Chryzantemy drobnokwiatowe – nowe odmiany firmy Gediflora na 2023 rok

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Chryzantemy drobnokwiatowe – nowe odmiany firmy Gediflora na 2023 rok

Belgijska firma hodowlana Gediflora zapowiedziała wzbogacenie swojego asortymentu drobnokwiatowych odmian chryzantem, z którego słynie, o 8 nowości. Jest to taka sama liczba premier, jak w poprzednim sezonie. I tym razem są to kreacje zarówno letnie, jak i jesienne, a wśród nich trzy należą do najbardziej interesującego dla Polski segmentu Quick-line, który charakteryzuje naturalne zakwitanie roślin w drugiej połowie października. Chryzantemy drobnokwiatowe przeważają u nas na rynku produktów kwiaciarskich oferowanych na 1 listopada, o czym można się było przekonać także w bieżącym roku.

Czytaj dalej...
Chryzantema senga-Gediflora

fot. Gediflora

Chryzantemy drobnokwiatowe – nowe odmiany od najwcześniejszej do najpóźniejszej

Przedstawiamy opisy nowych, wprowadzonych do katalogu na 2023 rok, drobnokwiatowych odmian chryzantemy z oferty przedsiębiorstwa Gediflora (Belgian Mums). Uszeregowane są według terminów naturalnego kwitnienia. Informacje na temat tych kreacji, a także zdjęcia ilustrujące poszczególne nowości pochodzą od hodowcy.

Umbra Orange, Umbra Red

Grupa Umbra, która składa się już z czterech kreacji (także Pink i Purple), wyraźnie wyróżnia się jakością i wielkość kwiatostanów. Ze średnicą wynoszącą prawie 7 cm, ma zdecydowanie największe koszyczki kwiatostanowe w obrębie oferty drobnokwiatowych odmian chryzantem Gediflory. Grupa Umbra jest wczesna (należy do segmentu letniego – Summer-line) – naturalne kwitnienie roślin przypada w 36. tygodniu – i polecana wyłącznie do uprawy na zewnątrz, przede wszystkim w mniejszych doniczkach (charakteryzuje się słabszym wigorem niż większość drobnokwiatowych odmian). Inną zaletą tych kreacji jest duża trwałość roślin w obrocie.

Tekoko Yellow

Ta intensywnie żółta odmiana dołączyła do wprowadzanej w ubiegłym roku nowości – Tekoko Orange (miedziaopomarańczowa) i, podobnie jak ona, ma igiełkowe kwiaty języczkowate, zebrane w duże koszyczki kwiatostanowe (Ø 5 cm). Gediflora poleca uprawę odmian z wczesnej grupy Tekoko, (Summer-line) tylko na zewnątrz. Rośliny zakwitają w 38. tygodniu. Są trwałe w obrocie.

Koori Orange

Odmiana ta, o intensywnie pomarańczowych kwiatostanach, dołączyła do nowości wprowadzonej na rynek w ubiegłym roku – Koori Pink (różowa). Hodowca określa je obie jako bardzo obiecujące produkty. Rośliny mają mocną budowę, atrakcyjne pąki kwiatostanowe, dość duże pełne dekoracyjne kwiatostany o dwóch odcieniach podstawowej barwy. Nadają się do uprawy w doniczkach różnej wielkości. Walorem grupy Koori są także ciemne, błyszczące liście i trwałość w handlu. Naturalne kwitnienie przypada w 39. tygodniu na zewnątrz (w 41. tygodniu – pod osłonami, gdzie odmiany te dobrze sprawdzają się w sterowanej uprawie).

Muga Merlot

Odmiana Muga Merlot naturalnie zakwita na zewnątrz w 40. tygodniu, a pod osłonami w 41. tygodniu (należy do segmentu jesiennego Gediflory – Quick-line, podobnie jak popularne grupy Jasoda i Staviski). Wyróżnia ją wyjątkowy kolor kwiatostanów, który oscyluje między rubinową czerwienią a aksamitnym fioletem. Inne walory tej nowej kreacji hodowlanej to: wyrównany wzrost i rozwój roślin, bardzo duża wytrzymałość na warunki uprawy oraz trwałość w obrocie.Sorini Pink

To kolejna, 3. już odmiana z grupy Sorini, do której należą też odmiany Sorini Mauve i Sorini Red. Odznacza się intensywnym wzrostem roślin oraz dużymi (Ø 6 cm), dobrze wypełnionymi kwiatostanami o oryginalnej barwie. Termin naturalnego zakwitania grupy Sorini to 41. tydzień (Quick-line). Nadaje się ona zwłaszcza do uprawy na zewnątrz, ponieważ pod osłonami wzrost roślin jest za szybki. Jest przy tym przydatna do sterowania – czas reakcji fotoperiodycznej jest krótki, 5-tygodniowy. Poleca się uprawę roślin w większych, 21-centymetrowych doniczkach, które są szybko wypełniane.

Baria Orange

Odmiana ta przykuwa wzrok dzięki dwukolorowym, jasnopomarańczowym (z ciemniejszym środkiem) kwiatostanom, które są bardzo atrakcyjne i wyróżniają się w obrębie asortymentu chryzantem drobnokwiatowych. Rośliny zakwitają naturalnie w 41. tygodniu (Quick-line); pod osłonami – w 42. tygodniu. Są bardzo wyrównane.

Senga Pink

Jest to 3. z kolei kreacja z późnojesiennej grupy Senga (Classic-line), do której należą również odmiany Mauve i Red. Termin naturalnego zakwitania tych odmian przypada na 42. tydzień (pod osłonami – 43. tydzień). Grupa polecana do uprawy sterowanej w szklarni lub tunelu – czas reakcji fotoperiodycznej wynosi 6 tygodni; zachowuje w tych warunkach intensywny kolor kwiatostanów, które są okazałe (Ø 6 cm) i rozwijają się stopniowo, dzięki czemu rośliny mogą być oferowane w handlu przez dłuższy czas. W przypadku grupy Senga szczególnie ważna jest właściwa pielęgnacja roślin w początkowej fazie uprawy („dobry start”).

Nowe odmiany według kolorów: od żółtej do burgundowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet