poul Moris – Breeding Director Cut Flowers z Dümmen Orange, w jednej z sal konferencyjnych w WHC, wygłosił prelekcję nt. poszukiwania genu odporności na mączniaka prawdziwego i zastosowania go w różnych odmianach róży.

W siedzibie firmy Certon Greenhouse Solution, była możliwość zobaczenia centrum doświadczalnego, które zostało ukończone w marcu b.r. Znajdowały się tam doświetlane farmy produkcyjne, bez dostępu światła dziennego. Ze wstępnych badań w uprawie papryki wynika, że plon z takich obiektów może być wyższy nawet o 60%, w porównaniu ze szklarniową uprawą bez doświetlania.

Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie Koppert Experience Center. Została tam zaprezentowana historia firmy Koppert, główne projekty jakimi firma zajmuje się na całym świecie, a także laboratorium, w którym są produkowane organizmy pożyteczne i badana jest ich jakość.

Ten intensywny dzień zakończył się uroczystą kolacją w restauracji Euromast w Rotterdamie, która jest jednocześnie najwyższą wieżą w Holandii.

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet