PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Produkcja rozsady ogórków – specjalizacja przez cały rok

Oczekiwania ogrodników dotyczące rozsady ogórków zależą od przyjętego przez nich systemu uprawy. Przez lata ogórki uprawiano głównie w systemie „na parasol”. W ostatnich latach rozwijają się uprawy w systemie wysokiego drutu, prowadzone również z doświetlaniem asymilacyjnym.

Dobrze wyrównana partia rozsady ogórka w Holandii

Dobrze wyrównana partia rozsady ogórka, produkcja rozsady w Holandii

Różne systemy uprawy wymagają kompaktowej rozsady

Owoce ogórków z pędu głównego są lepszej jakości i cięższe niż te, z pędów bocznych. Dlatego w standardowej uprawie prowadzonej w systemie „na parasol”, powinno być jak najwięcej liści na pędzie przed dorośnięciem do drutu, ponieważ w kącie każdego liścia może zawiązać się owoc. Również w uprawach w systemie wysokiego drutu, także w doświetlanych, ważne jest, by rośliny były kompaktowe, ponieważ takie mogą dać szybko wysoki plon. Wówczas łatwiej też utrzymać rośliny w równowadze.

Zbyt mocno „wyciągnięte” rośliny przy dużym obciążeniu owocami staną się zbyt słabe, wytworzą mniej liści przed dorośnięciem do drutu (na wysokości 2,2 m) i ze względu na słaby wigor, będą mogły utrzymać mniej owoców. Kompaktowy pokrój jest ważną cechą rozsady ogórków, ale ze względu na fakt, że bardzo szybko reagują one na warunki uprawy, może on być łatwo utracony. Zimą trudno uzyskać kompaktowy pokrój, ze względu na niski poziom światła, natomiast latem może być to problematyczne z racji wysokiej temperatury.

Złota zasada: jeśli liścienie ogórków dotykają podłoża, hipokotyl (część podliścieniowa) jest właściwej długości!

Siewki ogórka 5 dni po wysiewie, rośliny w warunkach optymalnej temperatury

Siewki ogórka 5 dni po wysiewie, roślinom zapewniono optymalną temperaturę

Warunki prowadzące do „niekompaktowego” pokroju roślin.

  • Kostki z wysianymi nasionami osłonięte były folią, aby utrzymać wyższą temperaturę podłoża – folia została zdjęto zbyt późno.
  • Ogrzewanie podłoża jest włączone na zbyt długi czas po wysiewie, co prowadzi do za wysokiej temperatury kostek rozsadowych.
  • Rośliny zostały rozstawione zbyt późno – każdy dzień opóźnienia prowadzi do obniżenia plonu.

Jak uzyskać kompaktowe rośliny?

  • Rozstawić kostki nieznacznie już w dzień wysiewów, tak aby na metrze kwadratowym znajdowało się 55-60 roślin, zamiast 70. Wymaga to nieco więcej dodatkowej powierzchni, ale równocześnie zapewni lepszy mikroklimat wokół roślin, mniejszą wilgotność, co ogranicza ich „wyciąganie się”.
  • Wyłączyć ogrzewanie podłoża, kiedy w kostkach rozsadowych pierwsze nasiona zaczną kiełkować.
  • Rozstawić kostki, gdy pierwszy liść ma długość 1-2 cm, a nie 3-4 cm!

Zimowe nasadzenia ogórków

We wczesnych terminach zimą (mniej więcej do połowy stycznia) jest możliwość sadzenia rozsady ogórków tylko jednego typu – jednopędowej. Dla roślin uszczykiwanych (dwupędowych) w warunkach północnej i zachodniej Europy jest wówczas zbyt ciemno. W przypadku, gdy rośliny mają być dostarczone w lutym, można już użyć uszczykiwanej, dwupędowej rozsady.

Ogórki są bardzo wrażliwe na wysokość temperatury i poziom światła (naturalnego czy sztucznego) – skutki zbyt niskiego poziomu będą widoczne bardzo szybko. Optymalna temperatura kostek rozsadowych do wysiewów wynosi 25-27°C. Może być nieco niższa, ale wtedy przedłuży się kiełkowanie nasion i spowolni rozwój siewek. Wpływ niewyrównanej temperatury również będzie szybko widoczny, w postaci szybkości kiełkowania oraz rozwoju roślin i doprowadzi do uzyskania niewyrównanej ich partii.

Doświetlanie światłem o natężeniu 6 tys. lx (czyli 56 W/m2 lub 111 µmol/m2) powinno być włączone przez 20 godzin na dobę, wówczas rośliny będą kompaktowe i ciemnozielone, ponieważ wysoki poziom asymilatów będzie hamował ich wydłużanie się. Po rozstawieniu roślin powinno się utrzymywać różnicę temperatury między naturalnym dniem a nocą na poziomie 2-3°C.Międzywęźla powinny mieć długość 3-4 cm i rosnąć pod kątami, zygzakowato, powinny również pojawiać się już małe boczne pędy.

Cechy kompaktowej, „generatywnej” rozsady ogórka to:

  • krótki hipokotyl (część podliścieniowa) – długości 3-4 cm;
  • krótkie międzywęźla – długości 3-4 cm;
  • międzywęźla rosną pod kątami, zygzakowato;
  • górne liście mają powcinane, zygzakowate brzegi.

Typy rozsady ogórka

W zależności od intensywności doświetlanie można wyróżnić dwa typy rozsady ogórka – skandynawski i holenderski. Rozsada holenderskiego typu jest produkowana przy doświetlaniu na poziomie ok. 6 tys. lx (56 W/m2 lub 111 µmol/m2), rozsada typu skandynawskiego przy doświetlaniu o natężeniu 25 tys. lx (234 W/m2 lub 463 µmol/m2). Jeśli te poziomy zachowane są od czasu siewu ogórków, rośliny będą bardzo kompaktowe i w przypadku rozsady typu holenderskiego do wysokości 50 cm (wysokość podtrzymującego ją patyczka) wytworzą 6 lub 7 liści, u rozsady typu skandynawskiego będzie to 7 lub 8 liści. Rozsada typu skandynawskiego jest przeznaczona głównie do upraw w systemie wysokiego drutu, które są standardem w krajach skandynawskich. Niemniej jednak ogrodnicy z rejonów, w których długość dnia zimą wynosi powyżej 5 godzin na dobę, mogą wzorować się na takim sposobie produkcji superkompaktowej i „generatywnej” rozsady. Na rozsadę typu skandynawskiego silny wpływ ma również rozstawianie roślin oraz temperatura – wzrost roślin jest determinowany nie tylko poprzez poziom światła.

Oczywiście w Skandynawii poziom naturalnego światła jest znacznie niższy niż w Holandii, ale cel ogrodnika jest taki sam – uzyskanie kompaktowej rozsady, aby następnie otrzymać jak najwięcej owoców z pędu głównego.

Wiek roślin w przypadku obu omawianych typów rozsady jest różny – skandynawska jest średnio o 3-4 dni młodsza od holenderskiej. Lampy do doświetlania asymilacyjnego dają nie tylko światło, ale także ciepło, dlatego średnia 24-godzinna temperatura w produkcji pierwszej z nich jest o 2-3°C wyższa, co przyspiesza wzrost roślin.

Całość artykułu ukaże się wktótce w czasopiśmie Pod Osłonami 2/2019. Zapraszamy do sklepu internetowego wydawnictwa Hortpress. 

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet