PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Propozycje odmianowe warzyw

Podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Nadarzynie podobnie jak w poprzednich latach zaprezentowano bogatą ofertę firm ogrodniczych. W tym artykule przedstawiamy polecane propozycje odmianowe warzyw uprawianych pod szkłem i folią.

Na stoisku marki Nunhems, należącej do firmy BASF, ofertę przedstawiali Marcin Dąbrowski, Katarzyna Zasowska-Broniarek i Kinga Korczak-Dymitruk

Na stoisku marki Nunhems, należącej do firmy BASF, ofertę przedstawiali Marcin Dąbrowski, Katarzyna Zasowska-Broniarek i Kinga Korczak-Dymitruk

Firma Alseed jest przedstawicielem i dystrybutorem holenderskich firm nasiennych DAPco Holland, Bakker Brothers i Holland Select. Nowością, wzbudzającą największe zainteresowanie zwiedzających, była odmiana fasoli tycznej Sunshade z przedsiębiorstwa Holland Select, do upraw w szklarniach i tunelach. Ma okrągłe na przekroju, żółte strąki długości ok. 17 cm i średnicy 10 mm, które są bardzo atrakcyjne i smaczne, bez łyka o wysokiej trwałości pozbiorczej. Inne fasole tej firmy pną się po sznurkach nawet do wysokości 4-5 metrów i nie wymagają prowadzenia. Plon jest 3-4-krotnie wyższy niż odmian karłowych.

Firmę Alseed reprezentowała Monika Skurko i Antoni Lipniewski

Do upraw pod osłonami przedstawiciele firmy Enza Zaden polecali głównie malinowy pomidor Enroza (wówczas prezentowany jeszcze pod numerem E15A.41717), który w tym roku jest uprawiany już na powierzchniach komercyjnych. Inne nowości oferowane w Polsce przez tę firmę pochodzą z hodowli Takii Seed. Jest to malinowy wielkoowocowy pomidor pod numerem TM-075 oraz żółtopomarańczowy TI-169 również o dużych owocach. Obie odmiany są polecane do uprawy w tunelach w krótkich cyklach.

Pod numerem E15A.41717 (obecnie odmiana otrzymała juz nazwę Enroza) na stoisku firmy Enza Zaden prezentowano pomidory malinowe z polskiej uprawy z doświetlaniem asymilacyjnym

Pod numerem E15A.41717 (obecnie odmiana otrzymała juz nazwę Enroza) na stoisku firmy Enza Zaden prezentowano pomidory malinowe z polskiej uprawy z doświetlaniem asymilacyjnym

Kalafior Maybach – jak przekonywał Sławomir Mechacki z HM.Clause – jest odmianą najwcześniejszą na rynku, o okresie wegetacji ok. 55 dni. Polecany do uprawy w tunelach foliowych i do bezpośredniego osłaniania roślin. Rozsadę można sadzić w tunelach już w marcu, a przy sprzyjającej pogodzie nawet w lutym. Do m.in. upraw tunelowych spośród pomidorów polecano „malinę” Clarossa o owocach ponad 200 g i Kongo – śliwkokształtny pomidor malinowy o twardych owocach zebranych po sztuk w gronie.

Firma HM.Clause promowała warzywa przeznaczone do uprawy pod osłonami lub w polu

Firma HM.Clause promowała warzywa przeznaczone do uprawy pod osłonami lub w polu

Należąca do koncernu BASF, firma Nunhems reklamowała na Targach głównie odmiany do uprawy polowej, jednak znalazły się również i takie, które dobrze sprawdzają się do bardzo wczesnych nasadzeń i np. zbiór pęczkowy. Był to m.in. odporny na jarowizację seler mieszańcowy Princino sadzony w tunelach od 10 marca, a także por mieszańcowy Shafton, szybko rosnący i dający wysoki plon.

W ofercie firmy Rijk Zwaan znalazły się nowe odmiany z oznaczeniami: KnoxTM oraz KnoxTM Core. Pierwsze odnosi się do sałat, które charakteryzują się opóźnionym różowieniem (starzeniem się) brzegów liści po cięciu. Jest to bardzo ważna cecha dla firm tnących i pakujących cięte liście sałat. Drugie z kolei określa opóźnione brązowienia głąba sałaty po cięciu (zbiorze), co ma duże znaczenie dla firm handlujących całymi główkami tego warzywa.

W asortymencie firmy Rijk Zwaan mocną pozycję mają sałaty należące do różnytch typów

W asortymencie firmy Rijk Zwaan mocną pozycję mają sałaty należące do różnytch typów

Wśród warzyw kapustnych ciekawe propozycje promowano na stoisku Seminis. Green Flash i Rapidion to nowe kapusty głowiaste tej marki, polecane na wczesne nasadzenia okrywane folią perforowaną lub włókninę. Green Flash ma wysoko osadzone główki, co ogranicza ryzyko gnicia ich spodu. Z kolei Rapidion o 55-dniowym okresie wegetacji świetnie sprawdza się w uprawie tunelowej, można ją sadzić już od połowy lutego. Kalafior Whitex natomiast to odmiana, u której brak osłonięcia róży nie powoduje utraty jej białego koloru.

Wśród odmian papryki typu blok do upraw tunelowych jak przekonywał Mariusz Kwiatkowski, przedstawiciel firmy Syngenta wciąż niezastąpioną na rynku pod względem wczesności jest mieszańcowa Yecla. Jedną ze znanych i nadal mocno promowanych odmian na stoisku tej firmy była papryka Yecla. Charakteryzuje się regularnym kształtem oraz długą i grubą szypułką ułatwiającą zbiór. Na szczególną uwagę zwracano również na odmiany rzodkiewki pod osłony tj. Donar i Jostar. Ich rośliny są wyrównane, a krótkie, mocno osadzone liście ułatwiają zbiór i pęczkowanie.

 

Pełna oferta odmianowa warzyw została opublikowana w 2 numerze czasopisma ,,Pod Osłonami”

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet