Byliny lata na nowy sezon, polecane przez Florensis

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Byliny lata na nowy sezon, polecane przez Florensis

Przedstawiamy nowe, a także inne szczególnie godne uwagi odmiany polecane zwłaszcza producentom roślin sezonowych – jako następną po roślinach balkonowo-rabatowych uprawę w cyklu rocznym. Zgodnie z wciąż trwającą porą, są to byliny lata, wśród których nie brakuje modnych jeżówek czy lawend. Z reguły kreacje te charakteryzuje zwarty pokrój i kwitnienie w pierwszym roku produkcji (bez jaryzacji). Byliny z tej kategorii, włączając nowości, Florensis prezentował od czerwca na pokazowej kolekcji przy swojej siedzibie w w Hendrik-Ido-Ambacht w Holandii.

Byliny lata charakteryzuje coraz bogatszy asortyment, w którym przybywa odmian zakwitających w 1. roku uprawy (u góry z prawej Echinacea pupurea Lakota Orange), fot. Florensis

Byliny lata charakteryzuje coraz bogatszy asortyment, w którym przybywa odmian zakwitających w 1. roku uprawy (u góry z prawej Echinacea pupurea Lakota Orange), fot. Florensis

Byliny – ważna pozycja w asortymencie

Jak podkreśla menedżer ds. sprzedaży Mariusz Federowicz, Florensis zmienia strategię dotyczącą asortymentu bylin, jakie oferuje ta firma. Otóż zamierza się skupić przede wszystkim na odmianach rozmnażanych wegetatywnie (w tym metodą kultur tkankowych), które pozwalają uzyskać produkty z górnej półki. Florensis zapowiada także rozwijanie własnej hodowli bylin.

Mariusz Federowicz dodaje, że nie znaczy to, iż zabraknie w ofercie wartościowych odmian rozmnażanych z siewu, które spełniają potrzeby typowej produkcji sezonowej (w przypadku bylin lata kwitnienie przypada na okres od czerwca, lipca, a rośliny zakwitają w 1. roku uprawy).

Jeżówki – modne byliny lata

Rozmnażane wegetatywnie

W odniesieniu do jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea) M. Federowicz zwraca uwagę na nową identyfikację wizualną oraz rozbudowę grupy (serii) Sombrero® z przedsiębiorstwa Darwin Perennials, którą Florensis oferuje od kilku lat – w Europie na zasadach wyłączności. Rośliny rozmnażane są in vitro, zakwitają w 1. roku uprawy i charakteryzują się wyrównanym wzrostem i rozwojem, w tym równoczesnym zakwitaniem. Do dotychczasowych 6 odmian dołączane są następne. Nowością na 2022 r. jest Sombrero® Rose (intensywnie różowe kwiatostany osadzone są na ciemnych, prawie czarnych pędach; rośliny mają zgrabny pokrój, wysokość do 50 cm i dobrze wypełniają doniczkę).

Nowością są także „podgrupy” Sombrero® Compact (z żółto kwitnącą odmianą Sombrero® Compact Yellow, dorastającą do wysokości 35 cm i, jak zapewnia M. Fedorowicz, idealnie wyrównaną w uprawie), a także Sombrero® Special (szczególna kolorystyka dwubarwnych kwiatów języczkowatych) i Sombrero® Double (pełne kwiatostany).

Mariusz Federowicz zaleca produkcję jeżówek z serii Sombrero® od 13. tygodnia (termin doniczkowania gotowych materiałów wyjściowych) i początkową uprawę pod osłonami lub od 17.-19. tyg. (uprawa cały czas na zewnątrz), tak by uzyskać kwitnienie pod koniec lipca, z początkiem sierpnia.

Rozmnażane z siewu

Grupa (seria) Lakota™ odznacza się bardziej zwartym pokrojem w porównaniu z grupą Sombrero®. Mariusz Federowicz rekomenduje uprawę tych jeżówek w doniczkach o średnicy 13-15 cm. Podkreśla, że nie wymagają uszczykiwania ani traktowania retardantami wzrostu; niezawodnie zakwitają, zawiązując na jednej roślinie co najmniej 5 pąków, które jeszcze przed rozwinięciem się mają charakterystyczną dla danej odmiany barwę. Na razie w grupie Lakota™ dostępne są 2 odmiany – Orange i Red – ale ma ona być poszerzona o kolejne kreacje, o kwiatostanach różowych, żółtych, burgundowych.

Rudbekie – coraz większy wybór

Mieszańce wrażliwe na mróz

Atrakcyjne wizualnie mieszańce rudbekii (Rudbeckia) oferowane na międzynarodowym rynku w segmencie bylin, w naszych warunkach klimatycznych z reguły nie przeżywają zimy. Nie przeszkadza to w rosnącej popularności tych roślin, które wyróżniają się latem w gronie produktów sezonowych. Cechą tych mieszańców jest zgrabny pokrój roślin, które dobrze się krzewią od samej podstawy, oraz przykuwające wzrok kwiatostany – ich podstawową barwą jest najczęściej żółta.

Florensis oferuje grupę odmian pod wspólną nazwą Rudy, rozmnażanych in vitro.

Rudy Mini

Rośliny, o kompaktowym pokroju polecane są do uprawy w pojemnikach 2-litrowych. Produkcja jest krótka, 8-tygodniowa, jak informuje M. Federowicz. Osiągalne są 3 odmiany: Rudy Mini Yellow, Brown Orange i  Yellow Black.

Rudy

Rośliny mają większe rozmiary – nadają się do uprawy w pojemnikach 3-litrowych i większych. Florensis oferuje na razie 1 odmianę – Rudy Fire, która wyróżnia się bardzo dużymi, efektownie zabarwionymi kwiatami języczkowatymi (są czerwono-pomarańczowe), a ponadto korzystnym, V-kształtnym pokrojem roślin i niedużymi liśćmi mocnej budowy.

Rudy Double  

W tej „podgrupie” mieszczą się odmiany pełnokwiatowe: Rudy Double Rose Yellow i Yellow Lemon (zapowiadane są kolejne). Mariusz Federowicz poleca uprawę roślin w pojemnikach co najmniej 3-litrowych.

Rudbekia błyskotliwa kwitnąca bez jaryzacji

Rudbeckia fulgida GoldBlitz to bylina (mrozoodporna) zakwitająca w 100% w pierwszym roku uprawy. Ma bardziej zwarty pokrój niż znana i podobna do niej odmiana ‘Goldsturm’. Polecana jest do doniczek o średnicy 13-19 cm.

Ostróżki

Ostróżka wielkokwiatowa (Delphinium grandiflorum)

Ocean Cheer Blue to nowa odmiana z grupy (serii) Ocean, wyróżniona Złotym Medalem Fleuroselectu. Charakteryzuje ją efektowny niebieski kolor kwiatów, walorem są także mocnej budowy, zdrowe liście, które rzadko ulegają plamistości. Pokrój roślin jest średnio zwarty – dobrze wypełniają one pojemniki produkcyjne; polecane są doniczki 12- (gdy sadzi się po jednej roślinie) lub 19-centymetrowe (po 3 rośliny).

Ostróżka ogrodowa (Delphinium ×cultorum)

Rozmnażana wegetatywnie

Delgenius to nazwa grupy (serii) rozmnażanej in vitro. Składa się z 4 odmian o różnych kolorach (odcieniach) kwiatostanów, które są okazałe, osadzone na grubych pędach (rozgałęziają się od podstawy). Liście są zdrowe, żywo zielone; rośliny mają świeży wygląd w punkcie sprzedaży. Poleca się uprawę tych bylin lata w pojemnikach 3-5-litrowych.

Rozmnażana z siewu    

Dignity Blue Shades to nazwa wczesnej odmiany hodowli firmy Florensis. Jak podkreśla M. Federowicz, kreacje tę wyróżniają: krótkie pędy i stosunkowo zwarty pokrój, intensywne krzewienie się roślin, łatwość uprawy. Zaleca rozpoczynanie typowej sezonowej produkcji bylinowej w okresie od 11. do 17. tygodnia; trwa ona 10-12 tygodni. Przydatne są do niej doniczki 13-19-centymetrowe, w zależności od liczby roślin w pojemniku (jedna bądź trzy).

Jastrun wielki  kwitnienie już w sezonie wiosennym    

Leucanthemum maximum White Lion F1 to nowa, przełomowa odmiana hodowli firmy PanAmerican Seed, oferowana przez Florensis. Wyróżnia się tym, że zakwita już przy dniu 10-godzinnym, co pozwala ten gatunek dnia długiego oferować nawet w sezonie wiosennym (od połowy kwietnia) – z produkcji z przezimowaniem pod osłonami. 

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Nowościami, które wymienia M. Federowicz, są zakwitające w 1. roku uprawy odmiany White Summer (biała) oraz Lavici Blue (ciemnoniebieska). Określa je jako odmiany uniwersalne, nadające się także do produkcji z przezimowaniem.

Naparstnica purpurowa o brzoskwiniowych kwiatach

Digitalis purpurea Arctic Fox Rose to rozmnażana wegetatywnie odmiana, która wyróżnia się m.in. barwą kwiatów. Ponadto rośliny dobrze się krzewią, długo kwitną (a po przekwitnięciu głównego kwiatostanu rozwijają się boczne pędy), mają drobne błyszczące, mocnej budowy liście. Do uprawy tej naparstnicy polecane są 3-litrowe pojemniki.

Nachyłek o dwubarwnych kwiatostanach

Coreopsis grandiflora Solanna™ Bright Touch to nowa, rozmnażana z siewu nasion zwarta odmiana o pojedynczych dwubarwnych koszyczkach kwiatostanowych. Zakwita w pierwszym roku uprawy. Typowy cykl produkcji (w systemie po 1 roślinie w doniczce 12-13 centymetrowej) wynosi maksimum 8 tygodni. W przypadku tej odmiany jedna roślina wypełnia również doniczki 3-litrowe.

Bylinowe goździki

Dianthus caryophyllus Aztec Star® to, zdaniem M. Federowicza, potencjalny hit. Odmiana hodowli firmy Whetman charakteryzuje się srebrzystymi liśćmi i zwartym pokrojem roślin oraz atrakcyjnie zabarwionymi pojedynczymi kwiatami (różowe z ciemniejszą gwiazdką), które pachną. Kwitnienie jest długie – trwa od wiosny do jesieni.

Odmiana Flutterburst®, z tej samej hodowli, ma liczne, także efektownie i nietuzinkowo zabarwione kwiaty, które pachną. Rośliny – również zwarte i długotrwale kwitnące – nadające się do sprzedaży wiosną i latem – opisywane są jako odporne na mróz. Poleca się ich uprawę z przezimowaniem, w doniczkach o średnicy co najmniej 12 cm.

Mountain Frost™ to z kolei nazwa kolekcji 3 odmian o podobnym jak dwie poprzednie zastosowaniu (Pink PomPom, Pink Twinkle, Rose Bouquet), hodowli firmy Darwin Perennials, które od paru lat oferuje Florensis.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet