PODosłonami.pl
Chryzantemy – sprzedaż na ostatniej prostej
W rodzinnym gospodarstwie „Ogród Niemczewskich” w podkrakowskich Zielonkach kończy się sprzedaż doniczkowych chryzantem, które co roku są produkowane w sezonie letnio-jesiennym, po roślinach balkonowo-rabatowych, i trafiają w większości do marketów. Chryzantemy z tego gospodarstwa oferowane są też w jego centrum ogrodniczym, które od ośmiu lat funkcjonuje przy produkcyjnej części zakładu i cieszy się popularnością.
Czytaj dalej...
'Santosh Violet' - wielkokwiatowa odmiana chryzantemy doniczkowej; uprawa w gospodarstwie pp. Niemczewskich, II dekada października br., fot. A. Cecot
Nietypowy rok
Jak przyznaje Tomasz Niemczewski, który zarządza firmą, w bieżącym „pandemicznym” roku miał obawy, czy uda mu się sprzedać chryzantemy, gdy nadejdzie okres handlu nimi – jak zwykle krótki i dotyczący wyłącznie dekoracji grobów przed 1 XI.
– W lipcu, gdy zaczynaliśmy produkcję chryzantem, trudno było – po doświadczeniach marca 2020 r. – mieć pewność, że nie nastąpi kolejny lockdown. Z drugiej strony, latem wydawało się, że działamy już w warunkach „nowej normalności”, więc przeważał umiarkowany optymizm. Markety, z którymi współpracuję, dawały przy tym wcześniej sygnały o zmniejszaniu zamówień na chryzantemy w nadchodzącym sezonie; ograniczyłem więc produkcję o 20% w stosunku do 2019 r. – informuje T. Niemczewski.
Październikowa sprzedaż rozkręcała się w 2020 r. powoli – jeszcze tydzień temu, 20 X w szklarniach i tunelu tego gospodarstwa pozostawały 2/3 wyprodukowanych chryzantem (zwykle o tej porze było sprzedane 50%). Jednak obecnie do handlu trafiło już w sumie 90% roślin i wciąż realizowane są dostawy oraz na bieżąco rośliny kupowane są przez klientów centrum ogrodniczego pp. Niemczewskich.

Doniczkowe chryzantemy wielkokwiatowe z przewagą żółto kwitnących (20 X 2020 r., szklarnia w gospodarstwie pp. Niemczewskich), fot. A. Cecot
Chryzantemy doniczkowe – głównie wielkokwiatowe
Jak co roku, w gospodarstwie tym wyróżniały się odmiany wielkokwiatowe. Chryzantemy te uprawiano w misach – o średnicy: 15 cm, 17 cm, 19 cm i 21 cm. Dominowały odmiany o kwiatostanach żółtych (jak ‘Passionnement Jaune’; uzupełnienie stanowiła ‘Sunberry Jaune’ ) i białych (‘Bilkis’). Jeśli chodzi o inne kolory, zwracały uwagę kreacje z grupy Cosmo – ‘Bordeaux’ (bordowa), ‘Purple’ (fioletowa) i ‘Pink’ (lila). Wzrok przykuwała oryginalna i niepowtarzalna igiełkowa odmiana ‘Santosh Violet’.
- Chryzantema ‚Passionnement Jaune’
- ‚Sunberry Jaune’
- Odmiana ‚Bilkis’ – cała roślina
- ‚Bilkis’ – kwiatostan
- ‚Cosmo Bordeaux’
- ‚Cosmo Purple’
- ‚Cosmo Pink’
- ‚Santosh Violet’, fot. 1-8 A. Cecot
Drugą kategorię stanowiły odmiany o kwiatostanach średniej wielkości, w szerokim asortymencie odmian, uprawiane w doniczkach 9-, 12- i 14-centymetrowych. Przeważały kreacje o pojedynczych koszyczkach – żółtych, białych, fioletowych, czerwonych. Nie zabrakło chryzantem o dwubarwnych koszyczkach (np. ‘Rainbow Twist’) czy w pastelowych kolorach (np. ‘Breeze Pink Flamingo’).
- Chryzantemy o kwiatostanach średniej wielkości w tunelu gospodarstwa pp. Niemczewskich…
- …i w centrum ogrodniczym „Ogród Niemczewskich”
- Chryzantema ‚Breeze Pink Flamingo’
- ‚Breeze Yellow’, fot. 1-4 A. Cecot
W tym samym czasie, co chryzantemy, uprawiane są w tym gospodarstwie poinsecje, których sprzedaż także jest skoncentrowana w krótkim czasie i co roku (a zwłaszcza w takim sezonie jak bieżący) stanowi wyzwanie dla producentów tych roślin oraz dostawców.

Tulipany i inne ozdobne rośliny cebulowe w Chrzypsku Wielkim
Firma Królik organizuje kolejną, piętnastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Jest to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce w trakcie [...]



