20 lat z ozdobnymi roślinami cebulowymi - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

20 lat z ozdobnymi roślinami cebulowymi

Kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC) jakie odbywało się 24 i 25 września w Skierniewicach, miało szczególny charakter, bowiem było związane z jubileuszem 20-lecia tej organizacji. Nie zabrakło wspomnień, podsumowań dwóch dekad działalności, życzeń od przybyłych gości oraz uhonorowania osób mających szczególne zasługi dla Stowarzyszenia.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczął obecny prezes SPORC – Bogdan Królik, mówiąc – Mamy za sobą wiele lat spotkań, wspólnych wyjazdów i wizyt w gospodarstwach naszych członków. Kluczem do sukcesu jest chyba prawdziwa przyjaźń, która łączy wielu członków naszej organizacji i sprawia, że ciągle trwamy. We współpracy z prof. dr hab. Jadwiga Treder oraz dr Dariuszem Sochackim wręczyli oni specjalne jubileuszowe odznaczenia dla osób zasłużonych dla Stowarzyszenia. Do grona honorowych członków honorowych przyjęto również prof. Jerzego Hetmana z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W szczególny sposób uhonorowano dr Dariusza Sochackiego, który oprócz jubileuszowego odznaczenia otrzymał 80 cebulek tulipanów, czyli mniej więcej tyle ilu jest członków SPORC. To właśnie dr D. Sochacki, pełniąc funkcję skarbnika jest swego rodzaju motorem napędowym stowarzyszenia, inicjatorem i realizatorem wielu spotkań i wystaw realizowanych w ramach działalności Stowarzyszenia.

Przypominając historię SPORC prof. Jadwiga Treder i dr Dariusz Sochacki, sięgnęli 20 lat wstecz do roku 1994, kiedy odbywała się w Skierniewicach Konferencja „Tulipany Wczoraj, Dziś i Jutro”. Wówczas  z inicjatywy prof. Teresy Orlikowskiej udało się stworzyć 15-osobową grupę, która zajęła się organizacją pełnoprawnego Stowarzyszenia. Rok później (12 czerwca 1995 roku) powołany został pierwszy historyczny zarząd Stowarzyszenia z prof. Teresą Orlikowską jako pierwszą prezes. Późniejsze funkcje prezesów pełnili kolejno Krzysztof Fatel, Agnieszka Pływaczewska-Gacka, Stanisław Gołębiowski oraz Bogdan Królik – obecny prezes. W drugim roku udało się zgromadzić 44 członków, obecnie do organizacji należy około 80 osób. SPORC do tej pory zorganizowało 19 Konferencji naukowych oraz wiele wizyt w gospodarstwach członków w całym kraju oraz kilka wyjazdów zagranicznych (m.in. Holandia, Szwecja, Francja, Niemcy, Litwa, Łotwa). To nie tylko zwiedzanie gospodarstw, ale również czas do rozmów we własnym gronie, i nawiązanie nowych kontaktów i przyjaźni. Były one również okazją do pokazania naszej siły poza granicami kraju, i tego że jako Polacy potrafimy działać wspólnie – mówiła prof. Jadwiga Treder. Przy okazji Konferencji wydawane są również biuletyny dla członków SPORC – do tej pory 27 numerów, zawierających łącznie 200 artykułów popularno-naukowych. Za sprawą Stowarzyszenia zorganizowano wiele wystaw promujących kwiaty cebulowe, m.in. Ogólnopolska Wystawa Lilii  w Warszawie (ostatnia odbyła się w 2012 roku), Wystawa Tulipanów w Wilanowie czy mini wystawa w warszawskim przedszkolu nr 146 oraz prezentacja kwiatów podczas skierniewickiego Święta Owoców, Warzyw i Kwiatów. Od początku SPORC działa przy IO w Skierniewicach korzystając z wiedzy pracowników oraz gościnnych murów siedziby Instytutu.

1 komentarz do “20 lat z ozdobnymi roślinami cebulowymi

  1. Pingback: O ozdobnych roślinach cebulowych | Pod OsłonamiPod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet