Bratki Delta ® – dwadzieścia pięć lat minęło od wprowadzenia tej grupy odmian

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Bratki Delta ® – dwadzieścia pięć lat minęło

Bratki Delta ® to jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek w obrębie asortymentu roślin ozdobnych dostępnego na międzynarodowym rynku. Minęło 25 lat odkąd pojawiły się w sprzedaży, o czym przypomina hodowca tej grupy odmian – firma Syngenta Flowers, która obecnie oferuje 30 kreacji spod znaku Delta®. Dominują one w produkcji wielkokwiatowych bratków na świecie i w naszym kraju. W Polsce stopniowo stają się domeną większych gospodarstw współpracujących z sieciami handlowymi, choć wciąż uprawiane są także w wielu mniejszych zakładach ogrodniczych, które działają lokalnie.

Bratki Delta ® (tu: odmiana 'Yellow with Blotch') pojawiły się na rynku 25 lat temu, fot. A. Cecot

Bratki Delta ® (tu: najpopularniejsza u nas odmiana 'Yellow with Blotch') pojawiły się na rynku 25 lat temu, fot. A. Cecot

Bratki Delta ® – początek historii, zalety

Heterozyjna grupa („seria”) Delta® bratka (Viola ×wittrockiana) została stworzona przez Martiena Guttera, który prowadził prace hodowlane dotyczące roślin ozdobnych w holenderskiej firmie Sluis & Groot (założono ją w 1867 r.), a potem – aż do ok. 2005 r. – w przedsiębiorstwach, które w wyniku przekształceń własnościowych kontynuowały jej działalność.

Grupa Delta F1 pojawiła się w 1995 roku jako gwiazda w asortymencie S&G. Była następczynią grupy Roc F1, którą przewyższała: zwartym, mocnym pokrojem roślin, wielkością kwiatów, wcześniejszym o 7-10 dni kwitnieniem i wyrównaniem poszczególnych odmian („kolorów”) w serii, co umożliwiało sprzedaż wszystkich kreacji w jednym terminie.

– Te zalety wyróżniają bratki Delta ® na międzynarodowym rynku, podobnie jak trwałość roślin w obrocie, w tym w sprzedaży detalicznej, a także stabilność odmian w ciągu kolejnych lat produkcji – podkreśla Bartłomiej Pierzchalski, koordynator ds. produktu na Europę Centralną w firmie Syngenta Flowers. Dodaje on, że w hodowli odmian z tej grupy zwraca się też baczną uwagę na intensywność krzewienia się roślin oraz to, by równie dobrze nadawały się do produkcji w sezonie wiosennym, jak i jesiennym (ten drugi termin ma u nas niewielkie znaczenie, ale jest ważny w wielu innych krajach świata).

Od ponad dekady hodowlą bratków Delta® zajmuje się Robbie Gieslink, który przejął pałeczkę po Martienie Gutterze i mówi, że odmiany z tej grupy stale podlegają ulepszeniu; tylko w ciągu ostatnich sześciu lat zostało odnowione ponad 40% asortymentu spod znaku Delta®. Oprócz ww. kryteriów, w hodowli bierze się również pod uwagę zmieniające się trendy konsumenckie i wymagania rynku detalicznego.

Odmiany, hity

Początkowo, w 1995 roku wprowadzono na rynek 17 odmian (kolorów) bratka z grupy Delta®; w ciągu pięciu następnych lat dodano 5 kolejnych kreacji. W okresie 2000-2005 znowu znacznie poszerzono tę ofertę, między innymi o przebojową kreację ‘Yellow with Blotch’. Rozbudowywanie i ulepszanie grupy jest kontynuowane po dziś dzień – jedna z wyróżnianych nowości to odmiana Delta® ‘Pure Orange Imp.’, o kwiatach w czysto pomarańczowej, intensywnej barwie, zawsze poszukiwanej na rynku bratków i trudnej do uzyskania w hodowli tej rośliny.

Obecnie grupa Delta® składa się z 30 kreacji kolorystycznych. Ewa Langer, szefowa Syngenta Flowers Polska informuje, że w naszym kraju, poza odmianą ‘Yellow with Blotch’, która jest bezsprzecznym hitem, od lat niepokonanym na rodzimym rynku, do najpopularniejszych należą: ‘Gold with Blotch’, ‘Yellow’, ‘Yellow with Purple Wing’, ‘White with Blotch’, ‘Violet & White’. Dodaje, że bratki wielkokwiatowe wciąż wyraźnie przeważają tu nad tzw. minibratkami (fiołkami rogatymi), a Delta® stanowi ok. 75% ogólnych „bratkowych” zamówień składanych przez polskich ogrodników w firmie Syngenta Flowers.

Bratki Delta ® (tu: odmiana 'Yellow') pojawiły się na rynku 25 lat temu, fot. A. Cecot

Delta Yellow – jedna z najczęściej w Polsce uprawianych odmian bratka (Viola ×wittrockiana), fot. A. Cecot

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet