Warsztaty BerryTech2022 – olbrzymia porcja wiedzy teoretycznej i praktycznych rozwiązań już 31 lipca!

PODosłonami.pl

OSRAM - FLUENCE - czerwiec

Berry Tech 2022 – warsztaty stacjonarne już 31 lipca

Berry Tech 2022 to projekt doświadczalno-wdrożeniowy prowadzony od kilku lat przez Doradcę Jagodowego (dr hab. Zbigniew Jarosz, Magdalena Jarosz, Albert Zwierzyński) w Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna. To potężna dawka wiedzy – innowacyjne rozwiązania i technologie stosowane w uprawie truskawki i maliny przedstawione w przystępnej formie warsztatowej: dyskusji oraz praktycznej wymiany poglądów. Olbrzymia porcja wiedzy teoretycznej i praktycznych rozwiązań już 31 lipca.

Czytaj dalej...

Założenia projektu

W ramach projektu testowane są nowe odmiany truskawki, maliny i jeżyny, nowe technologie uprawy i podłoża do bezglebowej uprawy oraz rozwiązania z zakresu ochrony gatunków jagodowych. Szczególnie ważnym elementem badań jest technologia „zero pozostałości”, która ma na celu produkcję najwyższej klasy owoców bez pozostałości substancji aktywnych środków ochrony roślin.

Ważnym aspektem tworzonej technologii jagodowej jest wykorzystanie innowacyjnych nawozów, biostymulatorów oraz preparatów zawierających pierwiastki korzystane dla roślin. W ramach warsztatów organizatorzy podzielą się z Państwem wynikami tegorocznych obserwacji oraz prowadzonych badań i testów.

Pierwsza część warsztatów Berry Tech 2022 …

odbędzie się w Stacji Badawczo-Rozwojowej Boryna (Stare Olszyny 9). Będzie poświęcona dyskusji nad poszczególnymi elementami technologii uprawy maliny i jeżyny, w tym:

– Bezglebowa uprawa maliny w pojemnikach, z wykorzystaniem fertygacji opartej na jedno i wieloskładnikowych nawozach.

– Nawożenie dolistne, biostymulacja i dostarczanie pierwiastków korzystanych dla roślin.

– Odmiany maliny, typy sadzonek oraz terminy sadzenia.

– Techniki przyspieszania i opóźniania zbiorów maliny w uprawie tunelowej oraz szanse i zagrożenia płynące z tego typu rozwiązań.

Technologia „zero pozostałości’’ stosowana w gospodarstwie produkującym owoce przeznaczone do sprzedaży w dużych sieciach handlowych.

– Wykorzystanie chemicznych środków ochrony roślin w kontekście wytycznych „Europejskiego Zielonego Ładu”.

– Trwałość pozbiorcza owoców.

– Czy i jak można poprawić skuteczność ochrony roślin?

– Co zrobić z chwastami na plantacji?

Druga część warsztatów Berry Tech 2022 …

odbędzie się w Gospodarstwie RaffBerry Rafała Popławskiego (Wychódźc 90) na plantacji truskawki gruntowej znajdującej się w sąsiedztwie tuneli z uprawą odmiany powtarzającej owocowanie, w podłożu kokosowym.

Podczas dyskusji na plantacji gruntowej omawiane będą zagadnienia:

– Analiza mikrobiologiczna gleby i roślin – dlaczego powinniśmy ją wykonywać?

– Technologia niwelująca „zmęczenie” gleby oraz eliminująca szkodniki glebowe.

– Nawożenie w czasie przygotowania stanowiska do nowych nasadzeń oraz  po zbiorach (plantacje pozostawiane na kolejny sezon).

– Ochrona i biostymulacja truskawki w okresie inicjacji pąków.

– Nowości odmianowe – na co postawić w nadchodzącym sezonie.

W trakcie dyskusji na temat uprawy odmian truskawki powtarzających owocowanie, w matach kokosowych, zostaną poruszone zagadnienia:

– Dobór sadzonki i odmiany do uprawy w podłożach.

– Uprawa truskawki w różnych podłożach – czy pozostawienie tych samych mat na 3 sezon to dobry pomysł?

– Jak zniwelować owocowe „górki” i zasypać „dołki” w uprawie truskawek powtarzających owocowanie.

Gościem specjalnym warsztatów Berry Tech 2022 będzie Michele Perusi z Włoch. Jest on uznanym i cenionym specjalistą ds. agrotechniki wspierającym plantatorów (maliny, czereśni i jeżyny) z Włoch oraz Turcji. W trakcie warsztatów Michele Perusi podzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu agrotechniki maliny i jeżyny. Będzie również okazja do zadania pytań oraz dyskusji na temat rozwiązań agrotechnicznych stosowanych w innych krajach.

Udział w warsztatach jest bezpłatny ale wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie wydarzenia.

Źródło: Zespół Doradcy Jagodowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Targi IPM Essen 2023 odbędą się w dniach 24-27 stycznia; krajem partnerskim będzie tym razem Wielka Brytania (fot. Messe Essen)

Wracają styczniowe targi roślin ozdobnych IPM Essen!

Zbliża się kolejna edycja międzynarodowych targów IPM Essen, które w ciągu prawie czterech dekad istnienia, zyskały opinię najważniejszego tego typu wydarzenia w branży roślin ozdobnych. Impreza wraca po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa. Najbliższą [...]

Florensis_Dianthus
TSW 23
HortiAdNet