Byliny wiosenne – sprawdzone rozwiązania i nowości odmianowe

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Byliny wiosenne – gotowe rozwiązania oraz nowości odmianowe

Firma Florensis upowszechnia informacje na temat oferowanych przez siebie roślin za pomocą podpowiedzi – gotowych do zastosowania rozwiązań – które zamieszczane są na stronie internetowej tego przedsiębiorstwa i składają się z instruktażowych filmików wideo oraz zwięzłych materiałów tekstowych, a także zdjęć. Ostatnio pojawiła się seria takich informacji poświęcona, adekwatnie do pory roku, roślinom obecnie kwitnącym, która prezentuje wybrane byliny wiosenne.

Byliny wiosenne (tu: Aubrieta Kitte® Blue to coraz ważniejsze produkty w sezonowych uprawach roślin ozdobnych pod osłonami), fot. Florensis

Byliny wiosenne (tu: Aubrieta Kitte® Blue) to coraz ważniejsze produkty w sezonowych uprawach roślin ozdobnych pod osłonami, fot. Florensis

Wcześnie zakwitające orliki

Orlik  (Aquilegia) jest jedną z bardziej znanych bylin, ale – jak podkreśla Hagen Kalläne, menedżer ds. sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwie Florensis – zaskakująco rzadko wykorzystywaną w profesjonalnej produkcji ogrodniczej. Firma ta proponuje nową, heterozyjną serię odmian wcześnie kwitnących, pod nazwą Earlybird™ i uważa, że produkt ten może na nowo obudzić zainteresowanie orlikami, właśnie ze względu na termin kwitnienia (zbliżony do tego u typowych bylin wczesnowiosennych), które przypada na początek kwietnia. Rośliny – posadzone latem do doniczek (rozsady dostarczane są w okresie od 26. do 36. tygodnia) – mogą być zimowane pod „zimnymi’ osłonami, np. razem z prymulami.

Seria (grupa) Earlybird™ została wprowadzona na rynek w 2020 r. Składa się z sześciu odmian, wśród których Purple White, Red Yellow i Red White wyróżniają się kontrastową kolorystyką kwiatów. Rośliny  nie wymagają długiego okresu przechłodzenia i szybko zawiązują pąki kwiatowe. Mają zgrabny, regularny pokrój, stosunkowo krótkie, wyprostowane pędy kwiatostanowe i kwiaty skierowanymi ku górze.

Skalnice – popularne byliny wiosenne i duży wybór

Skalnica Arendsa to wczesnowiosenna bylina najczęściej spotykana w naszych gospodarstwach z produkcją ozdobnych roślin sezonowych (przegląd odmian tego gatunku przedstawiliśmy w dwóch częściach: cz. I – odmiany rozmnażane z siewu i cz. II – odmiany rozmnażane wegetatywnie).

W serii kwietniowych podpowiedzi Florensis przedstawia asortyment skalnic  „wegetatywnych” ze swojej stacji hodowlanej w Quedlinburgu w Niemczech, proponując kreacje od bardzo wcześnie kwitnących (grupa Ice Colours), poprzez wczesne (m.in. grupa Marto) po kwitnące w typowym dla tej skalnicy terminie (np. grupa Pixie) po późne (m.in. ‘Peter Pan’). Jako nowości prezentowane są odmiany: Ice Colours Appleblossom, Marto White Impr.

Żagwin, czyli Aubrieta

Żagwin (Aubrieta) należy do standardów wśród roślin kwitnących wiosną. W uprawie sezonowej pod osłonami można je oferować od marca. Florensis poleca kilka rozmnażanych wegetatywnie odmian żagwinu ze swojej stacji hodowlanej w Quedlinburgu (Niemcy).

Odmiana Kitte® Blue żagwinu drobnego (Aubrieta gracilis) tworzy rośliny o bardzo zwartym poduszkowatym pokroju, pokryte dużymi fioletowoniebieskimi kwiatami, które w produkcji pod osłonami pojawiają się od początku marca. Polecana do uprawy w doniczkach o średnicy 11-13 cm.

W grupie (serii) Florado, która jest bardzo zbliżona do Kitte® pod względem wielkości kwiatów i terminu kwitnienia, znajdują się 4 odmiany: Blue Blush Bicolour, Blue Eye,  Rose Red i White.

Odmiany z grupy (serii) Regado charakteryzują się zwartym pokrojem roślin i bardzo obfitym kwitnieniem. Są to: Blue White Bicolour, Red i White.

Floks szydlasty – fantastycznie!   

Jeśli chodzi o byliny wiosenne, to ich podstawowy dobór nie może się też obejść bez floksa szydlastego (Phlox subulata). Rekomendując producentom roślin sezonowych gotowe rozwiązania, Florensis poleca grupę (serię) Fabulous – 5 bardzo wczesnych odmian, na czele z Blue Dark Center (oprócz niej oferowane są: Blue Violet, Dark Rose Eye, Rose i White).

Hodowca podkreśla, że seria Fabulous (słowo to po angielsku znaczy „fantastyczny”) została stworzona pod kątem produkcji roślin na najwcześniejszą sprzedaż. Mają one zwarty, regularny pokrój, intensywnie się krzewią i dobrze prezentują się w doniczkach 11-13-centymetrowych.

Jako dodatek do bylin – pełnokwiatowe prymule                                                         

Queen F1  to grupa (seria) heterozyjnych, wyrównanych odmian pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) o pełnych, różyczkowatych kwiatach w intensywnych barwach. Rośliny, które na rynku detalicznym pozycjonowane są w segmencie produktów premium, odznaczają się małą wrażliwością na choroby, stosunkowo krótkimi liśćmi; kwitną od końca stycznia. Kwiaty są duże, efektowne, trwałe. Dostępne jest 8 kreacji z grupy Queen: Burgundy, Lilac Picotee, Lime, Manderin, Neon Violet, Pink, White, Yellow

Pod względem kolorystyki szczególną uwagę zwraca odmiana Mandarin, którą wyróżnia oryginalny melanż kolorystyczny kwiatów.

Źródło: materiały firmy Florensis

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet