PODosłonami.pl

Bylinowe migawki z międzynarodowych targów Zieleń to Życie 2023

Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE 2023, które gościły w Warszawie na przełomie sierpnia i września, przyniosły wiele nowości – z różnych dziedzin branży roślin ozdobnych. Między innymi zwracały uwagę byliny, które w ostatnich latach tworzą wizualnie atrakcyjną tkankę wystawowych ekspozycji, a także są tematem towarzyszących targom konferencji.

Czytaj dalej...
Zieleń to Życie 2023_Szkółki Kurowscy_fot. A-Cecot

Byliny w konkursie

W Konkursie Roślinnych Nowości, który towarzyszył targom Zieleń to Życie 2023, byliny stanowiły około 30% wszystkich zgłoszeń.

W tegorocznym konkursie nagrodzone w zostały w sumie 4 odmiany bylinowych gatunków, z rodzajów: Anemone, Miscanthus, Nepeta, Phlox.

Byliny podczas konferencji i seminarium

Bioróżnorodność, będąca jedną z osi tematycznych targów Zieleń to Życie 2023, w tym konferencji „Mocno Zielone Miasto”, w sposób oczywisty łączyła się m.in. z bylinami. Wśród tych roślin jest bowiem wiele taksonów przyjaznych owadom zapylającym czy przydatnych do założeń naturalistycznych.

Nie zabrakło też jednak informacji dla ogrodników, którzy zajmują się towarową produkcją roślin ozdobnych (pod osłonami) i poszukują rozwiązań opłacalnych dla ich działalności, odpowiadających na potrzeby rynku detalicznego.

Podczas seminarium „Wiedza dla Handlu i Producentów” szef Vitroflory Tomasz Michalik przedstawił wykład „Byliny wczesnej wiosny – nowe spojrzenie, wiele możliwości”. Prelegent rekomendował rozmnażane wegetatywnie odmiany nowej generacji, przydatne do uprawy w doniczkach i wizualnie atrakcyjne w okresie sprzedaży (wywołujące efekt Wow!). Wśród jego propozycji znalazły się np.: Bergenia ‘Pink Dragonfly’, Dicentra spectabilis VALENTINE®, Geum ‘Grande Rosso’, ×Heucherella PINK REVOLUTION, Phlox ×hybrida ‘Bedazzled Pink’, Polemonium ‘Gold Feathers’, PulmonariaShrimps on the Barbie’,  Silene  ‘Rollies Favorite’, Sempervivum – odmiany z grupy BigSam™. Prelegent polecał też zestawy bylin do eksponowania (ekspediowania) na jednym wózku, takie, jak choćby: Deschampsia flexuosa ‘Tatra Gold’, Heucherella PINK REVOLUTION, Geum ×hybridum ‘Massimo Giallo’, Ajuga ‘Princess Nadia’.

Tomasz Michalik zachęcał ponadto do udziału w tegorocznej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bylinowego – ISU Future Days w Pradze.

Na stoiskach uczestników wystawy Zieleń to Życie 2023   

Podczas targów Zieleń to Życie, w których uczestniczą głównie szkółkarze, byliny są zwykle prezentowane przez poszczególnych wystawców wraz z innymi produkowanymi przez nich roślinami – krzewami, drzewami.

W przypadku tego typu stoisk, ze zróżnicowanym asortymentem, byliny wyróżniały m.in. ekspozycję firmy Świat Zieleni, która skomponowała z tych roślin – głównie o dekoracyjnych liściach (Brunnera, Heuchera, Ajuga, Alchemilla) – pionową „zieloną” ścianę, identyfikującą prezentację.

Zostało jeszcze 81% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet