Chryzantemy – sprzedaż na ostatniej prostej; migawki z gospodarstwa Niemczewskich

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Chryzantemy – sprzedaż na ostatniej prostej

W rodzinnym gospodarstwie „Ogród Niemczewskich” w podkrakowskich Zielonkach kończy się sprzedaż doniczkowych chryzantem, które co roku są produkowane w sezonie letnio-jesiennym, po roślinach balkonowo-rabatowych, i trafiają w większości do marketów. Chryzantemy z tego gospodarstwa oferowane są też w jego centrum ogrodniczym, które od ośmiu lat funkcjonuje przy produkcyjnej części zakładu i cieszy się popularnością.

'Santosh Violet' - wielkokwiatowa odmiana chryzantemy doniczkowej; uprawa w gospodarstwie pp. Niemczewskich, II dekada października br., fot. A. Cecot

'Santosh Violet' - wielkokwiatowa odmiana chryzantemy doniczkowej; uprawa w gospodarstwie pp. Niemczewskich, II dekada października br., fot. A. Cecot

Nietypowy rok

Jak przyznaje Tomasz Niemczewski, który zarządza firmą, w bieżącym  „pandemicznym” roku miał obawy, czy uda mu się sprzedać chryzantemy, gdy nadejdzie okres handlu nimi – jak zwykle krótki i dotyczący wyłącznie dekoracji grobów przed 1 XI.

– W lipcu, gdy zaczynaliśmy produkcję chryzantem, trudno było – po doświadczeniach marca 2020 r. – mieć pewność, że nie nastąpi kolejny lockdown. Z drugiej strony, latem wydawało się, że działamy już w warunkach „nowej normalności”, więc przeważał umiarkowany optymizm. Markety, z którymi współpracuję, dawały przy tym wcześniej sygnały o zmniejszaniu zamówień na chryzantemy w nadchodzącym sezonie; ograniczyłem więc produkcję o 20% w stosunku do 2019 r. – informuje T. Niemczewski.

Październikowa sprzedaż rozkręcała się w 2020 r. powoli – jeszcze tydzień temu, 20 X w szklarniach i tunelu tego gospodarstwa pozostawały 2/3 wyprodukowanych chryzantem (zwykle o tej porze było sprzedane 50%). Jednak obecnie do handlu trafiło już w sumie 90% roślin i wciąż realizowane są dostawy oraz na bieżąco rośliny kupowane są przez klientów centrum ogrodniczego pp. Niemczewskich.

Doniczkowe chryzantemy wielkokwiatowe z przewagą żółto kwitnących (20 X 2020 r., szklarnia w gospodarstwie pp. Niemczewskich), fot. A. Cecot

Chryzantemy doniczkowe – głównie wielkokwiatowe

Jak co roku, w gospodarstwie tym wyróżniały się odmiany wielkokwiatowe. Chryzantemy te uprawiano w misach – o średnicy: 15 cm, 17 cm, 19 cm i 21 cm. Dominowały odmiany o kwiatostanach żółtych (jak ‘Passionnement Jaune’; uzupełnienie stanowiła ‘Sunberry Jaune’ ) i białych (‘Bilkis’). Jeśli chodzi o inne kolory, zwracały uwagę kreacje z grupy Cosmo – ‘Bordeaux’ (bordowa), ‘Purple’ (fioletowa) i ‘Pink’ (lila). Wzrok przykuwała oryginalna i niepowtarzalna igiełkowa odmiana ‘Santosh Violet’.

Drugą kategorię stanowiły odmiany o kwiatostanach średniej wielkości, w szerokim asortymencie odmian, uprawiane w doniczkach 9-, 12- i 14-centymetrowych.  Przeważały kreacje o pojedynczych koszyczkach – żółtych, białych, fioletowych, czerwonych. Nie zabrakło chryzantem o dwubarwnych koszyczkach (np. ‘Rainbow Twist’) czy w pastelowych kolorach (np. ‘Breeze Pink Flamingo’).

W tym samym czasie, co chryzantemy, uprawiane są w tym gospodarstwie poinsecje, których sprzedaż także jest skoncentrowana w krótkim czasie i co roku (a zwłaszcza w takim sezonie jak bieżący) stanowi wyzwanie dla producentów tych roślin oraz dostawców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet